Higiena podczas leczenia ortodontycznego

Higiena jamy ustnej ma ogromne znaczenie podczas leczenia ortodontycznego. Doktor Aneta Zmorzyńska, nasza ortodontka, mówi, jak powinniśmy dbać o nasze zęby, gdy nosimy aparat. 

Niedostateczne czynności higieniczne mogą doprowadzić do przebarwień, odwapnień, próchnicy, stanów zapalnych dziąseł czy przyczyniać się do powstawania brzydkiego zapachu z ust.

W klinice Warsaw Dental Center prowadzimy leczenie ortodontyczne z użyciem przezroczystych nakładek (alignerów Invisalign) i zamków ortodontycznych.

Leczenie z Invisalign nie wpływa na zmianę nawyków higienicznych — aparat zdejmujemy do mycia zębów, nie ma zamków, elementów metalowych, które mogą stanowić trudność w utrzymaniu prawidłowej higieny.

Podczas leczenia aparatem w postaci zamków początkowo szczotkowanie zębów może trwać dłużej niż przed założeniem aparatu. Trudność mycia zębów, na które naklejono zamki ortodontyczne, polega na dotarciu i odpowiednim oczyszczeniu zębów oraz każdego elementu składowego aparatu. Posiadając odpowiednie akcesoria i trzymając się podstawowych zasad, codzienna higiena szybko stanie się mniej kłopotliwa.

 

Akcesoria:

✳️   szczoteczka tzw. ortodontyczna, która posiada wewnątrz krótsze włosie pozwalając na oczyszczenie zębów (w szczególności okolic wokół zamków). Szczoteczki soniczne, elektryczne mają specjalne końcówki dla osób noszących aparat ortodontyczny;

✳️   szczoteczka jednopęczkowa, która umożliwi dotarcie do trudno dostępnych przestrzeni międzyzębowych;

✳️   wyciorki, które ułatwią oczyszczenie przestrzeni między zębem a drutem ortodontycznym;

✳️   pasta (każda, nasza ulubiona, z fluorem);

✳️   nić dentystyczna ze specjalnie utwardzonymi zakończeniami pozwoli dotrzeć do najmniejszych przestrzeni między zębami;

✳️   płyn do płukania jamy ustnej, którym zapobiegamy odkładaniu się kamienia nazębnego, odświeżamy oddech;

✳️   irygator, który dzięki strumieniowi wody pod ciśnieniem pomoże skutecznie usunąć płytkę bakteryjną (większość dostępnych modeli ma funkcję zmniejszenia ciśnienia przy myciu szczególnie delikatnych miejsc).

 

Podstawowa zasada to szczotkować zęby po każdym posiłku. Nie zapominajmy również o profesjonalnym czyszczeniu u higienistek co 6 miesięcy.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Warsaw Dental Center Leończak Kupryś Sp.k.

NIP: 1182180875

kontakt@warsawdentalcenter.pl

Pon. — Pt. 9.00 — 21.00

ul. Topiel 11, 00-342 Warszawa

Warsaw Dental Center Leończak Kupryś Sp.k.​

NIP: 1182180875

Pon. — Pt. 9.00 — 21.00

ul. Topiel 11, 00-342 Warszawa