Chirurgia stomatologiczna

Chirurgia stomatologiczna to dziedzina stomatologii zajmująca się operacyjnym leczeniem zębów i całej jamy ustnej. Wymaga ona niezwykłej dyscypliny i precyzji, dlatego wszystkie zabiegi chirurgiczne, które wykonują nasi specjaliści, poparte są diagnostyką oraz konsultacjami z lekarzami specjalizującymi się w innych dziedzinach stomatologii.

Chirurgia stomatologiczna

Najwyższej jakości sprzęt oraz przyjazna atmosfera pomagają nie tylko lekarzowi w  przeprowadzeniu zabiegu w jamie ustnej, ale też pacjentowi, który w tej trudnej dla siebie sytuacji czuje się bezpiecznie i komfortowo. W Warsaw Dental Center zlokalizowanej na terenie Warszawy chirurg omawia z pacjentem przebieg zabiegu, a także informuje go o kolejnych etapach w oparciu o opracowany wcześniej plan leczenia. Dzięki temu pacjent jest świadom tego, jak wyglądają zabiegi z zakresu chirurgii, jak długo będzie trwało jego leczenie i jaki będzie jego koszt.

Ekstrakcje zęba – to zdecydowanie najpowszechniejszy zabieg polegający na usunięciu zęba (tj. ekstrakcji) z zębodołu przy użyciu specjalnych narzędzi, a następnie założeniu na ranę opatrunku lub szwów. Usuwanie zębów w znieczuleniu ogólnym to zawsze ostateczność – dlatego w Warsaw Dental Center w Warszawie wykonujemy je tylko wtedy, gdy własne zęby pacjenta są w tak złym stanie, że leczenie zachowawcze nie jest już możliwe.
Czasami ekstrakcja górnych zębów trzonowych powoduje przerwanie ciągłości dna zatoki szczękowej. Jest to spowodowane sporadycznym umiejscowieniem korzeni zębów w zatoce szczękowej lub długotrwałym stanem zapalnym pochodzenia odzębowego. W przypadku stwierdzenia przez chirurga połączenia ustno-zatokowego w obrębie jamy ustnej wykonywane jest zamknięcie otworu do zatoki przesuniętym płatem śluzówki. Rana zostaje zaopatrzona szwami na kilkanaście dni.
Zabieg resekcji wierzchołka korzenia w większości przypadków pozwala na uratowanie zęba przed ekstrakcją, gdy nie ma już innych możliwości leczenia. Stosuje się go szczególnie, gdy zastosowanie leczenia kanałowego nie prowadzi do zlikwidowania i zatrzymania zmian zapalnych wokół korzenia zęba, nie ma możliwości wypełnienia kanału na całej jego długości, nastąpiło złamanie narzędzia w kanale korzeniowym lub materiał wypełniający wydostał się poza kanał. W takich przypadkach konieczne jest powtórne leczenie, resekcja wierzchołka korzenia, a na koniec chirurg stomatolog wypełnia kanał twardym materiałem.
Odsłanianie zębów zatrzymanych z użyciem fizjodyspensera – to chirurgiczne usunięcie zębów, które się wykształciły, ale nie wyszły na powierzchnię łuku zębowego częściowo lub całkowicie. Jest zabiegiem bardziej skomplikowanym niż tradycyjne ekstrakcje zębów. Wykonuje je jedynie doświadczony chirurg stomatolog. Bardzo często dotyczy to również zębów zatrzymanych tzw. ósemek, czyli trzecich zębów trzonowych. Użycie fizjodyspensera zapewnia doskonałe wsparcie zapewniające maksymalną precyzję zabiegu. Ma on szczególne zastosowanie podczas zabiegów na tkankach twardych – wymagających małych obrotów i jednoczesnego chłodzenia solą fizjologiczną. Służy nie tylko do resekcji wierzchołka, osteotomii czy trepanacji wyrostka zębodołowego, ale także do modelowania i wygładzania okolic przyległych kości oraz implantacji wszczepów zębowych. Jest także niezastąpiony podczas procedur usuwania ósemek.
Zabiegi usunięcia zębów zatrzymanych często budzą wśród pacjentów lęk. Znieczulenie ogólne zapewnia komfort i ogranicza stres związany z zabiegiem. Podanie tego rodzaju znieczulenia jest poprzedzone dokładnym wywiadem medycznym, przeprowadzonym przez lekarza anestezjologa. Lekarz czuwa nad bezpieczeństwem pacjenta w trakcie oraz po zabiegu.
Zabieg ten polega na przygotowaniu wyrostka zębodołowego do leczenia protetycznego lub implantologicznego głównie poprzez jego odbudowę materiałami kościozastępczymi lub kościotwórczymi. Dzięki temu możemy odzyskać prawidłową budowę morfologiczną wyrostka.
Torbiele pojawiające się w okolicach kości szczęki mogą być efektem powikłań stanów zapalnych w zębodołach wyrostka zębodołowego szczęki. Choć nie są groźne dla pacjenta, mogą powodować ból i dyskomfort, dlatego w takich przypadkach ważne jest skonsultowanie się z dentystą i jak najszybsze wyłuszczenie torbieli. To zabieg krótki i przeprowadzany w znieczuleniu, który polega na nacięciu śluzówki wyrostka zębodołowego w okolicy kłów i wykonaniu otworu w ścianie zatoki szczękowej, co umożliwia usunięcie torbieli. Na koniec rana jest zszywana przez chirurga stomatologa i następuje dość krótki okres rekonwalescencji.

Chirurgia stomatologiczna zajmuje się także zabiegami, które stanowią istotny element całościowego leczenia ortodontycznego. Poniżej przedstawiamy kilka przypadków, kiedy ortodonta i chirurg stomatolog łączą swoje siły w trosce o dobro pacjenta:

  • odsłonięcie zęba zatrzymanego – zabieg obejmuje operacyjne odsłonięcie zęba niewyrżniętego lub zęba zatrzymanego oraz umieszczenie na powierzchni korony elementu ortodontycznego wraz z trakcją ortodontyczną (zamkiem) wprowadzającą ząb do łuku zębowego. Dzięki siłom ortodontycznym ząb może po pewnym czasie znaleźć się w prawidłowej pozycji.
  • plastyka wędzidełek warg i języka – wędzidełko to cienka tkanka, która łączy język lub wargę z wyrostkiem zębodołowym. Zdarza się, że jest ono nieprawidłowo wykształcone, co może być przyczyną wielu problemów zdrowotnych, m.in. odsłaniania szyjek i korzeni zębów, powstawania szpar miedzy zębami, może wywoływać trudności w wymowie, a w przypadku leczenia protetycznego może sprawiać problemy z utrzymaniem się protezy. Plastykę wędzidełka wykonuje się często w stomatologii dziecięcej, w uzasadnionych przypadkach przy leczeniu ortodontycznym, przed założeniem aparatu.

Usuwanie zębów mądrości – jeden z najpopularniejszych zabiegów w gabinetach stomatologicznych. O tym, jakie są wskazania do jego przeprowadzenia i co warto wiedzieć, decydując się na usuwanie ósemek, mówi zajmujący się w Warsaw Dental Center chirurgią stomatologiczną doktor Bartosz Leończak:

Zęby mądrości rozwijają się na końcu łuków zębowych i zwykle nie pojawiają się aż do okresu dojrzewania lub wczesnej dorosłości. Późny rozwój oznacza, że mogą wrosnąć w już stłoczone łuki zębowe i ułożyć się pod niewłaściwym kątem lub nie wyrznąć się w pełni, a wówczas konieczne jest usuwanie ósemki.

Najczęstszą przyczyną powstawania zębów zatrzymanych w przypadku ósemek jest brak miejsca w łuku zębowym. Ból wywołany ich wyrzynaniem wymaga konsultacji lekarza. Nieprzeprowadzony we właściwym momencie przez chirurga stomatologa zabieg ekstrakcji może być przyczyną poważnych dysfunkcji, m.in. chorób dziąseł, próchnicy, zapalenia tkanki łącznej, ropni, a także stłoczenia zębów siecznych lub tworzenia się bolesnych kieszeni kostnych.

Z tego względu wielu pacjentów wymaga usunięcia zatrzymanego zęba mądrości u chirurga stomatologa. Lekarz konsultujący przypadek dokonuje szczegółowych oględzin jamy ustnej, a następnie zaleca tomografię komputerową dającą przejrzysty obraz tego, w jakim stanie jest ząb i jak powinien zostać przeprowadzony zabieg. Objawy wskazujące na konieczność ekstrakcji takiego zęba to: próchnica zęba zatrzymanego, zniszczenie korzenia drugiego zęba trzonowego trzecimi zębami zatrzymanymi, nawracający obrzęk okolicy podżuchwowej, halitoza (nieświeży oddech), obrzęk lub krwawienie dziąseł, ból głowy lub ból żuchwy, zmiany o charakterze torbieli (wykrywalne wyłącznie na podstawie badań obrazowych).

Usunięcie zębów mądrości to kolejne zabiegi chirurgiczne, które wchodzą w zakres działań, w jakich specjalizuje się chirurgia. Zabieg może być wykonywany w znieczuleniu miejscowym. Pacjentom z wysokim poziomem stresu lub tym, którzy chcieliby usunąć więcej zębów w trakcie jednego zabiegu klinika Warsaw Dental Center w Warszawie oferuje leczenie w narkozie lub w narkozie przy asyście anestezjologa.

Ekstrakcji zęba mądrości, tak jak każdemu zabiegowi chirurgicznemu, mogą towarzyszyć nieprzyjemne dolegliwości – obrzęk, drętwienie czy ból. Dbając o komfort pacjenta, lekarz zaleca przyjmowanie leków przeciwbólowych oraz przeciwzapalnych, przez co minimalizuje odczuwanie skutków zabiegu. Wskazane jest także stosowanie szczoteczek przeznaczonych dla osób po zabiegach chirurgicznych, płukanie jamy ustnej, a przez 12-24 godzin po zabiegu dieta miękka.

Zakrzep powstający w zębodole po usunięciu zębów mądrości powinien zostać zachowany tak długo, jak to możliwe. Na wizytę kontrolną oraz usunięcie szwów lekarz umawia pacjenta tydzień po ekstrakcji.

Chirurgia stomatologiczna zajmuje się również przypadkami z zakresu stomatologii dziecięcej, np. zaopatrzeniem zęba mlecznego po urazie czy replantacją zęba, czyli ponownym umieszczeniem go w zębodole po wybiciu.
Według najnowszych badań nie ma przeciwwskazań do zajęcia się leczeniem operacyjnym jamy ustnej w okresie ciąży i karmienia piersią. Zabiegi przeprowadzane w znieczuleniu miejscowym nie powodują bowiem przedostawania się substancji znieczulającej do pokarmu. Operacje z zakresu chirurgii stomatologicznej przeprowadzane przed planowaną ciążą pozwolą zapobiec groźnym powikłaniom spowodowanym przez choroby zębów i jamy ustnej. Warto też, aby w każdym trymestrze ciąży przeprowadzać wizyty kontrolne i szczególnie zadbać o higienę uzębienia.
Przygotowanie jamy ustnej do zabiegu z zakresu chirurgii stomatologicznej zależy od specyfiki przeprowadzanego leczenia. Ponieważ zabiegi dotyczą różnych dolegliwości i nieprawidłowości, należy przede wszystkim zastosować się do instrukcji lekarza, który ma się zająć usuwaniem zębów. Przykładowo więc zabiegi z zakresu usuwania zębów mądrości należy poprzedzić solidnym posiłkiem, który pozwoli zachować siły po ekstrakcji, kiedy to przez wiele godzin pacjent nie może spożywać pokarmów. W przypadku osób palących chirurg może również zalecić, na ile godzin przed zabiegiem i po nim nie wolno używać tytoniu.
Ekstrakcja zęba lub inne zabiegi z zakresu chirurgii stomatologicznej na ogół przysparzają pacjentom wiele stresu. Dlatego tak istotne jest wybranie sprawdzonej kliniki stomatologicznej, która dba o najwyższą jakość wykonywanych operacji i komfort pacjenta. Specjalistyczna chirurgia stomatologiczna w Warszawie w Warsaw Dental Center gwarantuje bezpieczeństwo i szybkie przeprowadzenie leczenia, jednocześnie minimalizując dyskomfort odczuwany przez pacjentów.
Ceny zabiegów z zakresu chirurgii stomatologicznej kształtują się następująco:
  • ekstrakcja zęba jednokorzeniowego – 400 zł;
  • ekstrakcja na zębach wielokorzeniowych – 500 zł;
  • operacyjne usunięcie zęba wyrżniętego – od 800 zł;
  • operacyjne usunięcie zęba zatrzymanego – 1000 zł;
  • wszczepienie implantu – 3800 zł;
  • sinus lift – podnoszenie dna zatoki szczękowej – 4500 zł.

Zapraszamy na konsultację do lek. dent. Bartosza Leończaka pracującego w naszym centrum stomatologicznym Warsaw Dental Center w Warszawie.

Warsaw Dental Center Leończak Kupryś Sp.k.

NIP: 1182180875

Pon. — Pt. 9.00 — 21.00

ul. Topiel 11, 00-342 Warszawa

Warsaw Dental Center Leończak Kupryś Sp.k.​

NIP: 1182180875

Pon. — Pt. 9.00 — 21.00

ul. Topiel 11, 00-342 Warszawa