Endodoncja

Endodoncja (leczenie kanałowe) jest konieczne, gdy w zębie doszło do nieodwracalnych zapaleń miazgi. Polega na usunięciu miazgi zęba z jego korzeni i zastąpienie takim wypełnieniem, które zapobiegnie dalszemu rozprzestrzenianiu się bakterii.

Endodoncja – Leczenie kanałowe

Lekarze stomatolodzy eliminują próchnicę i wypełniają ubytki zębowe specjalnym materiałem w pierwszej fazie leczenia zębów. Kolejnym jest endodoncja, czyli leczenie kanałowe – najczęściej będące skutkiem zaniechania leczenia próchnicy – kiedy bakterie penetrują w ząb, doprowadzając do stanu zapalnego. Leczenie kanałowe dotyczy zarówno zębów stałych, jak i mlecznych. Lekarze stomatolodzy dziecięcy uważają endodoncję za ważny element swojej dziedziny.

Leczenie kanałowe (endodoncja). Proces leczenia

Endodoncja (leczenie kanałowe) wskazane jest, gdy dochodzi do choroby miazgi lub tkanek okołowierzchołkowych. Tym dolegliwościom często towarzyszy ból. Może je zdiagnozować dentysta pierwszego kontaktu i skierować pacjenta na leczenie kanałowe pod mikroskopem, które przeprowadza endodonta. Endodoncja to dziedzina zajmująca się zapobieganiem lub eliminowaniem stanu zapalnego miazgi. Leczenie kanałowe składa się z kilku etapów i polega na: poszerzeniu kanałów, ich odpowiedniej dezynfekcji oraz wypełnieniu powstałej przestrzeni. Nowoczesna endodoncja wykorzystuje mikroskop, narzędzia maszynowe i specjalne urządzenia do wypełniania kanałów.

Endodoncja. Diagnostyka

Endodoncja (leczenie kanałowe) jest poprzedzone dokładną diagnostyką, co pozwala skutecznie pozbyć się przyczyn chorób miazgi. Podczas pierwszej wizyty lekarz stawia wstępną diagnozę popartą badaniem radiologicznym – w zależności od potrzeb jest to zwykłe badanie RVG albo tomografia komputerowa. Tomografia wiązki stożkowej (CBCT) to szybkie, bezinwazyjne i precyzyjne badanie, ułatwiające dentyście zaplanowanie przebiegu leczenia kanałowego. Na życzenie pacjenta przeprowadzane jest ono w znieczuleniu miejscowym, które całkowicie eliminuje wystąpienie nieprzyjemnego bólu. Podczas wizyty lekarz korzysta z mikroskopu z wbudowaną kamerą – pozwala to na nagrywanie zabiegów na żywo i robienie zdjęć. Ważne jest nadanie kanałom odpowiedniego kształtu, a do tego niezbędne są nowoczesne narzędzia maszynowe. Dzięki tym innowacjom lekarz przeprowadza odbudowę zęba podczas wizyty (trwa ona zazwyczaj od jednej do dwóch godzin, w zależności od rodzaju leczonego zęba), dbając o komfort pacjenta oraz minimalizując ryzyko złamania.

Odbudowa protetyczna

Po przeprowadzeniu leczenia kanałowego ząb wymaga stworzenia odbudowy protetycznej. Jej rodzaj uzależniony jest od stopnia zniszczenia tkanek zęba. Klinika stomatologiczna Warsaw Dental Center proponuje pacjentom odbudowy, które wykonywane są w ciągu kilkudziesięciu minut dzięki wykorzystaniu technologii CAD/CAM. Zęby leczone kanałowo są znacznie bardziej podatne na złamania, dlatego tak ważne jest ich wzmocnienie i odbudowa w jak najkrótszym czasie. Nasi lekarze do każdego przypadku podchodzą indywidualnie – wierząc, że holistyczny model leczenia pozwala zakończyć je sukcesem. Dzięki wykorzystaniu najlepszych rozwiązań oferowanych przez współczesną endodoncję i protetykę jesteśmy w stanie uratować większość zębów. Lekarz zaleca właściwą profilaktykę – monitorowanie stanu uzębienia podczas wizyt kontrolnych co sześć miesięcy, podczas których oceniana jest szczelność odbudowy i wykonywane są zdjęcia radiologiczne.

Leczenie endodontyczne – wskazania

Jakie są najczęstsze objawy, które sugerują konieczność przeprowadzenia leczenia endodontycznego? Przede wszystkim ból – występujący samoistnie lub pod wpływem bodźców (temperatura czy słodki smak spożywanego jedzenia) oraz obrzmienie dziąsła czy przetoka. Te symptomy powinny być jak najszybciej skonsultowane przez stomatologa (stomatologia zachowawcza), który zleca leczenie endodontyczne. Zęby, które uległy urazowi lub mają złamane ściany, wymagają leczenia kanałowego. Zdarza się, że choroby miazgi przebiegają bezobjawowo i są wykrywane przypadkowo podczas rutynowej kontroli. W takich przypadkach, mimo niewystępowania dolegliwości bólowych, również należy poddać się leczeniu kanałowemu. W przeciwnym razie bakterie będą niszczyć tkanki dookoła zęba i w rezultacie może okazać się, że konieczne będzie jego usunięcie. Warto pamiętać, że ząb podczas stanu zapalnego może wywoływać infekcję pozostałych narządów – bakterie przedostają się z krwią, niszcząc nasz organizm. Dlatego tak ważne jest wyeliminowanie stanów zapalnych z jamy ustnej. Endodonja jest najprostszą i najtańszą metodą pozwalającą na zachowanie własnych zębów.

Warto obalić też narosłe wokół tej metody mity – dzisiejsza stomatologia eliminuje ryzyko wystąpienia nieprzyjemnego bólu (pacjenci cierpiący na dentofobię mogą poddać się zabiegowi w znieczuleniu ogólnym), a także nie doprowadza do wystąpienia innych chorób ogólnoustrojowych wywołanych przez leczenie endodontyczne. Przeciwnie – prawidłowo wykonany zabieg likwiduje potencjalne stany zapalne.

Ponowne leczenie w endodoncji

W niektórych przypadkach endodoncja (leczenie kanałowe) może nie zakończyć się sukcesem. Wówczas konieczne jest jego powtórzenie. Taki proces nazywany jest mianem reendo.

Reendo wykonuje się w sytuacji, gdy pacjent wciąż odczuwa ból zęba, który był już leczony kanałowo. Stomatolog wykonuje odpowiednie badania, w tym zdjęcia rentgenowskie. Na tej podstawie decyduje on o tym, że konieczne jest przeprowadzenie powtórnego leczenia kanałowego. Najczęściej jest to niezbędne w takich przypadkach, jak:

  • obrzęk wokół zęba,
  • pojawienie się stanu zapalnego,
  • złamanie lub pęknięcie korony,
  • infekcja bakteryjna w obrębie tkanek okołozębowych,
  • wysięk ropny,
  • odsłonięcie dodatkowych kanałów zębowych,
  • ból,
  • perforacja korzenia lub komory zęba,
  • zmiany widoczne na zdjęciach rentgenowskich,
  • nieprawidłowe przeprowadzenie poprzedniego leczenia kanałowego.

Powtórne leczenie kanałowe wygląda tak samo jak pierwsze podejście, choć zabieg często trwa znacznie dłużej.

Lekarz prowadzący zespół endodontów Warsaw Dental Center

W klinice Warsaw Dental Center lekarzem prowadzącym zespół endodontów jest doktor Urszula Leończak. Doktor Leończak ukończyła warszawską Akademię Medyczną. Następnie kontynuowała edukację na Międzynarodowym Uniwersytecie Katalońskim w Barcelonie. W 2018 roku zdobyła tytuł Master of Endodontics (Msc). Ciągle podnosi swoje kwalifikacje. Sama też prowadzi szkolenia dla polskich i zagranicznych lekarzy. Jej wiedza, pasja, innowacyjne podejście do współczesnej endodoncji doceniane jest przez środowisko naukowe. Pacjenci doceniają jej empatię i pełne zrozumienie ich problemów.

W profesjonalnym gabinecie stomatologicznym lekarz endodonta wyjaśni przebieg zabiegu, a także zadba o właściwe znieczulenie dla pacjenta – tak, by leczenie odbyło się bez bólu.

Umów wizytę

Make an appointment