Wśród najczęściej wykorzystywanych sposobów korygowania wady zgryzu wykorzystuje się:
- aparaty ortodontyczne ruchome (zdejmowane);
- aparaty ortodontyczne stałe.
Aparaty ruchome, jak sama nazwa wskazuje, mogą być zakładane i zdejmowane samodzielnie przez pacjenta. W zależności od rodzaju wady zgryzu, konstrukcji aparatu i sposobu jego działania wyróżnia się z kolei:
- aparaty bierne, wykorzystujące siłę żucia i zwarcia. Wykonane z akrylu aparaty ruchome tego typu służą do wczesnego korygowania wad zgryzu u dzieci. Stosuje się wśród nich płytkę ćwiczebną z wałem skośnym i prostym, płytkę przedsionkową Hotza albo Schönherra, krążek ćwiczebny Rogersa oraz kapę z równią pochyłą;
- aparaty czynne mechaniczne, które składają się z płyty akrylowej oraz indywidualnych elementów doginanych z drutu o różnej średnicy i sprężystości. Wada zgryzu korygowana jest w tym przypadku dzięki kształtowaniu łuku zębowego poprzez wychylanie i przesuwanie zębów, na których znajdują się poszczególne części aparatu. Leczenie jest efektywne również dzięki działaniu siły mechanicznej śruby ortodontycznej wbudowanej w płytę akrylową. Wśród aparatów czynnych mechanicznych wyróżnia się płytki Schwarza i różne ich modyfikacje;
- aparaty czynnościowe mechaniczne – czyli tzw. aparaty blokowe, które wykorzystują działanie sił mechanicznych oraz układu kostno-mięśniowego do korygowania różnego rodzaju wad dotylnych. Aparaty tego typu to aparaty blokowe Wanderera, Klammta, Frankla lub Baltersa.
Aparat ortodontyczny stały stosuje się najczęściej u osób dorosłych. Jego konstrukcję tworzą pierścienie i zaczepy nazywane zamkami oraz łuk łączący ze sobą wszystkie te elementy. Pierścienie montowane są na zębach trzonowych, a zamkami metalowymi koryguje się ustawienie pozostałych zębów stałych. Całą konstrukcję dopełniają elementy dodatkowe, jak haczyki poślizgowe, ligatury lub sprężynki.
Poprzez użycie aparatu stałego można korygować takie defekty uzębienia jak:
- wady zgryzu przednio-tylne,
- zgryz otwarty,
- zwężenie łuków zębowych,
- obroty zębów.
W klinice Warsaw Dental Center oferujemy aparaty stałe przyklejane do zębów (tradycyjne metalowe lub estetyczne – mniej widoczne). System Invisalign to z kolei rozwiązanie idealne dla tych, którzy wolą dyskretne leczenie. Zaznaczamy, że nie każdy rodzaj aparatu nadaje się do leczenia wszystkich wad. O tym jaki sposób leczenia będzie dla pacjenta najkorzystniejszy, poinformuje lekarz ortodonta.
Leczenie ortodontyczne trwa średnio ok. 24 miesiące. W trakcie leczenia bardzo ważne jest przestrzeganie wizyt umówionych przez lekarza specjalistę. Pominięcie czy celowe odkładanie wizyt kontrolnych w czasie leczenia spowoduje niepotrzebne wydłużenie okresu noszenia aparatu.