Ortognatyka

Chirurgia ortognatyczna lub ortognatyka, zwana inaczej dental faceliftingiem pomaga przy zaburzeniach rozwojowych kości szczęki i żuchwy oraz przy wadach twarzowo-zgryzowych, takich jak niedorozwoje szczęki i żuchwy, zgryz głęboki, deformacje czy dysproporcje twarzy. Rozwój techniki spowodował, że leczenie ortognatyczne możliwe jest do przeprowadzenia poprzez dostęp jedynie z jamy ustnej, bez naruszenia ciągłości powłok skórnych twarzy.

Ortognatyka

Chirurgia ortognatyczna jest stosowana wówczas, gdy zaburzenia rozwojowe kości szczęki i żuchwy lub też wady zgryzu niekorzystnie zmieniające kształt twarzy, nie są możliwe do usunięcia przez leczenie ortodontyczne. Ponieważ w efekcie dental liftingu pacjent może zyskać zupełnie nowy wygląd, nieocenione w procesie przygotowawczym do zabiegu są możliwości, jakie stwarza profesjonalna diagnostyka oferowana w Warsaw Dental Center. Dzięki szablonom, mock-up’om, wizualizacjom 3D pacjent jeszcze przed przystąpieniem do leczenia może zapoznać się z finalnymi efektami, jakie może przynieść zabieg ortognatyczny oraz późniejsze leczenie ortodontyczne. Celem całego leczenia jest maksymalna poprawa rysów twarzy, zgryzu, prawidłowa funkcja stawów skroniowo-żuchwowych oraz stabilność efektów uzyskanych w jego trakcie.

Kiedy zalecany jest zabieg ortognatyczny?

Wśród wskazań do przeprowadzenia zabiegu ortognatycznego są m.in.:
 • trudności związane z gryzieniem, przeżuwaniem oraz przełykaniem pokarmu;
 • przewlekły ból szczęki i głowy;
 • nadmiernie ścierające się zęby;
 • zgryz otwarty, czyli przerwa pojawiająca się między górnymi i dolnymi zębami, nawet gdy usta są zamknięte;
 • zgryz głęboki, czyli zbyt duże zachodzenie siekaczy szczęki na zęby żuchwy;
 • uraz twarzy lub wady wrodzone;
 • krzywy zgryz spowodowany przez przesunięte zęby lub szczękę albo obydwa defekty równocześnie, a także przez inne tempo rośnięcia górnej i dolnej części szczęki;
 • mocno cofnięty podbródek lub odstająca żuchwa;
 • problemy z zamykaniem ust bez konieczności natężania mięśni;
 • oddychanie przez usta, obrzęk nosa oraz przewlekle występująca suchość jamy ustnej;
 • bezdech senny, problemy z oddychaniem w czasie snu czy też chrapanie.
O przeprowadzeniu operacji u pacjenta decydują wspólnie ortodonta oraz chirurg twarzoczaszki. Szczegółowy wywiad i zdjęcia radiologiczne pokazujące warunki zgryzowe pacjenta pozwalają specjalistom realnie przedstawić czas, jaki może zająć cały proces korygowania niewłaściwego ustawienia łuków zębowych, w którym najczęściej sam zabieg połączony jest z leczeniem ortodontycznym.

Ortognatyka – Proces leczenia

Wady twarzowozgryzowe, takie jak niedorozwoje szczęki i żuchwy, zgryz głęboki, deformacje, czy dysproporcje twarzy leczy się metodą chirurgiczną. Polega ona na ingerencji w tkanki kostne i przywróceniu poprawnego ułożenia oraz proporcji kości twarzy. Obrzęki nosa i zatok po zabiegu utrzymują się zazwyczaj 5 do 10 dni.Przez ok. 6 tygodni konieczna jest płynna dieta oraz ograniczenie znacznego wysiłku fizycznego. Po okresie rekonwalescencji możliwa jest realizacja ostatniego etapu leczenia ortodontycznego. W konsekwencji przeprowadzonej operacji pacjent odzyskuje pewność siebie, komfort życia oraz pozytywny wpływ na zdrowie (lepiej dotleniony organizm, łatwiejsze oddychanie w trakcie snu, mniejsze ryzyko chorób serca i układu krążenia).

Przygotowanie do zabiegu ortognatycznego

Przygotowanie do zabiegu z dziedziny chirurgii szczękowo-twarzowej poprzedzają konsultacje chirurga oraz ortodonty, obejmujące diagnostykę, zdjęcia RTG i fotograficzne twarzy zewnątrz- i wewnątrzustne, a także wskazania dotyczące leczenia ortodontycznego. Następnie, w odniesieniu do wyników konsultacji, planowane jest leczenie.

Zabieg ortognatyczny poprzedza najczęściej leczenie ortodontyczne, które może trwać od 1 do 1,5 roku. Umożliwia ono dekompensację wad zgryzu oraz przygotowuje łuki zębowe do zabiegu operacyjnego. Sam zabieg z zakresu chirurgii szczękowo twarzowej przeprowadzany jest w ciągu kilku godzin. Pacjenci pozostają po nim przez ok. 2 dni w szpitalu na obserwacji, w bardziej skomplikowanych przypadkach – nieco dłużej. Ból pooperacyjny łagodzony jest lekami przeciwbólowymi, na ogół więc nie ma przeciwwskazań, aby w ciągu tygodnia lub trzech pacjent wrócił do szkoły lub pracy.

W pierwszym miesiącu po operacji należy pojawiać się na wizytach kontrolnych u lekarza, na ogół raz w tygodniu, a następnie w zależności od wskazań chirurga. Początkowa faza rekonwalescencji trwa zazwyczaj 6 tygodni, jednak całkowite wygojenie się szczęki może zająć nawet 9 do 12 miesięcy.

Finałowe i ostateczne dopasowanie zębów po zabiegu i retencję utrzymanego efektu umożliwia aparat ortodontyczny zakładany na okres ok. 3 miesięcy. Zamienia się go następnie na aparat retencyjny.

Ortognatyka – jakie daje korzyści?

W konsekwencji przeprowadzonej operacji pacjenci odzyskują pewność siebie, mają większe poczucie własnej wartości, polepsza się ich komfort życia. W dłuższej perspektywie czasowej ortognatyka zmniejsza ryzyko chorób serca i układu krążenia oraz wywiera pozytywny wpływ na zdrowie (lepiej dotleniony organizm, łatwiejsze oddychanie w trakcie snu).

Ile kosztuje operacja z zakresu ortognatyki?

Koszt leczenia ortognatycznego jest zróżnicowany, zależy bowiem w dużym stopniu od indywidualnych uwarunkowań pacjenta, konieczności i długości leczenia ortodontycznego. W Warsaw Dental Center pacjent już na początkowym etapie konsultacji jest informowany o szacowanych kosztach, a także o czasie trwania całego leczenia.

Warsaw Dental Center Leończak Kupryś Sp.k.

NIP: 1182180875

Pon. — Pt. 9.00 — 21.00

ul. Topiel 11, 00-342 Warszawa

Warsaw Dental Center Leończak Kupryś Sp.k.​

NIP: 1182180875

Pon. — Pt. 9.00 — 21.00

ul. Topiel 11, 00-342 Warszawa