English EN Polish PL
English EN Polish PL

Piaskowanie zębów – co daje ten zabieg?

Piaskowanie zębów to prosty zabieg stomatologiczny, którego zadaniem jest oczyszczenie zębów z zanieczyszczeń, osadu i kamienia. Jak wygląda i jak często należy go wykonywać?

Piaskowanie zębów to jeden z zabiegów wykonywanych w celu zadbania o prawidłową higienę jamy ustnej. Regularnie wykonywany może zapobiec odkładaniu się płytki nazębnej, która jest jedną z częstszych przyczyn problemów w jamie ustnej.

Co to jest piaskowanie zębów?

Piaskowanie zębów to oczyszczanie ich z zanieczyszczeń, bakterii, resztek pokarmowych, ale również kamienia i osadów. Pomaga zachować zdrowie jamy ustnej, zapobiec odkładaniu się kamienia nazębnego, a także usunąć przebarwienia pozostałe po spożywaniu mocno barwiącej żywności.

Piaskowanie zębów zaleca się wykonywać przynajmniej co 6 miesięcy. U osób, które mają wrażliwe dziąsła lub tendencję do szybkiego odkładania płytki nazębnej, stomatolog może wyznaczyć inne terminy zabiegów.

Na czym polega piaskowanie zębów?

Piaskowanie zębów to inaczej czyszczenie zębów i przestrzeni międzyzębowych z zanieczyszczeń, osadów, kamienia. Do oczyszczenia zębów wykorzystuje się specjalną zawiesinę nazywaną piaskiem stomatologicznym (stąd nazwa „piaskowanie”). Drobinki tłoczone są pod wysokim ciśnieniem, dzięki czemu skutecznie oczyszczają zęby i przestrzenie międzyzębowe z zanieczyszczeń.

Piaskowanie zębów nie boli, ale u osób o wrażliwych i delikatnych dziąsłach może wywołać lekki dyskomfort. Mija on po zakończeniu zabiegu, który jest krótki i trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. U osób, u których kamienia nazębnego jest dużo, stomatolog może rozłożyć czyszczenie zębów na dwie wizyty.

Efekty piaskowania zębów

Piaskowanie zębów to zabieg, który regularnie wykonywany, może przynieść rewelacyjne efekty. Dokładne oczyszczenie zębów i usunięcie kamienia stanowi świetną profilaktykę rozwoju próchnicy oraz parodontozy. Dodatkowo piaskowanie zębów usuwa przebarwienia spowodowane przez kawę, herbatę czy barwiącą żywność, dlatego może wizualnie rozjaśnić zęby.

Czy piaskowanie wybiela zęby?

Piaskowania zębów nie należy mylić z zabiegiem wybielania zębów. Dokładne usunięcie z powierzchni zębów zanieczyszczeń może sprawić, że staną się one wizualnie jaśniejsze i bielsze, ale nie jest równoważne z wybielaniem zębów. Zabieg ten jednak ma walory estetyczne – świadomość posiadania czystych i zdrowych zębów może poprawić samopoczucie i skłonić do częstszego uśmiechania się.

Zalecenia po piaskowaniu zębów

Po piaskowaniu zębów nie zaleca się spożywania mocno barwiących produktów. Przez 24 godziny od zabiegu lepiej ograniczyć spożywanie kawy i herbaty, picie soku z buraków czy jedzenie barszczu. Po tym czasie można powoli wracać do dawnych nawyków żywieniowych.

Piaskowanie zębów w ciąży

W ciąży należy odwiedzać stomatologa regularnie, nawet częściej niż normalnie. Najczęściej zaleca się odbycie przynajmniej trzech wizyt: na początku ciąży, na półmetku około 20. tygodnia oraz przed porodem. Burza hormonalna, jaka toczy się w organizmie w czasie ciąży, może prowadzić do problemów z dziąsłami czy powstawania stanów zapalnych. Dokładne czyszczenie zębów i przestrzeni międzyzębowych u stomatologa może zapobiec rozwojowi próchnicy i poprawić stan uzębienia.

Piaskowanie zębów w ciąży jest nie tylko dozwolone, ale wręcz zalecane, ponieważ znacznie obniża ryzyko rozwoju próchnicy. Nie powoduje żadnych komplikacji, nie niesie również ryzyka dla rozwoju ciąży.

Piaskowanie zębów to jeden z zabiegów, który pomaga zachować właściwą higienę jamy ustnej, obniża ryzyko rozwoju próchnicy czy parodontozy. Dodatkowo poprawia samopoczucie i podnosi samoocenę, ponieważ pozwala cieszyć się pięknym, jasnym uśmiechem.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Warsaw Dental Center Leończak Kupryś Sp.k.

NIP: 1182180875

kontakt@warsawdentalcenter.pl

Pon. — Pt. 9.00 — 21.00

ul. Topiel 11, 00-342 Warszawa

Warsaw Dental Center Leończak Kupryś Sp.k.​

NIP: 1182180875

Pon. — Pt. 9.00 — 21.00

ul. Topiel 11, 00-342 Warszawa