Piaskowanie zębów – co daje ten zabieg?

Piaskowanie zębów to rutynowy zabieg stomatologiczny mający na celu usuwanie zanieczyszczeń, osadu oraz kamienia nazębnego. Jest to istotna procedura wspierająca zachowanie właściwej higieny jamy ustnej, a regularne jej wykonywanie może przyczynić się do minimalizacji problemów związanych z płytką nazębną.

Co oznacza piaskowanie zębów i dlaczego je wykonujemy?

Piaskowanie zębów to proces oczyszczania wodą i specjalnym proszkiem zębów i przestrzeni między nimi z osadów, resztek pokarmowych, bakterii oraz kamienia nazębnego. Zabieg ten ma na celu utrzymanie zdrowia jamy ustnej, zapobieganie gromadzeniu się kamienia nazębnego oraz usuwanie przebarwień spowodowanych spożywaniem barwiących substancji.

Jak często powinno się piaskowac zęby?

Zaleca się przeprowadzanie piaskowania zębów przynajmniej co pół roku. W przypadku osób o wrażliwych dziąsłach lub skłonności do szybkiego odkładania się płytki nazębnej, stomatolog może dostosować częstotliwość zabiegu.

Jak wygląda zabieg piaskowania zębów?

W trakcie piaskowania zębów, specjalna zawiesina piasku stomatologicznego jest wykorzystywana do oczyszczania zębów i przestrzeni między nimi. Poprzez wysokie ciśnienie, drobinki piasku usuwają zanieczyszczenia. Sam zabieg jest zazwyczaj krótki, trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu minut, i choć zazwyczaj bezbolesny, może wywołać pewien dyskomfort u osób z wrażliwymi dziąsłami.

Czym różni się skaling od piaskowania?

Piaskowanie i skaling mają na celu usunięcie płytki nazębnej, kamienia i przebarwień zębów, jednak istnieją znaczące różnicę między tymi dwoma zabiegami.

Skaling polega na usunięciu twardej i zwapniałej płytki bakteryjnej, nazywanej kamieniem. Znajduje się on na linii dziąseł a czasem nawet pod nimi i może powodować stan zapalny kości. Usuwanie kamienia wykonuje się skalerami ultradźwiękowymi lub powietrznymi, zabieg odbywa się w obecności wody, dlatego zarówno twarz jak i ubranie pacjenta są specjalnie zabezpieczone. Usuwanie kamienia jest kluczowym elementem utrzymania zdrowia jamy ustnej, ponieważ zapobiega próchnicy, nieprzyjemnemu zapachowi a także zapaleniu dziąseł i kości i w konsekwencji może uchronić przed choroba przyzębia i utratą zębów.

Do piaskowania używa się mieszanki proszku sody lub tlenku glinu i wody, które wypuszczane są ze specjalnej dyszy pod dużym ciśnieniem. Mieszanka ta usuwa miękki osad i przebarwienia spowodowane papierosami, herbatą i kawą.

Mimo, że obydwa zabiegi są różne, najlepiej działają w połączeniu. Dzięki temu usuwanie bakterii z powierzchni zębów i błony śluzowej jest najskuteczniejsze, uzyskujemy świeży oddech i bielsze zęby.

Jakich efektów możemy się spodziewać po skalingu i piaskowaniu?

Przede wszystkim zęby są wolne od bakterii, ich powierzchnia jest gładka i lśniąca, dzięki czemu wyglądają na bielsze, błona śluzowa jest różowa i nie krwawi. Mniejsza ilośc bakterii przyczynia się do mniejszej podatności na próchnicę. Połączenie tych dwóch zabiegów przyczyni się do utrzymania zdrowia jamy ustne i całego organizmu, zapobiegnie ponownemu powstawaniu kamienia i płytki nazębnej a także nadmiernemu rozwojowi bakterii.

Kto powinien wykonywać zabieg skalingu i piaskowania?

Oczywiście każdy lekarz dentysta poradzi sobie z tymi zabiegami. Jednak osobami najbardziej wykwalifikowanymi do ich wykonania są higienistki stomatologiczne. Higienistka dobierze odpowiedni typ skalera i piaskarki użyć w zależności od sytuacji i stanu jamy ustnej pacjenta, co przyczyni się do optymalnych rezultatów w osiągnięciu zdrowych i pięknych zebów i zapobiegnie poważnym problemom związanych z dziąsłami i kością. W Warsaw Dental Center higienistki przeprowadzają instruktaż higieny jamy ustnej, pomagają dobrać odpowiednią szczoteczkę i inne przybory, oraz uczą właściwej techniki szczotkowania.

Czy zabieg jest bolesny?

Skaling i piaskowanie zazwyczaj nie są zabiegami powodującymi ból. Osoby, które cierpią na nadwrażliwość zębów mogą odczuwać dyskomfort i wtedy lekarze Warsaw Dental Center rekomendują wykonanie znieczulenia. Co więcej, do tych zabiegów jest dołączona fluoryzacja, która ma na celu wzmocnienie szkliwa i zmniejszenie nadwrażliwości pozabiegowej. Zarówno skaling jak i piaskowanie i fluoryzacja są komfortowymi zabiegami, które przyczyniają się do przywrócenia i utrzymania zdrowej jamy ustnej i zębów.

Jakie są konsekwencje niewystarczającej higieny jamy ustnej?

Zła higiena jamy ustnej może prowadzić do poważnych, często nieodwracalnych konsekwencji, które negatywnie wpływają na zdrowie całego organizmu. Kamień i płytka odkładają się u wszystkich ludzi, ale dopiero kiedy nie są skutecznie usuwane staja się problematyczne. Na początku może pojawić się nieprzyjemny zapach z ust, któremu będzie towarzyszyć próchnica a jeśli kamień nie zostanie usunięty na tym etapie może doprowadzić do choroby przyzębia (paradontozy).

Choroba przyzębia zaczyna się od zapalenia dziąseł, które objawia się krwawieniem podczas szczotkowania, dziąsła są czerwone i bolesne. Tworzą się kieszonki wokół zębów, które stanowią idealne środowisko do kumulacji i rozwoju bakterii. Ten etap jest całkowicie odwracalny i zazwyczaj prosty zabieg u higienistki pozwoli na przywrócenie zdrowych dziąseł, Kolejnym etapem choroby jest stan zapalny kości, który objawia się ruchomości i przemieszczaniem zębów. Ten stan jest nieodwracalny i bardzo szybko postępuje doprowadzając często do utraty zębów.
Skaling i piaskowanie stanowią zarówno profilaktykę schorzeń jamy ustnej jak również metodę leczenia pierwszego stadium choroby przyzębia. Bardzo ważnym elementem w utrzymaniu tego zdrowia stanowią nawyki higienizacyjne w domu. Higienistki w Warsaw Dental Center edukują pacjentów jaki i czym pielęgnować zęby w domu aby zachować zdrowe zęby i kość jak najdłużej.

Jakich efekty daje piaskowanie zębów?

Regularnie wykonywane piaskowanie zębów przynosi korzystne efekty. Oprócz usuwania kamienia i zapobiegania próchnicy oraz chorobom dziąseł, może poprawić estetykę uzębienia, usuwając powierzchowne przebarwienia. Jednak piaskowanie zębów nie jest równoważne z procedurą wybielania zębów.

Jakie są zalecenia po piaskowaniu zębów?

Po piaskowaniu zębów, zaleca się unikanie spożywania produktów o intensywnym działaniu barwiącym przez około 24 godziny. Należy unikać kawy, herbaty, soku z buraków czy barwiących potraw, aby utrzymać efekty zabiegu.

Wskazania do skalingu i piaskowania

Zabiegi te zalecane są szczególnie osobom, które mają tendencję do niektórych schorzeń jamy ustnej lub nawyków. Są to osoby, które:

• Cierpią na chorobę przyzębia
• Mają stłoczone zęby
• Noszą aparaty ortodontyczne
• Piją dużo kawy i hebaty
• Palą papierosy
• Chcą uzyskać bielsze zęby

Przeciwwskazania do skalingu i piaskowania

Dawniej uważano, że przeciwwskazaniem do tych zabiegów są m.in. ciąża, implanty zębowe, choroby płuc, rozrusznik serca. Na podstawie badań wiemy, że tylko schorzenia mogące przyczynić się do zapalenia wsierdzia są względnym przeciwwskazaniem, wśród nich znajdują się: sztuczna zastawka serca, przebyte infekcyjne zapalenie wsierdzia, sinicza wada serca. Rozwiązaniem tego problemu jest podanie godzinę przed skalingiem antybiotyku, który zapobiegnie rozwojowi bakterii we krwi. Lekarze Warsaw Dental Center na podstawie szczegółowego wywiadu będą w stanie dobrać odpowiedni rodzaj i dawkę antybiotyku, tak aby zabieg był bezpieczny dla pacjenta.

Czy można wykonywać skaling i piaskowanie w ciąży?

W czasie ciąży zaleca się szczególną troskę o stan jamy ustnej. Piaskowanie zębów jest bezpieczne i nawet zalecane, aby zapobiec problemom związanym z dziąsłami i zachować zdrowie uzębienia. Regularne wizyty u stomatologa w tym okresie mogą minimalizować ryzyko próchnicy oraz stanów zapalnych dziąseł.

Podsumowując, skaling i piaskowanie zębów jest ważnym zabiegiem, wspierającym higienę jamy ustnej i zapobiegającym wielu problemom stomatologicznym. Połączenie tych procedur pozwala zachować zdrowie i zapobiegać chorobom. Ważna jest także regularność tego zabiegu, dostosowana do indywidualnych potrzeb pacjenta, może przynieść pozytywne efekty zdrowotne oraz estetyczne.

Artykuł napisany 30.09.2022 i zaktualizowany 24.01.2024 w oparciu o najnowszą technologię i badania.

Umów wizytę

Make an appointment