Piaskowanie i skaling

Dwa zabiegi profilaktyczne chroniące zęby oraz dziąsła przed niekorzystnymi zmianami to piaskowanie i skaling. Czy różnią się i jak przebiegają? Opowiada nasza higienistka, Wioletta Zawierucha.

Profilaktyka stomatologiczna – jak uniknąć chorób zębów?

Mycie zębów po każdym posiłku to niezbędne czynności higieniczne, będące elementem codziennej rutyny pielęgnacyjnej. Oprócz tego zalecane jest również nitkowanie zębów, zmniejszające ryzyko próchnicy. Próchnica to poważny i coraz bardziej powszechny problem (w Polsce zmaga się z nim prawie 90 proc. społeczeństwa) – zaliczana jest do chorób cywilizacyjnych naszych czasów.

U osób dorosłych obok próchnicy częstym problemem jest także krwawienie z dziąseł, które pojawia się w wyniku odkładania się na zębach kamienia. Nie zawsze jesteśmy w stanie domowymi sposobami usunąć z zębów osadzającą się na nich płytkę, a z czasem pod wpływem związków mineralnych obecnych w ślinie tworzy się kamień nazębny, który wywołuje stany zapalne dziąseł, obniżanie się i odsłanianie szyjek zębowych oraz proces zaniku kości wokół zębów. Może to prowadzić do paradontozy, dlatego ważne jest regularne usuwanie osadów. Zabiegi służące do tych celów to skaling zębów oraz piaskowanie.

Skaling a piaskowanie

Skaling jest jedną z metod higienizacji jamy ustnej. Zabieg polega na usunięciu z powierzchni zębów złogów kamienia – narzędziami ręcznymi lub za pomocą ultradźwięków. — Skaling zębów zazwyczaj jest bezbolesny, jednak możemy go wykonać w znieczuleniu miejscowym. Takie rozwiązanie nie tylko niweluje ewentualne nieprzyjemne doznania fizyczne, ale też poprawia komfort pacjentów zmagających się z dentofobią — przekonuje Wioletta Zawierucha.

Piaskowanie zębów to zabieg, który ma na celu usunięcie z powierzchni zębów osadu i przebarwień tworzących się po spożyciu barwiących napojów (herbata, kawa, wino) i potraw oraz podczas palenia papierosów. Piaskowanie wykonuje się za pomocą mechanicznego urządzenia aplikującego pod ciśnieniem strumień środka czyszczącego popularnie nazywanego piaskiem. Piaskowanie pozwala usunąć zanieczyszczenia z najbardziej niedostępnych miejsc, takich jak przestrzenie międzyzębowe i zagłębienia na powierzchni zębów.

Rekomendowana jest osobom noszącym aparaty ortodontyczne lub tym zabiegiem wybielania zębów. Ostrożność należy zachować u osób cierpiących na astmę, choroby nerek, przewlekłe choroby układu oddechowego i alergię na środki chemiczne zawarte w piasku.

Wybór metody skalingu

Rekomendowaną metodą usuwania kamienia nazębnego jest skaling ultradźwiękowy. Skraca on czas zabiegu, zmniejsza ryzyko uszkodzenia tkanek oraz cementu korzeni zębowych. W nowoczesnych gabinetach stomatologicznych zazwyczaj wykonywany jest skaling ultradźwiękowy.

Jak często wykonywać skaling i piaskowanie?

— Czyszczenie zębów należy przeprowadzać przynajmniej raz w roku, a najlepiej co 6 miesięcy. Osoby z zapaleniem dziąseł powinny rozważyć częstsze odkamienianie zębów, ponieważ regularne usuwanie kamienia nazębnego ma korzystny wpływ na kondycję dziąseł — dodaje Wioletta Zawierucha. Piaskowanie także zaleca się wykonywać 1-2 razy w roku.

Skaling i piaskowanie – jaki gabinet wybrać?

Przy wyborze odpowiedniego gabinetu, warto kierować się rekomendacjami zadowolonych pacjentów. Ponad 5000 z nich skorzystało z usług Warsaw Dental Center od 2019 roku. Warsaw Dental Center, gdzie troska o pacjenta łączy się z najwyższym profesjonalizmem. Klinika oferuje takie usługi jak chirurgia stomatologiczna (Warszawa)ortodoncja (Warszawa)endodoncja (Warszawa) i protetyka (Warszawa)implanty zębów (Warszawa) oraz licówki (Warszawa), a także zabiegi piaskowania zębów i skalingu ultradźwiękowego.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Warsaw Dental Center Leończak Kupryś Sp.k.

NIP: 1182180875

kontakt@warsawdentalcenter.pl

Pon. — Pt. 9.00 — 21.00

ul. Topiel 11, 00-342 Warszawa

Warsaw Dental Center Leończak Kupryś Sp.k.​

NIP: 1182180875

Pon. — Pt. 9.00 — 21.00

ul. Topiel 11, 00-342 Warszawa