Piaskowanie i skaling

Dwie metody dbałości o zęby i ich otoczenie, skutecznie broniące przed niepożądanymi efektami, to skaling i piaskowanie. Jakie są ich różnice i jak przebiegają? Wyjaśnia ekspertka w dziedzinie higieny jamy ustnej, Wioletta Zawierucha.

Jak dbać o zdrowie zębów?

Regularne szczotkowanie zębów jest podstawą dbałości o zdrowie jamy ustnej i powinno stać się częścią codziennej rutyny pielęgnacyjnej. Niemniej ważne jest też korzystanie z nici dentystycznej, która pomaga w redukcji ryzyka próchnicy. Próchnica staje się coraz bardziej powszechna – niestety w Polsce doświadcza jej prawie 90% ludności. To jedna z charakterystycznych dolegliwości współczesności.

U wielu osób próchnica nie jest jedynym problemem. Kolejnym jest krwawienie z dziąseł, które jest wynikiem osadzania się kamienia na zębach. Kamień nazębny powstaje wskutek procesu mineralizacji płytki nazębnej i może prowadzić do zapaleń dziąseł, odsłaniania korzeni zębów oraz zanikania kości otaczającej zęby. To może prowadzić do choroby przyzębia. Aby temu zapobiec, zaleca się regularne usuwanie kamienia. Do tego celu służą m.in. zabiegi skalingu i piaskowania.

Różnica między skalingiem a piaskowaniem

Skaling to technika czyszczenia jamy ustnej, polegająca na usuwaniu kamienia z zębów – manualnie lub za pomocą ultradźwięków. — „Skaling zwykle jest procedurą niebolesną, ale w razie potrzeby może być przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym. To idealne rozwiązanie dla osób z lękiem przed bólem” — mówi Wioletta Zawierucha.

Piaskowanie to inna metoda, służąca do usuwania osadów i przebarwień, które powstają po spożyciu pewnych produktów czy paleniu papierosów. Podczas piaskowania zęby są czyszczone za pomocą specjalnego urządzenia wykorzystującego strumień „piasku”. Pozwala to na dokładne usunięcie zanieczyszczeń z trudno dostępnych miejsc.

Najbardziej zalecaną metodą jest skaling ultradźwiękowy. Jest to metoda bardziej komfortowa dla pacjenta, skraca czas zabiegu i minimalizuje ryzyko uszkodzenia zębów.

Jak często korzystać z tych zabiegów?

— „Zaleca się przeprowadzanie takich zabiegów co najmniej raz do roku, chociaż najlepiej co pół roku. Osoby z problemami dziąsłowymi powinny myśleć o częstszym odkamienianiu zębów” — radzi Wioletta Zawierucha. Piaskowanie zębów zaleca się przeprowadzać 1-2 razy w roku.

Jaki gabinet wybrać?

Kiedy zastanawiamy się nad wyborem gabinetu, warto skorzystać z rekomendacji innych pacjentów. Wielu z nich poleca Warsaw Dental Center. To miejsce, w którym dbałość o pacjenta łączy się z wysokim profesjonalizmem. Oferowane są tam m.in. usługi chirurgii stomatologicznej, ortodoncji, endodoncji, protetyki, implantologii oraz licówek, a także skalingu i piaskowania.

Umów wizytę

Make an appointment