Retencja to etap końcowy leczenia ortodontycznego polegający na stabilizacji uzyskanych efektów.
Zmiany pozycji zębów podczas leczenia ortodontycznego destabilizują tkanki przyzębia (tkanki otaczające ząb). Przyzębie potrzebuj czasu na przebudowę i stabilizację po zdjęciu aparatu ortodontycznego. W tym okresie ważną rolę odgrywa retencja.
O wyborze rodzaju retencji decyduje lekarz prowadzący leczenie. Najczęściej stosuję się:
- płytkę retencyjną (aparat zdejmowany)
- tzw. retainer, czyli drut retencyjny przyklejony na powierzchnię językową lub podniebienną najczęściej zębów przednich.
Należy pamiętać o codziennej higienie aparatów retencyjnych i skrupulatnym oczyszczaniu powierzchni zębów, na które naklejony jest retainer.
Czas trwania fazy retencyjnej zależy m.in. od rodzaju wady zgryzu, wieku pacjenta.
- U dzieci okres retencji jest bardzo krótki, a czasem w ogóle nie występuje.
- U pacjentów dorosłych może trwać kilka lat, a nawet całe życie.
Wizyty kontrolne po zdjęciu aparatu ortodontycznego powinny odbywać się po 1,3,6,12 miesiącach. W pierwszym okresie aparat retencyjny powinien być noszony całodobowo z przerwą na posiłki i higienę. Następnie, według wskazań ortodonty, wycofujemy się z częstotliwości noszenia aparatu.
Pamiętajmy jednak, że jama ustna jest jednostką dynamiczną, podlegającą licznym zmianom. Nieznaczne przesunięcia zębów, spowodowane ich fizjologiczną ruchomością są naturalne i nieuniknione. Długoterminowe utrzymanie efektów leczenia zależy również m.in. od prawidłowej czynności warg, języka, prawidłowego napięcia mięśni, wyeliminowania parafunkcji, odbudowie braków zębowych.
Zapraszamy na konsultacje ortodontyczne do doktor Aneta Zmorzyńska w Warsaw Dental Center!
Wizyty można rezerwować:
telefonicznie: 22 542 18 04
mailowo: kontakt@warsawdentalcenter.pl
lub za pośrednictwem mediów społecznościowych
Zostaw odpowiedź