Leczenie stomatologiczne w ciąży – Czy jest bezpieczne?

Dr. Bartosz Leończak przeprowadza zabieg na pacjentce w ciąży

Leczenie Zębów w Ciąży – Czy Jest Bezpieczne?

Odpowiedź brzmi: tak! Jest bezpieczne, ale istnieje wiele informacji do rozważenia. Zdrowie jamy ustnej w ciąży wymaga szczególnej uwagi.

Zdrowie Jamy Ustnej podczas Ciąży

W okresie ciąży ryzyko zapalenia dziąseł i prochnicy wzrasta z powodu różnych czynników :

  • Zapalenie Dziąseł  – Nagromadzenie bakterii to główna przyczyna zapalenia dziąseł. W ciąży hormony mogą nasilać reakcję na bakterie w tkance dziąseł, powodując to schorzenie.
  • Ubytki – Warto także zwrócić uwagę na ryzyko próchnicy w tym okresie. Ciąża wpływa na zmiany w diecie kobiety, często powodując ochotę na pokarmy, które mogą zwiększyć ryzyko wystąpienia próchnicy. Dodatkowo, kwasowość w jamie ustnej, spowodowana np. częstymi wymiotami, może prowadzić do osłabienia szkliwa i podatności na próchnicę.

Z tego powodu należy podkreślić szczególną wagę codziennej pielęgnacji jamy ustnej w okresie ciąży. Dbając o swoje zdrowie jamy ustnej, kobieta ma szansę wpłynąć pozytywnie nie tylko na swoje zdrowie, ale i zdrowie Twojego dziecka. Nie należy obawiać się wizyty u dentysty w tym okresie, gdyż profesjonalne czyszczenie zębów jest uznawane za bezpieczne leczenie stomatologiczne podczas ciąży.

Zdjęcia rentgenowskie

Większość procedur stomatologicznych i rutynowych badań kontrolnych wymaga wykonania prześwietlenia rentgenowskiego. Dobra wiadomość! Badania wykazały, że stosowanie tych procedur nie stanowi zagrożenia dla pacjentki w ciąży, pod warunkiem zastosowania osłony ochronnej dla jamy brzusznej i tarczycy.

Podsumowując, zawsze zaleca się skonsultowanie z położną oraz dentystą przed podjęciem jakichkolwiek zabiegów stomatologicznych w trakcie ciąży. Zespół Warsaw Dental Center jest dostępny, by odpowiedzieć na wszystkie Państwa pytania i obawy!

Umów wizytę

Make an appointment