Zapalenie dziąseł – czy ustąpi samoistnie?

Zapalenie dziąseł to poważna sprawa i w żadnym razie nie można czekać, aż ustąpi samoistnie. Dowiedz się, jakie są najczęstsze przyczyny zapalenia dziąseł, jakie mogą być jego konsekwencje oraz jak mu zapobiegać i na czym polega leczenie.

Zapalenie dziąseł – czym jest?

Zapalenie dziąseł to obok zmian próchniczych najczęstsze problemy w obrębie jamy ustnej [1]. Stany chorobowe dziąseł nie pojawiają się z dnia na dzień – to proces, który może postępować latami i powinien jak najwcześniej być zauważony i poddany leczeniu. Zmiany w tkankach mogą pojawiać się wraz z wiekiem, ale mogą też być spowodowane niewłaściwymi nawykami czy ogólnym staniem zdrowia [2]. Zapalenie dziąseł i inne choroby przyzębia mają negatywny wpływ nie tylko na zdrowie jamy ustnej, ale ogólnie na kondycję organizmu. Mogą przyczyniać się do rozwoju chorób układu sercowo-naczyniowego, cukrzycy, reumatoidalnego zapalenia stawów i osteoporozy [2], dlatego należy jak najszybciej zająć się ich leczeniem.

Stan zapalny dziąseł – możliwe przyczyny

Wśród możliwych przyczyn stanów zapalnych dziąseł wymienia się:

  • infekcje bakteryjne,

  • obecność kamienia nazębnego i płytki bakteryjnej,

  • niewłaściwą higienę jamy ustnej,

  • podeszły wiek,

  • palenie tytoniu,

  • choroby takie jak cukrzyca czy zaburzenia odżywiania.

Zapalenie dziąseł a obecność kamienia nazębnego

Kamień nazębny to jedna z głównych przyczyn zapalenia dziąseł. Jego usunięcie jest dobrą metodą profilaktyki i powoduje poprawę stanu dziąseł oraz ułatwia wyleczenie stanu zapalnego. Nie zawsze jesteśmy w stanie domowymi sposobami usunąć z zębów osadzającą się na nich płytkę. Pod wpływem działania związków mineralnych obecnych w ślinie z czasem tworzy się kamień nazębny, który powoduje stany zapalne dziąseł. Zabieg odkamieniania zębów nosi nazwę skaling i zaleca się przeprowadzać go raz na pół roku.

Objawy zapalenia dziąseł

Najczęstsze objawy zapalenia dziąseł to ich zaczerwienienie, opuchlizna oraz uczucie pulsowania i ból [3]. Dziąsła stają się wrażliwe na dotyk i mogą krwawić podczas rutynowego szczotkowania zębów. Towarzyszy temu często nieprzyjemny zapach z ust. W kolejnych etapach zapalenia na dziąsłach mogą tworzyć się bolesne ropnie, co utrudnia jedzenie pokarmów wymagających gryzienia i przeżuwania. W konsekwencji stan zapalny dziąseł powoduje chwiejność, a nawet wypadanie zębów.

Zapalenie dziąseł – jak leczyć?

Leczenie zapalenia dziąseł polega na zastosowaniu miejscowych leków przeciwzapalnych, najczęściej w postaci żelu. Pomocne jest również usunięcie kamienia, który powoduje stany zapalne. Dentysta dysponuje specjalnymi narzędziami, które pozwalają usunąć kamień nazębny z trudno dostępnych miejsc. Warto wybrać sprawdzoną klinikę taką jak Warsaw Dental Center, gdzie oferowane są zabiegi, w tym skaling, na najwyższym poziomie profesjonalizmu.

Domowe sposoby na zapalenie dziąseł

Leczenie wspomagające przy zapaleniu dziąseł to stosowanie płukanek ziołowych i gotowych płynów do higieny jamy ustnej. Zmniejszają one dokuczliwość objawów, jednak przy zaawansowanym stanie zapalnym mogą okazać się niewystarczające. Stan pacjenta zawsze powinien ocenić dentysta, on też decyduje o sposobie leczenia.

Jak zapobiegać zapaleniu dziąseł?

Profilaktyka zapalenia dziąseł powinna uwzględniać najczęstsze przyczyny jego powstawania, czyli niewłaściwą higienę jamy ustnej, palenie tytoniu i odkładanie się kamienia nazębnego. Warto zapoznać się z właściwymi technikami mycia zębów i dowiedzieć się, jaki rodzaj szczoteczki, i o jakiej twardości, będzie najlepszy dla naszych zębów i dziąseł. Warsaw Dental Center oferuje usługi z zakresu z zakresu periodontologii, czyli leczenie przyzębia i błony śluzowej jamy ustnej, doświadczony personel doradzi również jak właściwie dbać o zdrowie dziąseł.

Nieleczone zapalenie dziąseł

Bagatelizowanie objawów zapalenia dziąseł to nie najlepszy pomysł. Pomijając ból i dyskomfort w jamie ustnej, możliwe powikłania stanów zapalnych dziąseł to m.in. paradontoza, która może prowadzić do obnażenia szyjek zębowych i nawet do utraty zębów. Zdecydowanie lepiej jest zawczasu zapobiegać możliwym konsekwencjom zapalenia dziąseł i w porę zgłosić się do dentysty, który zaproponuje odpowiednią metodę leczenia oraz profilaktyki zapobiegającej nawrotom.

Bibliografia:

1. A. Kopeć i in., Profilaktyka domowa i specjalistyczna jamy ustnej, Journal of Clinical Healthcare 1/2017.

2. M. Jóżwik, Z. Kopański, Choroby przyzębia, Journal of Clinical Healthcare 1 (2014).

3. Jańczuk Z. Morfologia przyzębia. W: Praktyczna periodontologia kliniczna. Jańczuka Z, Warszawa; Wydawnictwo Kwintesencja 2004:11-13.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Warsaw Dental Center Leończak Kupryś Sp.k.

NIP: 1182180875

kontakt@warsawdentalcenter.pl

Pon. — Pt. 9.00 — 21.00

ul. Topiel 11, 00-342 Warszawa

Warsaw Dental Center Leończak Kupryś Sp.k.​

NIP: 1182180875

Pon. — Pt. 9.00 — 21.00

ul. Topiel 11, 00-342 Warszawa