Leczenie zębów w ciąży – czy można iść do dentysty?
Regularne przeglądy stomatologiczne zmniejszają ryzyko wystąpienia próchnicy, a także pozwalają na bieżąco rozwiązywać problemy związane z kondycją zębów oraz przyzębia. Warto wykonać taki przegląd przed podjęciem decyzji o zajściu w ciążę, bo w jej trakcie w organizmie kobiety zachodzą zmiany hormonalne wpływające także na fizjologię jamy ustnej. Podwyższony poziom hormonów, estrogenów i progesteronu, często skutkuje np. obrzmieniem i przekrwieniem tkanek dziąseł. Najlepszym momentem do przeprowadzenia bardziej skomplikowanych zabiegów jest 4-6 miesiąc ciąży, ale większość z nich można wykonać w ciągu dziewięciu miesięcy.
Znieczulenie zęba w ciąży
Wiele kobiet obawia się, że skoro w trakcie ciąży zabronione jest przyjmowanie niektórych leków, to także znieczulenie stomatologiczne może być szkodliwe dla płodu. Nic bardziej mylnego! W dobie nowoczesnych technologii lekarz dostosowuje preparaty tak, by nie zaszkodzić dziecku i zminimalizować dolegliwości bólowe u matki. Takie środki zawierają artykainę, która miejscowo znieczula ząb, umożliwiając dalsze leczenie. Co ważne, stres w ciąży również jest bardzo niekorzystny, uruchamia wiele procesów biochemicznych wpływających na dziecko, dlatego tak istotne, by leczenie zębów było dla pacjentki w pełni komfortowe.
Leczenie kanałowe w ciąży
W pierwszym trymestrze organizm matki jest szczególnie wrażliwy, dlatego zaleca się, aby w tym okresie nie stosować znieczulenia i zaplanować poważniejsze zabiegi na drugi trymestr lub odczekać do narodzin dziecka. Niestety zdarza się, że odwlekane leczenie endodontyczne może wywołać poważny stan zapalny zęba i dziąseł, który będzie negatywnie wpływał na kondycję całego organizmu kobiety. W tak ryzykownej sytuacji ciężarna musi rozpocząć leczenie kanałowe najszybciej jak to możliwe. W klinice Warsaw Dental Center nasi specjaliści wykorzystują metodę leczenia pod mikroskopem, dzięki czemu ząb leczony jest w trakcie jednej wizyty.
Piaskowanie zębów w ciąży
U kobiet w ciąży piaskowanie zębów jest nie tylko dozwolone, ale wręcz zalecane. Usunięcie płytki nazębnej, pomaga zapobiegać gromadzeniu się bakterii próchnicy oraz kamienia nazębnego. Zaleca się wykonywanie skalingu minimum dwa razy przez dziewięć miesięcy.
Wyrywanie lub usuwanie zębów w ciąży
Stomatolodzy sugerują, by z usuwaniem zęba poczekać przynajmniej do drugiego trymestru lub w najlepszym przypadku na koniec ciąży. To dość inwazyjny zabieg, dlatego też unikniemy ryzyka osłabienia lub infekcji u matki, ale też u dziecka.
Wybielanie zębów w ciąży
Przyszłe mamy nie powinny decydować się na wybielanie zębów ze względu na używane w preparatach silne substancje chemiczne, które mogłyby zaszkodzić ciąży.
Usuwanie ubytków w ciąży
Dolegliwości bólowe towarzyszące pojawiającym się w naszych zębach ubytkom, często wymagają natychmiastowej ingerencji lekarza. Ten zabieg, po uprzednim znieczuleniu, nie jest inwazyjny, dlatego można go wykonywać w czasie ciąży, bez ryzyka osłabienia organizmu matki.
Próchnica w ciąży
Leczenie próchnicy jest w stu procentach bezpieczne i dozwolone na każdym etapie ciąży. Nieleczona infekuje kolejne zęby, co w rezultacie prowadzi do stanu zapalnego dziąseł. To może okazać się niebezpieczne zarówno dla zdrowia przyszłej mamy i płodu.
Jak dbać o zęby w ciąży?
- regularne wizyty kontrolne w każdym trymestrze ciąży;
- dokładna higiena jamy ustnej, nitkowanie zębów;
- korzystanie z preparatów stomatologicznych odpowiednich dla ciężarnych;
- przestrzeganie zaleceń stomatologa w zakresie planowanej kuracji.
Zostaw odpowiedź