Leczenie zębów w ciąży

Ciąża to wyjątkowy okres w życiu każdej kobiety. W ciągu dziewięciu miesięcy organizm przechodzi metamorfozę, a w związku z tym wymaga szczególnego traktowania. Przyszłe mamy unikają w tym czasie leków, dbają o dietę, samopoczucie i odporność. Nie wszystko da się jednak przewidzieć. Co zrobić, gdy oczekując narodzin dziecka, zaskoczy nas ból zęba? Czy można wtedy podjąć się leczenia zębów? Jakie rodzaje znieczulenia stomatologicznego warto wybrać w ciąży?

Leczenie zębów w ciąży – czy można iść do dentysty?

Regularne przeglądy stomatologiczne zmniejszają ryzyko wystąpienia próchnicy, a także pozwalają na bieżąco rozwiązywać problemy związane z kondycją zębów oraz przyzębia. Warto wykonać taki przegląd przed podjęciem decyzji o zajściu w ciążę, bo w jej trakcie w organizmie kobiety zachodzą zmiany hormonalne wpływające także na fizjologię jamy ustnej. Podwyższony poziom hormonów, estrogenów i progesteronu, często skutkuje np. obrzmieniem i przekrwieniem tkanek dziąseł. Najlepszym momentem do przeprowadzenia bardziej skomplikowanych zabiegów jest 4-6 miesiąc ciąży, ale większość z nich można wykonać w ciągu dziewięciu miesięcy.

Znieczulenie zęba w ciąży

Wiele kobiet obawia się, że skoro w trakcie ciąży zabronione jest przyjmowanie niektórych leków, to także znieczulenie stomatologiczne może być szkodliwe dla płodu. Nic bardziej mylnego! W dobie nowoczesnych technologii lekarz dostosowuje preparaty tak, by nie zaszkodzić dziecku i zminimalizować dolegliwości bólowe u matki. Takie środki zawierają artykainę, która miejscowo znieczula ząb, umożliwiając dalsze leczenie. Co ważne, stres w ciąży również jest bardzo niekorzystny, uruchamia wiele procesów biochemicznych wpływających na dziecko, dlatego tak istotne, by leczenie zębów było dla pacjentki w pełni komfortowe.

Leczenie kanałowe w ciąży

W pierwszym trymestrze organizm matki jest szczególnie wrażliwy, dlatego zaleca się, aby w tym okresie nie stosować znieczulenia i zaplanować poważniejsze zabiegi na drugi trymestr lub odczekać do narodzin dziecka. Niestety zdarza się, że odwlekane leczenie endodontyczne może wywołać poważny stan zapalny zęba i dziąseł, który będzie negatywnie wpływał na kondycję całego organizmu kobiety. W tak ryzykownej sytuacji ciężarna musi rozpocząć leczenie kanałowe najszybciej jak to możliwe. W klinice Warsaw Dental Center nasi specjaliści wykorzystują metodę leczenia pod mikroskopem, dzięki czemu ząb leczony jest w trakcie jednej wizyty.

Piaskowanie zębów w ciąży

U kobiet w ciąży piaskowanie zębów jest nie tylko dozwolone, ale wręcz zalecane. Usunięcie płytki nazębnej, pomaga zapobiegać gromadzeniu się bakterii próchnicy oraz kamienia nazębnego. Zaleca się wykonywanie skalingu minimum dwa razy przez dziewięć miesięcy.

Wyrywanie lub usuwanie zębów w ciąży

Stomatolodzy sugerują, by z usuwaniem zęba poczekać przynajmniej do drugiego trymestru lub w najlepszym przypadku na koniec ciąży. To dość inwazyjny zabieg, dlatego też unikniemy ryzyka osłabienia lub infekcji u matki, ale też u dziecka.

Wybielanie zębów w ciąży

Przyszłe mamy nie powinny decydować się na wybielanie zębów ze względu na używane w preparatach silne substancje chemiczne, które mogłyby zaszkodzić ciąży.

Usuwanie ubytków w ciąży

Dolegliwości bólowe towarzyszące pojawiającym się w naszych zębach ubytkom, często wymagają natychmiastowej ingerencji lekarza. Ten zabieg, po uprzednim znieczuleniu, nie jest inwazyjny, dlatego można go wykonywać w czasie ciąży, bez ryzyka osłabienia organizmu matki.

Próchnica w ciąży

Leczenie próchnicy jest w stu procentach bezpieczne i dozwolone na każdym etapie ciąży. Nieleczona infekuje kolejne zęby, co w rezultacie prowadzi do stanu zapalnego dziąseł. To może okazać się niebezpieczne zarówno dla zdrowia przyszłej mamy i płodu.

Jak dbać o zęby w ciąży?

  • regularne wizyty kontrolne w każdym trymestrze ciąży;
  • dokładna higiena jamy ustnej, nitkowanie zębów;
  • korzystanie z preparatów stomatologicznych odpowiednich dla ciężarnych;
  • przestrzeganie zaleceń stomatologa w zakresie planowanej kuracji.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Warsaw Dental Center Leończak Kupryś Sp.k.

NIP: 1182180875

kontakt@warsawdentalcenter.pl

Pon. — Pt. 9.00 — 21.00

ul. Topiel 11, 00-342 Warszawa

Warsaw Dental Center Leończak Kupryś Sp.k.​

NIP: 1182180875

Pon. — Pt. 9.00 — 21.00

ul. Topiel 11, 00-342 Warszawa