Często pacjenci nie zdają sobie sprawy, że istnieją różne metody pozwalające na uratowanie własnych zębów. Ekstrakcja, czyli usunięcie, jest najszybszym sposobem na pozbycie się problemu, ale również sposobem nieodwracalnym. Po usuniętym zębie pozostaje pusta przestrzeń, którą należałoby wypełnić, a to skutkuje częstszymi wizytami u stomatologa i zwiększeniem kosztów.
Sposobem na utrzymanie własnego zęba nawet do końca życia jest leczenie kanałowe, nazywane endodontycznym. Jego celem jest pozbycie się mikoroganizmów z kanałów korzeniowych i zapobieganie powstaniu stanu zapalnego kości wokół zęba.
Leczenie to jest przewidywalne, bezpieczne i skuteczne dzięki odpowiedniej wiedzy, umiejętnościom i najnowocześniejszemu sprzętowi, którym dysponuje w Warsaw Dental Center endodonta, czyli lekarz specjalizujący się w leczeniu kanałowym.
Do doktor Urszuli Leończak trafił pacjent, szukający pomocy w leczeniu dolnej prawej szóstki, zakwalifikowanej przez kilku dentystów do usunięcia.
Po odpowiedniej diagnostyce doktor Leończak zdecydowała o powtórnym leczeniu kanałowym zęba. Procedury składające się na leczenie mają na celu eliminację bakterii z kanałów korzeniowych, co doprowadzi do procesu gojenia tanek otaczających ząb.
Pierwszy etap to opracowanie kanałów, czyli nadanie im odpowiedniego kształtu, co już pozwala na zmniejszenie liczby mikroorganizmów.
Drugi etap to irygacja i dezynfekcja za pomocą specjalnych bakteriobójczych preparatów połączonych z odpowiednimi technikami ich aktywacji, jest głównym sposobem na eliminację drobnoustrojów z kanałów.
Ostatni etap stanowi szczelne wypełnienie wyczyszczonych kanałów specjalnym materiałem. Leczenie takie odbywa się na jednej, trwającej około 90 min, wizycie. Wykonywane jest pod kontrolą mikroskopu z użyciem nowoczesnych technologii.
Pacjent stosując się do zaleceń lekarza, zgłosił sie na wizytę kontrolą sześć miesięcy później. Ząb był bezobjawowy, a na RTG wykonanym na tej wizycie, widać prawie całkowite wygojenie kości wokół korzeni.
Teraz ząb jest gotowy do nałożenia korony, która pozwoli zarówno ochronić jego wnętrze przed napływem bakterii, jak i umożliwi pacjentowi używanie tego zęba podczas rozdrabniania pokarmów.
- leczenie kanałowe jest szybkie i bezbolesne, wykonywane w znieczuleniu miejscowym
- w 99 proc. przypadków odbywa się na jednej wizycie
- zalecana jest wizyta kontrolna po 6 m-cach
- skuteczność leczenia kanałowego sięga nawet 96 proc.
- nowoczesne leczenie jest wykonywane z użyciem mikroskopu
Zostaw odpowiedź