Leczenie kanałowe zęba pod mikroskopem, inaczej nazywane endodontycznym, to jedna z najlepiej rozwiniętych specjalności stomatologicznych. Zajmuje się chorobami miazgi i tkanek okołowierzchołkowych i wielokrotnie pozwala uniknąć konieczności ekstrakcji zęba. Dzięki dostępowi do nowoczesnych technik leczenia i zaawansowanego sprzętu endodoncja jest dużo szybsza, precyzyjna i przy tym bardziej komfortowa dla pacjenta. Przeprowadzanie zabiegów pod mikroskopem pozwala na bardzo dokładne oczyszczenie wszystkich kanałów zęba, co pozwala skrócić czas kuracji i zmniejsza liczbę zabiegów oraz wizyt w gabinecie stomatologicznym.
Na czym polega leczenie kanałowe?
Leczenie endodontyczne przeprowadza się w celu usunięcia z wnętrza zęba, czyli kanałów korzeniowych oraz komory, zmienionej zapalnie lub martwej miazgi. Najczęściej jest ono następstwem próchnicy. Bakterie penetrujące zębinę doprowadzają do stanu zapalnego. Powodują również ból, który może się pojawiać samoistnie lub pod wpływem czynników zewnętrznych. Początkowym etapem jest odpowiednie opracowanie kanałów zębowych pod mikroskopem, czyli ich chemiczne i mechaniczne oczyszczenie oraz poszerzenie. Następnie są one wypełniane materiałem, który zapobiega dalszemu rozprzestrzenianiu się drobnoustrojów.
Współczesna stomatologia oferuje dostęp do najnowocześniejszych technik i narzędzi. Dzięki zastosowaniu leczenia pod mikroskopem możliwe jest znaczne powiększenie, a także oświetlenie opracowywanego zęba. Pozwala to precyzyjnie określić kształt korzeni oraz dostrzec wszelkie nieprawidłowości, których zobaczenie bez powiększenia byłoby niemożliwe. Zabieg może być wykonany w znieczuleniu miejscowym, a nawet ogólnym. Dzięki temu w wielu przypadkach kuracja staje się niemal całkowicie bezbolesna dla pacjenta. Ponadto jest ona przeprowadzana w pozycji leżącej, co znacząco poprawia komfort, a lekarzowi ułatwia dostęp do trudno dostępnych miejsc.
Po zakończonym leczeniu zazwyczaj konieczne jest wykonanie odbudowy protetycznej. O jej rodzaju decyduje lekarz, po dokładnym ocenieniu stopnia zniszczenia tkanek. Klinika stomatologiczna Warsaw Dental Center proponuje pacjentom odbudowę, która wykonywana jest w ciągu kilkudziesięciu minut, przy wykorzystaniu technologii CAD/CAM. Dzięki tym innowacjom lekarz przeprowadza ją podczas jednej wizyty. Trwa to zazwyczaj około dwóch godzin, w zależności od rodzaju leczonego zęba. W rezultacie pacjent w ciągu jednego dnia otrzymuje skuteczną, efektowną i kompleksową terapię.
Które choroby można leczyć kanałowo?
Do tego typu zabiegów kwalifikują się wszystkie przypadki nieodwracalnego zapalenia miazgi, które wywodzą się z kanałów. Jednak to nie wszystko – zabiegi endodontyczne pod mikroskopem przeprowadzane są także w przypadku zębów:
- o nietypowym kształcie lub umiejscowieniu,
- po urazach,
- wymagających powtórnego leczenia kanałowego,
- w których doszło do perforacji lub złamania fragmentu narzędzia.
Koszt leczenia kanałowego pod mikroskopem – od czego zależy?
Cena zabiegów zależna jest zazwyczaj od liczby kanałów zęba, które wymagają opracowania. W klinice Warsaw Dental Center za pierwotne leczenie kanałowe pod mikroskopem zapłacimy od 700 zł za ząb jednokanałowy do 1300 zł za ten, który posiada ich cztery. Endodoncja wymaga też najwyższej jakości sprzętów (narzędzia optyczne, maszynowe). Czasem konieczna jest także powtórna terapia, jednak jej koszt może być nieco wyższy. W takim przypadku zazwyczaj cena jest określana indywidualnie, w zależności od stopnia zaawansowania problemu stomatologicznego.
Leczenie kanałowe pod mikroskopem w Warsaw Dental Center
Klinika Warsaw Dental Center oferuje holistyczne podejście do pacjenta. Dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych rozwiązań nawet najbardziej skomplikowane przypadki mogą zostać wyleczone już podczas jednej wizyty. Zabieg stomatologiczny poprzedzony jest oczywiście dokładnym procesem diagnostycznym. Na jego podstawie lekarz tworzy plan całej terapii. Współczesna endodoncja i protetyka pozwalają na skuteczną odbudowę zębów. Po zakończonej kuracji w klinice Warsaw Dental Center stomatolog udzieli także porady w kontekście właściwej profilaktyki. Niezbędne jest monitorowanie stanu uzębienia podczas wizyt kontrolnych co sześć miesięcy. Oceniana jest wtedy szczelność odbudowy i wykonywane są zdjęcia radiologiczne, tak aby powtórne leczenie nie było konieczne.
Leczenie kanałowe zęba, inaczej nazywane endodontycznym, to jedna z najlepiej rozwiniętych specjalności stomatologicznych. Zajmuje się chorobami miazgi i tkanek powodującymi zmiany okołowierzchołkowe i często jest jedynym sposobem uniknięcia ekstrakcji zęba. Dzięki dostępowi do nowoczesnych technik leczenia i zaawansowanego sprzętu, przeprowadzane w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym, leczenie kanałowe jest obecnie dużo szybsze, precyzyjne i przy tym bardziej komfortowe dla pacjenta. W przypadku przeprowadzenia leczenia z użyciem mikroskopu bardzo dokładnie zostają oczyszczone wszystkie kanały zęba, co pozwala skrócić czas spędzony w fotelu dentystycznym, zmniejszając znacznie liczbę zabiegów oraz wizyt w gabinecie stomatologicznym. Na czym polega leczenie kanałowe i od czego zależy jego cena?
Jak wygląda leczenie kanałowe?
Leczenie kanałowe polega na leczeniu zębów, których miazga została nieodwracalnie zniszczona. W jego trakcie usuwa się z wnętrza zęba zmienione chorobowo tkanki, a następnie zabezpiecza powstałą w ten sposób przestrzeń materiałem wypełniającym. Ząb zostaje odbudowany z użyciem tradycyjnego wypełnienia lub uzupełnieniem protetycznym w postaci korony zęba.
W jakim celu przeprowadza się leczenie kanałowe?
Leczenie endodontyczne przeprowadza się w celu usunięcia miazgi z wnętrza zęba, czyli kanałów korzeniowych oraz komory. Zapalenie miazgi jest najczęściej następstwem próchnicy. Bakterie penetrujące zębinę powodują stan zapalny, a także ból, który może się pojawiać samoistnie lub pod wpływem czynników zewnętrznych. Początkowym etapem jest odpowiednie opracowanie kanałów zębowych, czyli ich chemiczne i mechaniczne oczyszczenie oraz poszerzenie. Następnie są one wypełniane materiałem zastępczym (gutaperką), który zapobiega dalszemu rozprzestrzenianiu się drobnoustrojów. Użycie takiego zabezpieczenia zęba pozwala uchronić go przed kolejnymi zakażeniami.
Dlaczego warto skorzystać z leczenia kanałowego pod mikroskopem?
Współczesna stomatologia oferuje dostęp do najnowocześniejszych technik i narzędzi. Leczenie kanałowe z użyciem mikroskopu pozwala na znaczne powiększenie, a także oświetlenie opracowywanego zęba. Pozwala to precyzyjnie określić kształt korzeni, ilość kanałów oraz dostrzec wszelkie nieprawidłowości, których zobaczenie bez powiększenia byłoby niemożliwe. W trakcie zabiegu stosuje się znieczulenie miejscowe, a nawet ogólne. Powoduje ono, że kuracja staje się niemal całkowicie bezbolesna dla pacjenta. Ponadto jest przeprowadzana w pozycji leżącej, co znacząco poprawia komfort, a lekarzowi ułatwia dostęp do trudno dostępnych miejsc jamy ustnej.
Co po zakończeniu leczenia kanałowego?
Po zakończonym leczeniu zniszczone zęby zazwyczaj muszą zostać odbudowane protetycznie. O rodzaju odbudowy decyduje lekarz, po dokładnym ocenieniu stopnia zniszczenia tkanek. Klinika stomatologiczna Warsaw Dental Center proponuje pacjentom odbudowę, która wykonywana jest w ciągu kilkudziesięciu minut, przy wykorzystaniu technologii CAD/CAM. Dzięki tym innowacjom lekarz przeprowadza ją u pacjentów podczas jednej wizyty. Trwa to zazwyczaj około dwóch godzin, w zależności od rodzaju leczonego zęba. W rezultacie pacjent w ciągu jednego dnia otrzymuje skuteczną, efektowną i kompleksową terapię.
Które choroby można leczyć kanałowo?
Do leczenia kanałowego kwalifikują się wszystkie przypadki nieodwracalnego zapalenia miazgi, które wywodzą się z kanałów korzeniowych. Jednak to nie wszystko – zabiegi leczenia kanałowego z wykorzystaniem mikroskopu przeprowadzane są także w przypadku zębów:
- o nietypowym kształcie lub umiejscowieniu,
- po urazach, np. złamaniu korony zęba,
- wymagających powtórnego leczenia kanałowego,
- w których doszło do perforacji lub złamania fragmentu narzędzia.
Ile kosztuje kanałowe leczenie zęba pod mikroskopem?
Cena leczenia kanałowego jest zazwyczaj dość wysoka, jednak należy mieć świadomość, że jest to czasochłonny proces, który wymaga niezwykłej precyzji. Liczba kanałów w zębach trzonowych sięga nawet sześciu, a ponadto często są one zagięte lub zakręcone, przez co przysparzają sporo trudności przy pracy. Koszt pierwotnego leczenia kanałowego z użyciem mikroskopu może więc wynosić:
- leczenie zęba jednokanałowego 800 zł
- leczenie zęba dwukanałowego 1000 zł
- leczenie zęba trzykanałowego 1300 zł
- leczenie zęba czterokanałowego 1400 zł
W przypadku powtórnego leczenia kanałowego, cenę leczenia determinują takie kwestie, jak:
- dodatkowe kanały w zębie, które nie zostały odnalezione przy pierwotnej endodoncji;
- trudno dostępne kanały, które nie zostały wyleczone w trakcie pierwotnego leczenia kanałowego zęba;
- perforacja korzenia lub komory zęba;
- złamane i nieusunięte narzędzie endodontyczne;
- próchnica, która odsłania wyleczone kanały i powoduje infekcję bakteryjną;
- złamanie zęba lub pęknięcie jego korony powodujące infekcję bakteryjną;
- użyte metody wypełnienia ubytków po zakończeniu leczenia kanałowego.
Przy powtórnym leczeniu kanałowym trudno precyzyjnie określić więc ostateczną cenę. Jest ona ustalana indywidualnie przez stomatologa, w trakcie konsultacji w gabinecie. Zazwyczaj ponowne leczenie kanałowe jest droższe o ok. 200-300 złotych w stosunku do tego, jaki był koszt leczenia kanałowego pierwotnego.
Koszt leczenia kanałowego pod mikroskopem – od czego zależy?
Na cenę leczenia kanałowego mają wpływ następujące czynniki:
- liczba kanałów zęba, które wymagają opracowania;
- jakość sprzętów (narzędzia optyczne, maszynowe);
- jakość użytych materiałów pozwalających zabezpieczyć i odbudować ząb;
- zaawansowanie problemu, który może rozwiązać leczenie kanałowe.
W klinice Warsaw Dental Center za pierwotne leczenie kanałowe zęba zapłacimy od 700 zł za ząb jednokanałowy do 1300 zł w przypadku liczby kanałów sięgającej czterech w zębach trzonowych. Czasem konieczne jest ponowne leczenie kanałowe, jednak jego koszt może być nieco wyższy. W takim przypadku cena leczenia ustalana jest indywidualnie.
Czy są możliwe jakieś dodatkowe koszty leczenia kanałowego?
Dodatkowe koszty leczenia kanałowego mogą być uzależnione także od:
- doświadczenia stomatologa oraz lokalizacji jego gabinetu (zazwyczaj leczenie kanałów zębowych jest droższe w większych ośrodkach miejskich, ale również tam osiąga się większą skuteczność leczenia);
- zastosowania dodatkowych procedur, jak znieczulenie czy wykonanie zdjęć RTG;
- użyte materiały i technologie;
- czasu leczenia i liczby wizyt niezbędnych w celu osiągnięcia oczekiwanego efektu.
Trudno więc jednoznacznie określić, ile kosztuje leczenie kanałowe przed wizytą w gabinecie stomatologicznym i rozmową ze specjalistą, który przygotuje plan działania we współpracy z pacjentem.
Leczenie kanałowe pod mikroskopem w Warsaw Dental Center
Klinika Warsaw Dental Center oferuje holistyczne podejście do pacjenta. Dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych rozwiązań nawet najbardziej skomplikowane przypadki mogą zostać wyleczone już podczas jednej wizyty. Zabieg stomatologiczny poprzedzony jest oczywiście dokładnym procesem diagnostycznym. Na jego podstawie lekarz tworzy plan całej terapii, a także informuje, ile trwa leczenie kanałowe i jakie są jego koszty. Współczesna endodoncja i protetyka pozwalają na skuteczną odbudowę zębów. Po zakończonej kuracji w klinice Warsaw Dental Center stomatolog udzieli także porady w kontekście właściwej profilaktyki. Niezbędne jest monitorowanie stanu uzębienia podczas wizyt kontrolnych co sześć miesięcy. Ząb poddawany jest ocenie pod kątem szczelności odbudowy oraz wypełnienia, a także wykonywane są zdjęcia rtg, tak aby powtórne leczenie kanałowe nie było konieczne.
Zostaw odpowiedź