Z reguły im więcej mamy lat, tym wIęcej pojawia się wątpliwości w każdym zdrowotnym aspekcie. O komentarz dotyczący najczęstszych obaw dotyczących leczenia ortodontycznego poprosiliśmy ekspertów z kliniki Warsaw Dental Center.
MIT: Proste zęby to głównie kwestia estetyczna, więc jeśli do tej pory nie przeszkadzał mi ich wygląd, nie muszę nic robić.
Wyjaśnia doktor Bartosz Leończak: Proste zęby umożliwiają nam dokładniejsze ich czyszczenie. A jak wiadomo zła higiena jamy ustnej przyczynia się do chorób dziąseł i kości wokół zębów (mogą powodować ich utratę),a także cukrzycy i chorób serca. Źle ustawione zęby mogą powodować również nieprawidłowe żucie, bruksizm czyli zaciskanie zębów w nocy (częste bóle głowy) oraz pękanie twardej struktury zęba. I wreszcie krzywe zęby mogą być przyczyną obniżającej poczucie własnej wartości wady wymowy.
MIT: Aparat powoduje nieestetyczne przebarwienia, zwłaszcza u palaczy.
Wyjaśnia doktor Urszula Leończak: Sam aparat nie powoduje przebarwień, ale my możemy przyczynić się do ich powstawania, nie dbając odpowiednio o higienę jamy ustnej. Wystarczy ściśle stosować się do zaleceń lekarza, by uniknąć tego problemu, nawet będąc palaczem.
PRAWDA: Po założeniu aparatu pacjent musi zmienić swoją dotychczasową dietę.
Wyjaśnia doktor Tomasz Kupryś: Bezpośrednio po założeniu aparatu zalecana jest dieta miękka, ponieważ mogą pojawić się przejściowe dolegliwości bólowe.
Później odpowiednią dietą dbamy o to, by nie przyczynić się do przebarwień i odklejenia zamków. Dlatego nie powinniśmy jeść twardych rzeczy, tych z zawartością barwników i żuć gum.
PRAWDA/MIT: Kobiety w ciąży nie mogą zakładać aparatu.
Wyjaśnia doktor Urszula Leończak: Jeśli cała diagnostyka radiologiczna potrzebna do założenia aparatu została wykonana przed zajściem w ciążę, nie ma przeciwwskazań do rozpoczęcia leczenia ortodontycznego (w ciąży nie powinno się robić zdjęć radiologicznych). karmienie nie jest przeciwwskazaniem ani do wykonywania zdjęć radiologicznych, ani do założenia aparatu.
PRAWDA/MIT: Leczenie ortodontyczne jest droższe w przypadku osób starszych, więc nie opłaca się zwlekać.
Wyjaśnia doktor Urszula Leończak: Zęby w późniejszym wieku mają mniejszą zdolność do przesuwania się, więc leczenie ortodontyczne może trwać dłużej, dlatego może wiązać się z wyższymi kosztami. Im wcześniej założymy aparat, tym lepiej, ale pamiętajmy, że nigdy nie jest za późno. Najstarszy pacjent leczony przez nas ortodontycznie miał 80 lat!
Zostaw odpowiedź