Co warto wiedzieć przed założeniem aparatu ortodontycznego?

Z reguły im więcej mamy lat, tym wIęcej pojawia się wątpliwości w każdym zdrowotnym aspekcie. O komentarz dotyczący najczęstszych obaw dotyczących leczenia ortodontycznego poprosiliśmy ekspertów z kliniki Warsaw Dental Center.

MIT: Proste zęby to głównie kwestia estetyczna, więc jeśli do tej pory nie przeszkadzał mi ich wygląd, nie muszę nic robić.

Wyjaśnia doktor Bartosz Leończak: Proste zęby umożliwiają nam dokładniejsze ich czyszczenie. A jak wiadomo zła higiena jamy ustnej przyczynia się do chorób dziąseł i kości wokół zębów (mogą powodować ich utratę),a także cukrzycy i chorób serca. Źle ustawione zęby mogą powodować również nieprawidłowe żucie, bruksizm czyli zaciskanie zębów w nocy (częste bóle głowy) oraz pękanie twardej struktury zęba. I wreszcie krzywe zęby mogą być przyczyną obniżającej poczucie własnej wartości wady wymowy.

MIT: Aparat powoduje nieestetyczne przebarwienia, zwłaszcza u palaczy.

Wyjaśnia doktor Urszula Leończak: Sam aparat nie powoduje przebarwień, ale my możemy przyczynić się do ich powstawania, nie dbając odpowiednio o higienę jamy ustnej. Wystarczy ściśle stosować się do zaleceń lekarza, by uniknąć tego problemu, nawet będąc palaczem.

PRAWDA: Po założeniu aparatu pacjent musi zmienić swoją dotychczasową dietę.

Wyjaśnia doktor Tomasz Kupryś: Bezpośrednio po założeniu aparatu zalecana jest dieta miękka, ponieważ mogą pojawić się przejściowe dolegliwości bólowe.

Później odpowiednią dietą dbamy o to, by nie przyczynić się do przebarwień i odklejenia zamków. Dlatego nie powinniśmy jeść twardych rzeczy, tych z zawartością barwników i żuć gum.

PRAWDA/MIT: Kobiety w ciąży nie mogą zakładać aparatu.

Wyjaśnia doktor Urszula Leończak: Jeśli cała diagnostyka radiologiczna potrzebna do założenia aparatu została wykonana przed zajściem w ciążę, nie ma przeciwwskazań do rozpoczęcia leczenia ortodontycznego (w ciąży nie powinno się robić zdjęć radiologicznych). karmienie nie jest przeciwwskazaniem ani do wykonywania zdjęć radiologicznych, ani do założenia aparatu.

PRAWDA/MIT: Leczenie ortodontyczne jest droższe w przypadku osób starszych, więc nie opłaca się zwlekać.

Wyjaśnia doktor Urszula Leończak: Zęby w późniejszym wieku mają mniejszą zdolność do przesuwania się, więc leczenie ortodontyczne może trwać dłużej, dlatego może wiązać się z wyższymi kosztami. Im wcześniej założymy aparat, tym lepiej, ale pamiętajmy, że nigdy nie jest za późno. Najstarszy pacjent leczony przez nas ortodontycznie miał 80 lat!

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Warsaw Dental Center Leończak Kupryś Sp.k.

NIP: 1182180875

kontakt@warsawdentalcenter.pl

Pon. — Pt. 9.00 — 21.00

ul. Topiel 11, 00-342 Warszawa

Warsaw Dental Center Leończak Kupryś Sp.k.​

NIP: 1182180875

Pon. — Pt. 9.00 — 21.00

ul. Topiel 11, 00-342 Warszawa