Zgryz otwarty jest wadą ortodontyczną złożoną, która objawia się występowaniem nadmiernego rozstawienia zębów górnych i dolnych. Kiedy powstaje zgryz otwarty, jak wcześnie można leczyć go u dzieci, jak wygląda u dorosłych leczenie zgryzu otwartego i czy niezbędna jest operacja, pozwalająca skorygować tę wadę?
Czym jest zgryz otwarty?
Zgryz otwarty to pionowa wada zgryzu, o której można mówić w przypadku braku kontaktu zębów górnych i dolnych. Może mieć ona dwojaki charakter, tzn. dotyczyć jedynie zaburzonego ustawienia zębów, kiedy anatomia szczęki i żuchwy jest prawidłowa lub też obejmować struktury szkieletowe i stanowić skutek nadmiernego kąta między płaszczyzną szczęki oraz żuchwy. Przestrzeń, która powstaje między łukami zębowymi, nazywana jest szparą niedogryzową. W zależności od stopnia zaawansowania wady, może być ona mniej lub bardziej widoczna. Występuje natomiast zarówno u dzieci, jak i u osób dorosłych.
Zgryz otwarty u dzieci
Zgryz otwarty widoczny jest już u dzieci w wieku 5-6 lat. Jeżeli nie jest leczony, może powodować powstanie wad wymowy lub utrudnienia w jedzeniu. Częstym skutkiem występowania tej wady zgryzu u dzieci może być seplenienie czy też zła praca języka. Wizyty u ortodonty nie należy odkładać, jeśli u dziecka występują takie objawy, jak zbyt wczesne pojawienie się zębów mlecznych czy też nawykowe ssanie palca lub smoczka. W przypadku pojawienia się wady zgryzu na skutek przerośniętego języka, konieczna będzie również wizyta u logopedy, który pomoże skorygować wady wymowy.
Im szybciej zgryz otwarty zębowy zacznie być leczony u dziecka, tym większa jest szansa na całkowite wyeliminowanie tej wady zgryzu. Ortodontyczne aparaty ruchome zalecane są u dzieci do 10. roku życia. Później nieprawidłowe ułożenie szczęki u starszych dzieci korygowane jest przez założenie aparatu ortodontycznego na stałe, który używany jest przez okres ok. 2 lat.
Zgryz otwarty u dorosłych
U dorosłych zgryz otwarty całkowity może wystąpić w efekcie przebytych chorób endokrynologicznych, powikłań po urazie przebytym w dzieciństwie i prowadzącym do uszkodzenia stawów skroniowo-żuchwowych czy też szkodliwych nawyków, jak obgryzanie paznokci. Leczenie tej wady zgryzu u dorosłych trwa znacznie dłużej i jest zdecydowanie bardziej skomplikowane niż u dzieci. W przypadku leczenia zgryzu otwartego najczęściej stosuje się korygujące aparaty stałe zakładane na ok. 2 lata oraz retencyjne, które mają za zadanie utrwalić efekty działania aparatu ortodontycznego.
W przypadku zgryzu otwartego możliwe jest także osiągnięcie pożądanych efektów przez połączenie zabiegu chirurgicznego z leczeniem ortodontycznym. W trakcie operacji oba łuki zębowe zostają właściwie ukształtowane i ustawione w prawidłowej okluzji (zwarciu). Dzięki temu prawidłowy zgryz zostaje przywrócony przy zachowaniu proporcji rysów twarzy.
Przyczyny zgryzu otwartego
Wśród przyczyn występowania zgryzu otwartego wymieniane są:
- wady genetyczne,
- zbyt długie karmienie butelką we wczesnym dzieciństwie,
- zbyt długie ssanie smoczka lub ssanie palca przez dziecko,
- zbyt wczesne wyrżnięcie się zębów mlecznych;
- niedrożność dróg oddechowych,
- przerośnięty trzeci migdał,
- wypychanie języka przez dziecko,
- przerośnięty język;
- brak zaniku niemowlęcego sposobu połykania,
- nieprawidłowe układanie dziecka do snu – głowa i szyja powinny być wyżej niż reszta ciała;
- obgryzanie paznokci przez dziecko,
- przebyte choroby endokrynologiczne,
- nieprawidłowo wyrzynające się zęby.
Leczenie zgryzu otwartego może być konieczne w przypadku występowania któregokolwiek z wymienionych zjawisk. Właściwe leczenie pozwoli na uniknięcie poważnych konsekwencji, obejmujących nie tylko zmiany wizualne na twarzy, ale przede wszystkim problemy zdrowotne.
Objawy zgryzu otwartego
Zgryz otwarty objawia się w następujący sposób:
- szparą występującą pomiędzy zębami przednimi szczęki i żuchwy;
- widoczną przestrzenią między przedtrzonowcami i trzonowcami;
- zespołem tzw. twarzy wydłużonej, czyli większą przednią wysokością twarzy;
- wiotkimi wargami;
- skróconą górną wargą;
- wysokim podniebieniem;
- problemami z gryzieniem;
- problemami z prawidłową wymową.
Objawy te są dość charakterystyczne, dlatego występowanie zgryzu otwartego zębowego mogą zdiagnozować samodzielnie rodzice, którzy powinni skonsultować się jak najszybciej ze specjalistą.
Rodzaje zgryzu otwartego
W przypadku zgryzu otwartego mówimy o trzech jego głównych rodzajach:
- częściowy przedni,
- częściowy boczny (jednostronny bądź obustronny),
- całkowity.
Zgryz otwarty powoduje niepełne zachodzenie na siebie zębów siecznych w płaszczyźnie pionowej. Zęby górne nie stykają się w ogóle lub częściowo z zębami dolnymi. Może to powodować nieestetyczny wygląd, np. stale otwarte usta, a w niektórych przypadkach wręcz deformację kości twarzy, szczęki i żuchwy.
Zgryz otwarty – leczenie
Całkowite wyeliminowanie zgryzu otwartego może być żmudnym i długotrwałym procesem. Wadę zgryzu tego typu leczy się najczęściej poprzez:
Leczenie ortodontyczne
Stosowane już u dzieci w wieku 5-6 lat, kiedy zgryz otwarty pojawia się w sposób widoczny dla otoczenia. Do 10. roku życia wada zgryzu korygowana jest przez ruchome aparaty ortodontyczne, które dzieci powinny jak najczęściej zakładać. W przypadku zgryzu otwartego zębowego u dzieci starszych całkowite wyeliminowanie go możliwe jest poprzez założenie aparatów stałych.
Leczenie wad pionowych stałym aparatem ortodontycznym praktykowane jest również u osób dorosłych. Po zdjęciu stałego aparatu, efekty jego działania utrwalane są aparatem retencyjnym.
Operacja chirurgiczna
Jeżeli mamy do czynienia ze zgryzem otwartym całkowitym u osób dorosłych, niezbędne jest czasem, poza leczeniem ortodontycznym, wykonanie zabiegu chirurgicznego. Umożliwia on ukształtowanie w odpowiedni sposób łuków zębowych i zachowanie proporcji rysów twarzy.
Nieleczony zgryz otwarty – powikłania
Nieleczenie zgryzu otwartego może potencjalnie prowadzić do powikłań i zaburzeń w obrębie jamy ustnej:
- obniżenia napięcia mięśniowego w wargach;
- nieprawidłowego ułożenia żuchwy oraz szczęki;
- nieproporcjonalnych rysów twarzy;
- problemów z wymową;
- problemów z przeżuwaniem pokarmów i gryzieniem, co powoduje z kolei nieprawidłową pracę układu pokarmowego.
Warto więc wiedzieć, jak można leczyć zgryz otwarty, ponieważ współcześnie osiągane dzięki temu efekty są imponujące nawet u dorosłych, pod warunkiem pełnej współpracy pomiędzy pacjentem a lekarzem.
Gdzie leczyć zgryz otwarty?
W Warsaw Dental Center przeprowadzane jest leczenie wady zgryzu otwartego zarówno poprzez interwencje ortodontyczne, jak i zabiegi chirurgiczne. Zapraszamy na konsultacje, które pozwolą zaplanować działania przywracające piękny uśmiech i pełną funkcjonalność żuchwy i szczęki w obrębie jamy ustnej. Nieleczona wada zgryzu może być powodem wielu powikłań, dlatego w Warsaw Dental Center możliwe jest działanie już u najmłodszych pacjentów prowadzące do jej całkowitego wyeliminowania
Napisz do nas
Warsaw Dental Center Leończak Kupryś Sp.k.
NIP: 1182180875
kontakt@warsawdentalcenter.pl
Pon. — Pt. 9.00 — 21.00
ul. Topiel 11, 00-342 Warszawa
Informacja od Administratora Danych (RODO)
Przepisy prawne
kontakt@warsawdentalcenter.pl
Warsaw Dental Center Leończak Kupryś Sp.k.
NIP: 1182180875
Pon. — Pt. 9.00 — 21.00
ul. Topiel 11, 00-342 Warszawa
Informacja od Administratora Danych (RODO)
Przepisy prawne
Wybierz swój język
This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.