Ekstrakcja zębów to zabieg stomatologiczny, po którym pacjent powinien stosować się do zaleceń udzielonych przez lekarza. Dzięki temu zmniejszą się dolegliwości bólowe i ryzyko powikłań, a proces gojenia się rany będzie przebiegać sprawniej. Ósemki to zęby, które zwykle rosną krzywo. Często są zatrzymane pod dziąsłem lub w kości, dlatego ich usunięcie może wiązać się z pozabiegowym dyskomfortem, trudno gojącą się raną, a nawet brakiem apetytu. Jak radzić sobie z tymi nieprzyjemnymi objawami i jak postępować, by je zminimalizować?
Dlaczego należy unikać niektórych napojów i potraw?
Ekstrakcje zębów trzonowych bywają trudne, a wiele zależy od tego, jak ząb jest umieszczony. W niektórych przypadkach, gdy ósemka jest zatrzymana, stosuje się dłutowanie, po którym należy założyć szwy. Po jej usunięciu chirurg szczękowy oczyszcza zębodół, w którym pozostawia na około 30 minut tampon hamujący krwawienie. Następnie na powierzchni rany tworzy się skrzep, który chroni to miejsce przed zakażeniem. Przy tym zabiegu powszechnie stosuje się znieczulenie, dlatego choć wykonywane czynności nie są dla pacjenta do końca komfortowe, to mamy pewność, że nie będą one bolesne. Oczywiście po jakimś czasie środki uśmierzające przestaną działać, dlatego należy zadbać o prawidłową higienę, a także stosować się do zaleceń pozabiegowych. Jednym z nich jest ograniczenie spożywania posiłków i płynów. Mogą one spowodować nadmierne krwawienie lub uszkodzenia skrzepu, co prowadzi do powstania bolesnego powikłania, jakim jest suche zapalenie zębodołu.
Kiedy można normalnie jeść po wyrwaniu ósemki?
Jak długo nie jeść po wyrwaniu ósemki? To częste pytanie, które pacjenci zadają w gabinecie stomatologa. Według zasad przekazywanych przez lekarza, których należy przestrzegać, po ekstrakcji nie można nic jeść ani przyjmować płynów przez co najmniej dwie godziny. Z gorących potraw i napojów najlepiej zrezygnować nawet na 24 godziny, ponieważ utrzymujące się znieczulenie zaburza czucie i błona śluzowa w obrębie rany może ulec poparzeniu. Dodatkowo pod wpływem wysokiej temperatury naczynia krwionośne ulegają rozszerzeniu, co w konsekwencji może nasilić i doprowadzić do przedwczesnego zerwania skrzepu. Najlepszym wyborem będzie dieta półpłynna, oparta na produktach miękkich (by unikać gryzienia i żucia), trwająca nawet 7 dni. Powrót do spożywania normalnych pokarmów powinien odbywać się stopniowo.
Do zabiegu należy się także odpowiednio przygotować. Specjaliści w klinice Warsaw Dental Center przed ekstrakcją wykonają tomografię, by dokładnie określić położenie zęba, wybrać najlepszą formę zabiegu i zaplanować jego przebieg. Podchodzą indywidualnie do pacjenta, jego planu leczenia, a także do procesu rekonwalescencji.
Co jeść po wyrwaniu ósemki?
Spożywane pokarmy muszą być letnie i płynne. Warto sięgnąć po:
- zupy – najlepiej kremy z warzyw lub zupki dla dzieci w słoiczkach,
- kisiel – ważne, by nie był gorący,
- galaretki – bez kawałków owoców,
- jogurty – mogą być prosto z lodówki,
- lody – zimny deser przyniesie.
Wiele produktów, na przykład warzywa, można blendować i spożywać w formie puree. Z każdym dniem dyskomfort i ból będą się zmniejszać, wtedy do codziennego menu należy zacząć włączać miękkie produkty, takie jak:
- bułki,
- ziemniaki,
- owsianka,
- makaron,
- drobno posiekane suszone owoce,
- gotowane mięso.
Przez pewien czas zaleca się gryźć i żuć zdrową stroną, po której ząb nie został usunięty. Z czasem, gdy gojenie rany będzie przebiegać prawidłowo, można zacząć przywracać do diety coraz twardsze posiłki.
Co można pić po wyrwaniu ósemki?
Często pacjenci pytają czy po wyrwaniu zęba można pić kawę, przyjmowanie dużej ilości płynów jest zalecane, jednak warto zwrócić uwagę na ograniczenia w tym zakresie. Przede wszystkim nie mogą być one gorące (np. herbata), gazowane (np. cola) i kwaśne (np. sok grejpfrutowy), ponieważ będą podrażniać ranę. Pragnienie lepiej zaspokoić letnią wodą lub chłodnymi herbatkami ziołowymi.
Ból powstały po zabiegu można łagodzić przykładając do policzka zimne okłady. W ten sposób działamy na obkurczenie naczyń krwionośnych od zewnątrz, ale warto także spróbować zwężać je od wewnątrz, na przykład pijąc chłodne koktajle owocowe lub mleczne. Co ważne nie powinno się spożywać ich przez słomkę. Podciśnienie, które wytwarza się w momencie zasysania płynu, może doprowadzić do zerwania skrzepu w jamie ustnej, który jest niezbędny do prawidłowego przebiegu procesu gojenia.
Czy można pić piwo i palić papierosy po wyrwaniu ósemki?
Zalecenia po wyrwaniu zęba są jednoznaczne: zabronione jest picie alkoholu i palenie przez minimum dobę po zabiegu, najlepiej jednak wstrzymać się nawet na 2-3 dni. Po pierwsze zaciąganie się papierosem (także elektronicznym), tak jak picie przez słomkę, kichanie, wysiłek fizyczny, mocne dmuchanie nosa – wytwarza ciśnienie, które może naruszyć skrzep. Po drugie nikotyna zaburza przepływ krwi w naczyniach krwionośnych, co prowadzi do niedotlenienia tkanek. W efekcie może dojść do zwolnienia procesu gojenia się, a nawet do powstania bolesnego powikłania, jakim jest suchy zębodół. Objawia się on promieniującym, pulsującym bólem, nieprzyjemnym posmakiem i zapachem z ust, a także złym samopoczuciem, gorączką i powiększeniem węzłów chłonnych. Komplikacja ta pojawia się znacznie częściej u palaczy i osób, które nie stosują się do zaleceń dentysty.
Napoje alkoholowe również podrażniają świeżą ranę. Często po ekstrakcji lekarz przepisuje antybiotyk, pacjenci zazwyczaj korzystają także z tabletek przeciwbólowych. Tego rodzajów leków nie należy łączyć z alkoholem.
Kiedy można myć zęby po wyrwaniu ósemki?
Zdrowie jamy ustnej jest niezwykle ważne, ekstrakcja ósemki wpływa jednak na jej codzienną higienę. Tego samego dnia ze szczotkowaniem zębów należy się wstrzymać, przynajmniej na 12 godzin, natomiast z płukaniem jedną dobę. Kolejne dni również wymagają ostrożności, myć zęby można bardzo delikatnie, najlepiej omijając wrażliwą okolicę, by nie podrażnić rany i nie spowodować niepotrzebnego bólu. W celu utrzymania czystości warto stosować płyny do płukania, które mają działanie antybakteryjne. Nie można jednak płukać energicznie, należy raczej nabrać płyn do ust i go przelewać, a następnie wypluć. Czynność tę można wykonać po każdym posiłku. Odpowiednia higiena jamy ustnej jest konieczna, by bakterie się nie namnażały i nie doprowadziły do zakażenia, a proces rekonwalescencji i gojenia przebiegał bez zakłóceń i nadmiernego bólu.
Zostaw odpowiedź