English EN Polish PL
English EN Polish PL

Wypełnienie kompozytowe – na czym polega i kiedy się je stosuje?

Wypełnienie kompozytowe to nowoczesny rodzaj plomby, która zastąpiła stosowany dawniej amalgamat. Ceniony ze względu na swoją trwałość amalgamat jest bowiem zdecydowanie mniej estetyczny. Kompozyt można natomiast kolorystycznie dopasować do barwy uzębienia, dzięki temu plomba wygląda naturalnie.

Wypełnienie kompozytowe – co to znaczy?

Materiał kompozytowy ma niejednorodną strukturę i składa się z dwóch lub więcej komponentów o różnych właściwościach. Ich połączenie pozwala na wykorzystanie optymalnych cech każdego komponentu.

Wypełnienie kompozytowe może mieć konsystencję plasteliny lub płynną, co z łatwością pozwala wypełnić nim ubytki próchnicowe. Następnie materiał utwardza się światłem lampy polimeryzacyjnej, a jego nadmiar dentysta szlifuje i usuwa. Powoduje to, że odbudowany ząb wygląda jak zdrowy.

Kiedy wykonuje się wypełnienia kompozytowe?

Wypełnienie światłoutwardzalne stosuje się w większości przypadków uzupełniania ubytków w zębach. Wskazaniami do wykonania wypełnienia kompozytowego mogą być:

  • próchnica;
  • ból zębów;
  • przebarwienia zębów;
  • uszkodzenia mechaniczne zębów.

Wypełnienia kompozytowe są mniej inwazyjne i pozwalają przywrócić brakujące tkanki zęba. Można je wykorzystywać właściwe we wszystkich zębach. Służą one również do wypełnienia ubytków zębów mlecznych u dzieci czy wymiany dotychczasowego wypełnienia amalgamatowego w czarnym kolorze.

Jak przebiega zabieg wypełnienia kompozytowego?

Kolejne etapy zabiegu wypełnienia kompozytowego to:

  • znieczulenie pacjenta;
  • oczyszczenie zęba z próchnicy wykonywane przy użyciu specjalnych wierteł dentystycznych, a często również pod mikroskopem;
  • założenie wypełnienia kompozytowego, które również ma kilka etapów. Najpierw dentysta nakłada na ząb specjalny żel, który przygotowuje jego powierzchnię do połączenia z kompozytem. Po wypłukaniu żelu, ubytek się suszy i smaruje kolejnym specjalnym płynem, tzw. bondem, naświetlanym lampą polimeryzacyjną i utwardzanym. Na przygotowany w ten sposób podkład stomatolog nakłada kilka warstw wypełnienia kompozytowego, które każdorazowo są naświetlane dla właściwego utwardzenia;
  • końcowy etap zabiegu to dostosowanie plomby do zgryzu pacjenta – oszlifowanie.

Poprawne założenie wypełnienia kompozytowego to gwarancja pięknego uśmiechu, ale przede wszystkim zdrowia pacjenta. Stomatolog musi dobrać odpowiedni materiał wypełnienia, który będzie pasował do struktury zęba i jego umiejscowienia w jamie ustnej, co zapewni pacjentowi pełen komfort.

Zalety wypełnienia kompozytowego

Wypełnienie kompozytowe cenią pacjenci i dentyści, ponieważ jest ono:

  • szczelne – dokładnie przylega do tkanek zęba;
  • trwałe – bardzo rzadko ulega zniszczeniu;
  • estetyczne – plomby wykonane z kompozytu idealnie dopasowują się do kształtu i koloru uzupełnianego zęba, dzięki czemu wygląda on naturalnie;
  • bezpieczne – kompozyt jest materiałem o wysokiej odporności na pękanie i inne uszkodzenia, a przy jego kształtowaniu dentysta nie musi usuwać dużej części zdrowej tkanki zęba;
  • niedrogie – koszt kształtuje się na średnim poziomie cenowym zabiegów stomatologicznych.

Warto jednak pamiętać, że wypełnienie kompozytowe może mieć również swoje wady i nie sprawdza się w przypadku dużych ubytków.

Wady wypełnienia kompozytowego

Do najczęściej wskazywanych wad wypełnień kompozytowych należą:

  • podatność na przebarwienia – kompozyt może zmienić barwę na skutek picia kawy, herbaty lub palenia papierosów;
  • konieczność wymiany plomby co kilka lat – wypełnienia światłoutwardzalne należy wymieniać co ok. 5-6 lat. Ich trwałość szacowana jest na 10 lat, jednak nie należy zwlekać zbyt długo z ich zmianą;
  • brak możliwości wypełniania dużych ubytków – w przypadku naprawdę rozległych ubytków tkanki zęba kompozyt może pęknąć, zwłaszcza przy gryzieniu suchych i twardych pokarmów. Przy dużych ubytkach stomatolog proponuje więc najczęściej inną metodę odbudowy zębów, np. koronę lub wkład protetyczny.

Zaniedbanie nawet niewielkich ubytków może prowadzić do poważnych schorzeń. Dlatego nawet najmniejsze ubytki warto jak najszybciej poddać leczeniu w gabinecie stomatologicznym.

Wypełnienie kompozytowe – cena

Ceny wypełnienia kompozytowego w Warsaw Dental Center to:

Wypełnienie małe 350 zł
 Wypełnienie duże 450 zł

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Warsaw Dental Center Leończak Kupryś Sp.k.

NIP: 1182180875

kontakt@warsawdentalcenter.pl

Pon. — Pt. 9.00 — 21.00

ul. Topiel 11, 00-342 Warszawa

Warsaw Dental Center Leończak Kupryś Sp.k.​

NIP: 1182180875

Pon. — Pt. 9.00 — 21.00

ul. Topiel 11, 00-342 Warszawa