Charakterystyczna szpara między górnymi jedynkami, inaczej nazywana diastemą, traktowana jest zarówno jako dokuczliwa wada zgryzu, jak i jako oznaka atrakcyjności. Bez względu na upodobania estetyczne, diastema może stanowić podłoże różnego rodzaju kłopotów zdrowotnych, dlatego zwykle zalecana jest jej likwidacja.
Diastema to szpara między zębami – górnymi siekaczami przyśrodkowymi. Jest ona widoczna podczas otwierania ust, mówienia czy uśmiechania się, dlatego w większości przypadków, pacjenci sami decydują się, aby ją zlikwidować.
Wyróżnia się trzy rodzaje diastemy:
Diastema określana jest jako wada estetyczna, jednak dopiero podczas wizyty stomatologicznej lekarz może stwierdzić, czy wymaga ona leczenia. Jeśli rozsunięcie zębów przekracza 2 mm lub gdy pojawia się nagle i gwałtownie się powiększa, lekarze zalecają, aby przeprowadzić leczenie, by uniknąć chorób przyzębia oraz rozwoju wad zgryzu. Przerwa między zębami może również doprowadzić do problemów z wymową. W takim przypadku może dojść do tzw. seplenienia świszczącego, charakteryzującego się ostrym, wyraźnym wymawianiem głosek (ć, ś, ź, s, z, dź).
Ze względu na różne przyczyny pojawienia się charakterystycznej szpary między zębami, wyróżniamy trzy rodzaje diastemy:
Przyczyną diastemy są również urazy mechaniczne.
Leczenie ortodontyczne uznawane jest za jedną z najskuteczniejszych metod likwidowania przerwy między zębami. Podczas diagnozy diastemy, lekarz ortodonta wykonuje dokładne pomiary oraz odlew, na których podstawie tworzony jest indywidualny aparat ortodontyczny. Planując kurację, stomatolog ustala wraz z pacjentem orientacyjny okres noszenia aparatu oraz określa częstotliwość wizyt kontrolnych. Poprzez regularne noszenie aparatu, jesteśmy w stanie uzyskać najlepszy, a co najważniejsze trwały efekt w postaci pięknych i prostych zębów.
Licówki to cienkie, porcelanowe płytki, które stomatolog nakłada na zeszlifowane zęby. Są one specjalnie zaprojektowane do kształtu zęba. Jest to dość inwazyjna metoda, jednak tego rodzaju trwałe i indywidualnie dopasowane nakładki potrafią zlikwidować diastemę na nawet ponad 15 lat.
Za najszybszą, najłatwiejszą, a co ważne – odwracalną metodę pozbycia się diastemy, uważane jest uzupełnienie szpary między zębami za pomocą specjalnego kompozytu. Zabieg przypomina standardowe założenie plomby – stomatolog nakłada materiał na ubytek, a potem za pomocą specjalnych narzędzi formuje go tak, aby imitował ząb. W tym przypadku leczenie diastemy odbywa się w trakcie jednej wizyty. Zaletą takiego zabiegu jest przede wszystkim fakt, że w każdej chwili można dostosować wypełnienie, dodatkowo je uzupełnić i naprawić ewentualne uszkodzenia. Efekt nie jest jednak tak samo trwały jak wcześniejsze metody.
Metod leczenia diastemy jest naprawdę wiele. Różnią się od siebie zarówno pod względem czasu trwania leczenia, jak i trwałości osiągniętego efektu oraz poniesionych kosztów. W klinice Warsaw Dental Center wykorzystuje się nowoczesne rozwiązania, zapewniające pełen komfort oraz stosunkowo szybki i jednocześnie satysfakcjonujący pacjenta efekt. Decydują o tym przede wszystkim wysokiej jakości materiały używane w metodach uzupełniania kompozytem lub przy zastosowaniu licówek porcelanowych, jak i nowoczesna aparatura, za pomocą której można przeprowadzić każdy z zabiegów w dokładny i komfortowy dla pacjenta sposób. Już podczas jednej wizyty, jeden z ekspertów kliniki WDC wykona pełną diagnozę diastemy i zarekomenduje najlepszą formę leczenia.