English EN Polish PL
English EN Polish PL

Polerowanie zębów – na czym polega i czy warto wykonać zabieg?

Polerowanie zębów (inaczej „polishing”) to zabieg polegający na czyszczeniu zębów z nalotów i osadów wykonywany przez stomatologa. Jak wygląda i czy warto go robić?

Piękny i zdrowy uśmiech to marzenie każdego z nas. Lśniące zęby przyciągają wzrok, skłaniają do częstszego śmiechu i sprawiają, że stajemy się bardziej otwarci na innych ludzi. Zadbane zęby świadczą nie tylko o dobrej kondycji zdrowotnej, ale również o dbałości i prawidłowej higienie osobistej.

Aby cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem, należy przynajmniej raz na pół roku odwiedzać stomatologa. Wizyty powinny mieć na celu nie tylko sprawdzenie, czy w jamie ustnej nie rozwija się próchnica i wyleczenie ewentualnych ubytków, ale również oczyszczenie zębów z kamienia nazębnego, który jest jedną z głównych przyczyn problemów z dziąsłami i zębami. Oprócz usuwania kamienia (skalingu) i piaskowania zębów, warto regularnie wykonywać również polerowanie zębów.

Na czym polega polerowanie zębów?

Polerowanie zębów to zabieg, który wykonuje się już po usunięciu kamienia nazębnego i oczyszczeniu zębów z osadów, czyli po skalingu i piaskowaniu. Polishing traktowany jest jako wisienka na torcie, oczyszczająca zęby z pozostałych zanieczyszczeń czy przebarwień.

Zabieg polega na wypolerowaniu powierzchni zębów za pomocą specjalnych szczotek i gumek, a także posmarowaniu ich specjalną pastą polerującą, której zadaniem jest zapobieganie ponownego odkładania się kamienia na powierzchni zębów. Można porównać go do lakowania zębów wykonywanego u dzieci – różnica polega na tym, że lakowanie zębów ma ochronić je przed próchnicą, a polerowaniem przed osadzaniem się kamienia.

Zabieg dla całej rodziny

Sam zabieg polishingu trwa bardzo krótko i jest całkowicie bezbolesny. Może stanowić dobry pomysł na oswojenie dzieci z wizytami u stomatologa. Rodzice, którzy chcą przekonać maluchy, że odwiedzanie stomatologa może być przyjemne, mogą zabrać je ze sobą na wizytę, w której trakcie zostanie u nich wykonany zabieg polerowania zębów. Dobrą metodą jest również połączenie tego zabiegu z lakowaniem zębów u maluchów. W jaki sposób? Na przykład rodzice, którzy szukają usługi lakowania zębów w okolicach Warszawy, w wybranej klinice dentystycznej mogą od razu zapytać o skaling i polerowanie zębów. Gdy dziecko będzie miało lakowane zęby, oni oczyszczą swoje z kamienia nazębnego i wypolerują je, pokazując maluchowi, że wizyta u stomatologa nie boli, a jej efektem mogą być czyste, zdrowe i lśniące zęby. Dzięki takiemu rozwiązaniu cała rodzina może kompleksowo zadbać o higienę jamy ustnej.

Efekty polerowania zębów

Zabieg polerowania zębów pozwala odświeżyć i rozjaśnić uśmiech. Efektem polishingu są:

  • jaśniejsze i bielsze zęby,

  • wygładzenie powierzchni zębów,

  • zabezpieczenie jej przed ponownym osadzaniem się kamienia.

Czy do polerowania zębów trzeba się jakoś przygotować?

Do polishingu nie trzeba się w żaden sposób przygotowywać, ale warto pamiętać, że zabieg ten wykonuje się na końcu, po oczyszczeniu zębów z kamienia i osadów. Jeśli zatem chcemy je wypolerować, powinniśmy w klinice stomatologicznej zapisać się na skaling oraz polishing lub na piaskowanie i polishing (jeśli kamień był usuwany niedawno). Stomatolog oczyści nasze zęby z nalotów, usunie bakterie, a na koniec wypoleruje powierzchnię zębów i zabezpieczy przed ponownym osadzaniem się na niej kamienia nazębnego. Dzięki temu efekt polerowania będzie wyraźniejszy.

Zalecenia po polishingu

Po wykonaniu polerowania zębów należy przestrzegać zaleceń stomatologa. Tuż po zabiegu nie należy spożywać produktów, które mogą zabarwić szkliwo zębów. Przez 2 lub 3 godziny lepiej powstrzymać się przed jedzeniem barwiących warzyw, piciem kawy, mocnej herbaty czy soków. Takie postępowanie wzmocni efekt zabiegu.

Podsumowując, polerowanie zębów to jeden z zabiegów higienicznych pozwalających utrzymać prawidłową higienę jamy ustnej i oczyścić zęby z ewentualnych zanieczyszczeń. Wykonywany w połączeniu ze skalingiem i piaskowaniem może zabezpieczyć nasze zęby przed okładaniem się płytki nazębnej, wygładzić ich powierzchnię i sprawić, że będziemy dłużej cieszyć się zdrowym i pięknym uśmiechem.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Warsaw Dental Center Leończak Kupryś Sp.k.

NIP: 1182180875

kontakt@warsawdentalcenter.pl

Pon. — Pt. 9.00 — 21.00

ul. Topiel 11, 00-342 Warszawa

Warsaw Dental Center Leończak Kupryś Sp.k.​

NIP: 1182180875

Pon. — Pt. 9.00 — 21.00

ul. Topiel 11, 00-342 Warszawa