Na estetykę naszego uśmiechu wpływa nie tylko wygląd zębów, ale także dziąseł. Zdarza się, że nachodzą one nadmiernie na powierzchnie zębów, są opuchnięte lub asymetryczne. Z pomocą przychodzi wówczas periodontologia, która dzięki zabiegom plastyki dziąseł pozwala przywrócić piękny uśmiech.
Czym jest zabieg plastyki dziąseł?
Zabieg plastyki dziąseł, czyli gingiwoplastyka lub gingiwektomia, to specjalistyczne działanie chirurgiczne wykonywane w stomatologii na dziąsłach o nieodpowiednim i niesymetrycznym kształcie. Mogą one przybierać taki wygląd na skutek:
- przebytych stanów zapalnych
- po poddziąsłowym złamaniu koron
- próchnicy poddziąsłowej
- paradontozy.
Chirurgia plastyczna dziąseł pozwala skorygować zarówno nadmiar, jak i deficyty dziąseł, odpowiednio kształtując zabiegowo ich linię. Zabieg plastyki dziąseł wykonywany jest przy użyciu znieczulenia miejscowego, przez co jest bezbolesny dla pacjentów.
W jaki sposób przeprowadza się plastykę dziąseł?
W zależności od problemu, jaki mają rozwiązać, zabiegi plastyki dziąseł mogą wyglądać nieco inaczej. Zawsze jednak poprzedzają je:
- zdjęcie rentgenowskie
- dokładny wywiad lekarski z pacjentem
- badanie jamy ustnej.
Wszystkie wykonywane są w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu pozostają całkowicie bezbolesne dla pacjentów.
Gingiwoplastyka
Gingiwoplastyka pozwala na odtworzenie estetycznego wyglądu dziąseł oraz ich prawidłowego kształtu, dzięki uzyskaniu odpowiednich proporcji między zębami a dziąsłami. Wykonuje się ją także w przypadku utraty zęba, wystąpienia próchnicy pod linią dziąseł, wrodzonych wad genetycznych, zapalenia dziąseł lub uszkodzeń spowodowanych szczotkowaniem zbyt twardą szczoteczką do zębów. W trakcie gingiwoplastyki dochodzi do wycięcia fragmentu przerośniętego dziąsła w wybranym zakresie. Następnie periodontolog w odpowiedni sposób kształtuje brzeg kości, co pozwala zachować właściwą szerokość nowej linii dziąsła, a na koniec zszywa powstałą ranę. Główna różnica między gingiwoplastyką a gingiwektomią polega na tym, że nie wymaga ona odwarstwiania brzegu dziąseł, a jedynie usunięcia nadmiernej ilości ich fragmentów.
Gingiwektomia
Gingiwektomia jest zabiegiem, w trakcie którego lekarz wycina przerośnięte fragmenty tkanki dziąseł. Pozwala to na poprawienie estetyki uśmiechu pacjenta lub spłycenie patologicznych kieszonek dziąsłowych. Gingiwektomię wykonuje się z użyciem skalpela, lasera diodowego lub urządzenia chirurgicznego wysokiej częstotliwości. Jest więc całkowicie bezbolesna, a dzięki nowoczesnej technologii niezwykle precyzyjna.
Zalecenia po wykonaniu plastyki dziąseł
Warto wiedzieć, że dochodzenie do zdrowia po wykonaniu zabiegów plastyki dziąseł może trwać bardzo długo, nawet około miesiąca, a w tym czasie należy ściśle przestrzegać zaleceń lekarza, aby nie doprowadzić do komplikacji spowalniających ten proces.
Przez pierwsze 10 dni po zabiegu należy powstrzymać się od szczotkowania operowanego miejsca, co może je podrażniać. Konieczne jest jednak utrzymanie odpowiedniej higieny jamy ustnej, stosowanie nici dentystycznych czy płynów do jamy ustnej bez alkoholu. Stan zapalny zmniejszają także specjalne ziołowe płukanki dostępne w każdej aptece.
Lekarze po zabiegach plastyki dziąseł zalecają przyjmowanie odpowiednich witamin przyspieszających gojenie dziąseł i stosowanie diety bogatej w warzywa i owoce. Warto ograniczyć natomiast spożycie białka zwierzęcego i węglowodanów powodujących zakwaszenie organizmu i spowalniające proces gojenia.
Wskazania do plastyki dziąseł
Głównym ze wskazań do wykonania plastyki dziąseł jest zbyt duża ich ilość pokrywająca zęby. Taka ich forma to tzw. „uśmiech dziąsłowy” (ang. Gummy Smile) i uznaje się, że mamy z nią do czynienia, gdy w trakcie uśmiechu widoczne jest ponad 2 mm dziąseł, przez co korony zębów wydają się krótsze.
Innym wskazaniem są ubytki lub cofnięcia dziąsła, tzw. recesje, do których dochodzi, kiedy szyjka zębowa zostaje nadmiernie odsłonięta. Recesje mogą powodować wzrost wrażliwości zębów na wysoką lub niską temperaturę, smaki kwaśne i słodkie, a niekiedy nawet pasty do zębów o intensywnie miętowym smaku.
Recesje dziąseł i towarzyszące im zapalenie dziąseł są bardzo często pierwszymi objawami paradontozy. Zaniechanie leczenia w takich przypadkach skutkuje postępującym szybko procesem destrukcyjnym, a odsłonięcie szyjek utrudnia dodatkowo czyszczenie zębów, co może prowadzić do ich utraty. Pokrycie recesji w wyniku zabiegu plastyki dziąseł może powstrzymać progresję paradontozy i ułatwi pielęgnację, co redukuje prawdopodobieństwo jej nawrotu.
Przeciwwskazania
Nowoczesne technologie oraz znieczulenie miejscowe stosowane w plastyce dziąseł powodują, że są to zabiegi w pełni bezpieczne dla każdego i bezbolesne. Wykonywane metodą laserową leczenie nie powoduje krwawienia w trakcie zabiegu, a gojenie następuje niezwykle szybko.
Ile kosztuje plastyka dziąseł?
Ceny zabiegów gingiwektomii zaczynają się od ponad 200 zł. Koszt końcowy zależy natomiast od powierzchni korygowanego dziąsła.
Gdzie warto przeprowadzić plastykę dziąseł?
Jednym z miejsc polecanych do przeprowadzenia zabiegu plastyki dziąseł jest Warsaw Dental Center – profesjonalna klinika w stolicy, w której doświadczeni chirurdzy zaproponują optymalne rozwiązania dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjentów.
Pierwsza wizyta związana z plastyką dziąseł w Warsaw Dental Center poświęcona jest dokładnej konsultacji lekarskiej obejmującej zdjęcie rentgenowskie, wywiad z pacjentem oraz badanie jamy ustnej. Następnie lekarz przedstawia plan leczenia oraz jego koszt, dzięki czemu pacjent może dokładnie wiedzieć, na jakie wydatki powinien się przygotować.
Zostaw odpowiedź