Na estetykę uśmiechu wpływają nie jedynie zęby, lecz także dziąsła. Czasami mogą one zakrywać zbyt dużą część zębów, być spuchnięte lub nieregularne. W takich przypadkach pomocna jest periodontologia, dzięki której przez plastykę dziąseł można odzyskać zachwycający uśmiech.
Co to jest plastyka dziąseł?
Plastyka dziąseł, inaczej nazywana gingiwoplastyką czy gingiwektomią, to specjalistyczna interwencja chirurgiczna stosowana w stomatologii na dziąsłach o nieregularnym kształcie. Nieprawidłowy wygląd dziąseł może wynikać z:
- stanów zapalnych,
- poddziąsłowych złamań koron,
- poddziąsłowej próchnicy,
- paradontozy.
- Chirurgiczna korekta dziąseł pozwala nie tylko na usunięcie nadmiaru, ale i uzupełnienie brakujących fragmentów, poprawiając kształt i linię dziąseł. Zabiegi są wykonywane w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu są całkowicie komfortowe dla pacjenta.
Jak wygląda procedura plastyki dziąseł?
Metoda zabiegu plastyki dziąseł zależy od konkretnego problemu. Przed zabiegiem wykonuje się:
zdjęcie RTG,
szczegółowy wywiad z pacjentem,
badanie jamy ustnej.
Każda interwencja odbywa się pod znieczuleniem miejscowym, co gwarantuje jej bezbolesność.
Gingiwoplastyka
Jej celem jest przywrócenie estetycznego wyglądu dziąseł oraz ich odpowiedniego kształtu poprzez uzyskanie właściwych proporcji między zębami a dziąsłami. Wykonywana jest również w przypadku utraty zęba, próchnicy poniżej linii dziąseł, wrodzonych wad czy uszkodzeń powstałych przez zbyt szorstkie szczotkowanie. Gingiwoplastyka polega na precyzyjnym wycięciu fragmentu zbyt rozwiniętego dziąsła. Później chirurg odpowiednio kształtuje kość, by zachować właściwy kształt linii dziąseł, a na koniec zaszywa miejsce interwencji.
Gingiwektomia
Podczas tego zabiegu usuwa się przerośnięte fragmenty dziąseł. Procedura pozwala poprawić wygląd uśmiechu lub zniwelować patologiczne kieszonki dziąsłowe. Wykorzystywane są do niej skalpel, laser diodowy lub inne specjalistyczne narzędzia chirurgiczne.
Zalecenia po zabiegu
Proces gojenia po plastyce dziąseł może być długotrwały, nawet do miesiąca. Ważne jest przestrzeganie wskazówek lekarza, aby uniknąć komplikacji. Przez pierwsze 10 dni po interwencji trzeba unikać szczotkowania obszaru poddanego zabiegowi. Konieczne jest natomiast utrzymanie higieny jamy ustnej, stosowanie nici stomatologicznych czy płynów bez alkoholu. Pomocne są również ziołowe płukanki. Po interwencji zalecane jest przyjmowanie witamin wspomagających gojenie oraz dieta bogata w owoce i warzywa.
Kiedy plastyka dziąseł jest wskazana?
Głównym powodem jest nadmierne zakrywanie zębów przez dziąsła, co nazywane jest „uśmiechem dziąsłowym”. Innym powodem są ubytki lub recesje dziąseł. Zaniedbanie leczenia może prowadzić do postępującej destrukcji i trudności w higienie, a w konsekwencji do utraty zębów.
Przeciwwskazania
Zaawansowane technologie i znieczulenie miejscowe gwarantują, że zabiegi są bezpieczne i komfortowe.
Ile kosztuje zabieg?
Ceny zaczynają się od około 200 zł, ale ostateczna suma zależy od zakresu pracy.
Gdzie warto zrobić plastykę dziąseł?
Zalecane miejsce to Warsaw Dental Center – klinika w Warszawie, w której doświadczeni specjaliści zapewniają indywidualne podejście. Pierwsza wizyta w klinice skupia się na dokładnej konsultacji, podczas której pacjent dowiaduje się o planie leczenia oraz przewidywanym koszcie.