Most protetyczny. Wskazania, przeciwwskazania, przebieg

Most protetyczny to uzupełnienie odtwarzające brakujące zęby pacjenta, na stałe umieszczane w jego jamie ustnej. Może być wykonane u osób, które straciły jeden, dwa lub nawet trzy zęby, pod warunkiem że przed i za tą luką znajdują się zęby naturalne lub implanty zębowe.

Co to jest most protetyczny?

Most protetyczny jest uzupełnieniem odtwarzającym utracone zęby pacjenta, umieszczanym na stałe w jamie ustnej. Składa się z dwóch filarów – koron protetycznych, czyli nakładek założonych na oszlifowane i sąsiadujące z luką zęby – oraz przęsła odtwarzającego braki w uzębieniu.

Po co zakłada się most protetyczny?

Most protetyczny zakładany jest dla odtworzenia utraconych zębów pacjenta i przeniesienia siły żucia w sposób fizjologiczny na ozębną zębów filarowych, co zdecydowanie ułatwia funkcjonowanie na co dzień i zapewnia duży komfort użytkowania. Wskazaniem do wykonania takiego uzupełnienia jest występowanie braków międzyzębowych, czyli utrata jednego, dwóch lub nawet trzech zębów. Luka musi być otoczona przez zęby własne pacjenta lub wszczepione implanty.
Warunkiem niezbędnym do wykonania mostu protetycznego jest również wyleczenie zębów filarowych z próchnicy, a w przypadku zębów leczonych endodontycznie – prawidłowe opracowanie i wypełnienie kanałów oraz brak zmian zapalnych w okolicy wierzchołka korzenia. Każdy przypadek musi zostać oceniony indywidualnie przez dentystę, który sprawdza, czy warunki w jamie ustnej są wystarczająco korzystne dla zacementowania mostu.

W jaki sposób zakłada się most protetyczny – przebieg zabiegu

Wykonanie i zakładanie mostu protetycznego poprzedza wizyta u dentysty, który oceni, czy luki w uzębieniu nadają się do odbudowania w ten sposób oraz czy zęby filarowe nie ulegną uszkodzeniu przy szlifowaniu. Zdarza się, że filary zostają specjalnie wzmocnione przez wkłady koronowo-korzeniowe. Kolejne etapy wykonania mostu protetycznego to:

  1. Pobranie wycisków, z których technik wykonuje orientacyjne modele gipsowe.
  2. Oszlifowanie koron zębów stanowiących filary okalające lukę i ponowne pobranie wycisku.
  3. Wykonanie mostu tymczasowego z materiału kompozytowego, wzmocnionego włóknem szklanym.
  4. Wykonanie z wycisków konstrukcji mostu w laboratorium protetycznym.
  5. Przymierzenie mostu wykonanego przez techników i wybranie odpowiedniego koloru sztucznych zębów. Zaakceptowany przez pacjenta most jest przygotowywany w laboratorium protetycznym w finalnej formie.
  6. Zacementowanie mostu protetycznego oraz okresowa kontrola.

Całkowity czas wykonania mostu protetycznego od pierwszej wizyty w gabinecie to zazwyczaj ok. 3-4 tygodnie.

Rodzaje mostów protetycznych

Wyróżnia się kilka rodzajów mostów protetycznych:

  • Most adhezyjny – który uzupełnia pojedynczy brak zębowy. Może być on uzupełnieniem stałym lub czasowym, zakładanym np. na czas wygojenia się implantu w trakcie leczenia implantologicznego. Dokleja się go do zdrowych, sąsiednich zębów, bez naruszania ich tkanek, za pomocą skrzydełek z włókna szklanego, na którym umieszcza się sztuczną koronę. Most adhezyjny można także wykonać po minimalnej preparacji w zębach naturalnych pacjenta, wykorzystując np. miejsca po obecnych w nich wypełnieniach, a w ich miejsce osadza się skrzydełka mostu połączone z przęsłem, czyli sztuczną koroną.
  • Standardowy most protetyczny licowany porcelaną – to jedno z najczęściej stosowanych obecnie rozwiązań protetycznych, które jest wytrzymałe i estetyczne. Struktura mostu może być wykonana z metalu, złota lub tlenku cyrkonu.
  • Most metalowy – jest protezą o przystępnej cenie oraz wysokiej trwałości, ale niskiej estetyce.
  • Tymczasowy most akrylowy – to uzupełnienie, które zakłada się na przejściowy okres oczekiwania na efekt końcowy. Umożliwia on normalne funkcjonowanie i jest estetyczny, ale niezbyt trwały.

Mosty protetyczne dzieli się również ze względu na ich umiejscowienie w łuku zębowym na:

  • mosty przednie,
  • mosty boczne,
  • mosty przednio-boczne,
  • mosty okrężne – czyli występujące w odcinku przednim oraz obu bocznych.

Inny podział występuje ze względu na rozmieszczenie filarów mostu:

  • mosty dwubrzeżne – tradycyjne, z dwóch filarów i przęsła między nimi;
  • mosty jednobrzeżne – zakotwiczone na jednym filarze
  • mosty dwubrzeżno-jednobrzeżne – będące kombinacją powyższych dwóch rodzajów.

Rodzaj mostu protetycznego proponuje lekarz, po wykonaniu wywiadu lekarskiego i zbadaniu stanu jamy ustnej pacjenta.

Most protetyczny przed i po

Most protetyczny to nie tylko uzupełnienie mało estetycznej luki zębowej, ale również przywrócenie pełnej funkcjonalności jamy ustnej, odpowiedniej artykulacji głosek zębowych oraz poprawy stanu stawu żuchwowo-skroniowego, który może być jedną z przyczyn notorycznych bólów głowy. Wszystko to powoduje, że wykonania mostu protetycznego nie warto odkładać w nieskończoność na później.

Zalety mostów protetycznych

Do najważniejszych zalet mostów protetycznych należą:

  • odbudowanie długich braków w łukach zębowych,
  • przeniesienie sił żucia w sposób fizjologiczny na ozębną zębów filarowych, co znacznie zwiększa funkcjonalność i komfort pacjenta,
  • trwałość i wytrzymałość,
  • poprawa estetyki i artykulacji,
  • zamocowanie na stałe,
  • możliwość zastosowania przy zębach zniszczonych.

Mosty protetyczne to z pewnością bardziej komfortowe rozwiązanie dla pacjentów niż protezy wyjmowane, które większość z nich odbiera jako ciało obce w jamie ustnej.

Wady mostów protetycznych

Wykonanie mostów protetycznych nie jest również pozbawione wad. Należą do nich:

  • konieczność oszlifowania zębów filarowych, które mogą zostać w ten sposób uszkodzone, co prowadzi często do leczenia kanałowego,
  • stosunkowa inwazyjność leczenia przez duże ubytki tkanek zębów filarowych,
  • wysoka cena całego leczenia.

Decyzję o wykonaniu mostu protetycznego pacjent podejmuje więc po konsultacji ze stomatologiem, który ocenia stan jamy ustnej i proponuje najbardziej korzystne rozwiązanie.

Ile kosztuje most protetyczny?

Cena wykonania mostu protetycznego zależy przede wszystkim od wielkości luki, która musi zostać uzupełniona, ale również stanu zębów filarowych czy materiału używanego do wykonania mostu. W Warsaw Dental Center most wykonany na włóknie szklanym w przypadku braku jednego zęba kosztuje 1200 zł.

W jaki sposób dbać o higienę mostu protetycznego?

Pacjenci, u których wykonano mosty protetyczne, muszą szczególnie dbać o higienę, szczególnie błony śluzowej pod przęsłem mostu. Aby wypłukać stamtąd resztki pokarmowe i drobnoustroje, warto zaopatrzyć się w irygator. Trwałość uzupełnienia protetycznego tego typu w dużym stopniu zależy od zachowania wysokiej higieny jamy ustnej przez pacjenta.

Gdzie wykonać most protetyczny?

W Warsaw Dental Center oferowane są usługi wykonania mostu protetycznego, zarówno przy utracie jednego, dwóch, jak i trzech zębów. Płatność za leczenie ustalana jest indywidualnie w każdym przypadku i możliwa w systemie ratalnym.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Warsaw Dental Center Leończak Kupryś Sp.k.

NIP: 1182180875

kontakt@warsawdentalcenter.pl

Pon. — Pt. 9.00 — 21.00

ul. Topiel 11, 00-342 Warszawa

Warsaw Dental Center Leończak Kupryś Sp.k.​

NIP: 1182180875

Pon. — Pt. 9.00 — 21.00

ul. Topiel 11, 00-342 Warszawa