Korony na zęby oraz mosty protetyczne to stałe uzupełnienia pokrywające lub uzupełniające zniszczone i utracone uzębienie. Zakłada się je dla ochrony oraz wzmocnienia uszkodzonych zębów. W odróżnieniu od protez zębowych nie ściąga i nie czyści się ich codziennie. Korony oraz mosty są coraz popularniejszym sposobem na poprawę wyglądu uzębienia.
Na uzupełnienie w postaci korony zębowej warto zdecydować się po leczeniu kanałowym, kiedy na ogół niezbędna jest rekonstrukcja zęba. Założenie korony zalecane jest również, jeśli zęby są starte czy w inny sposób uszkodzone, a także mocno zniszczone, np. poprzez duże ubytki próchnicze. Korony zębowe zakłada się również w takich przypadkach, jak:
Zdarza się także, że korony stanową uzupełnienia protetyczne w przypadku całkowitego bezzębia. Wówczas zakłada się je na końcowym etapie leczenia implantologicznego.
Istnieją również przeciwwskazania do założenia korony. Stan zęba musi pozwalać na uzupełnienie tego typu. Nie jest to możliwe w przypadku:
W takich sytuacjach korona pozostałego zęba jest zazwyczaj klinicznie wydłużana i zakłada się koronę tymczasową. Po około sześciu miesiącach, kiedy technik w laboratorium pracuje nad wykonaniem korony protetycznej, na osobnej wizycie korona tymczasowa zastępowana jest docelową.
Istnieje kilka rodzajów koron protetycznych. Wyróżnia się je m.in. ze względu na stopień pokrycia zęba:
Inny podział rodzajów koron zębowych stosowany jest ze względu na rodzaj materiału, z którego są one zrobione:
Korona zębowa tradycyjnie była odlewana w specjalnych formach. Rozwój techniki zmienił jednak znacząco sposób wykonania koron. Można je współcześnie formować z użyciem skanera 3D oraz precyzyjnych frezarek. W razie konieczności korona zęba może być również licowana porcelaną przez napalanie lub tłoczenie.
Korony zębowe można założyć już w trakcie dwóch wizyt w gabinecie dentystycznym. W trakcie pierwszej wizyty następuje przygotowanie zębów (oszlifowanie), pobranie wycisków i sprawdzenie koloru zębów w okolicy miejsca poddawanego leczeniu. Na oszlifowany ząb zakładana jest korona tymczasowa, która go zabezpiecza i zapewnia komfort pacjentowi dzięki estetycznemu wyglądowi. W trakcie drugiej wizyty koronę tymczasową zmienia się na gotowe korony docelowe. Zarówno w trakcie zabiegów przygotowujących, jak i założenia korony stosuje się znieczulenie miejscowe, dzięki czemu zabieg jest bezbolesny dla pacjenta.
Licówki to cienkie płatki wykonane z akrylu, kompozytu lub z porcelany. Nakleja się je na ząb po jego zewnętrznej stronie (licowej). To rozwiązanie idealne dla osób, które mają zdrowe, niezniszczone zęby (lub dokonały wszystkich niezbędny zabiegów w celu wyleczenia zębów), ale chcą poprawić estetykę uśmiechu i odzyskać śnieżnobiały kolor uzębienia.
Nad koroną protetyczną powinny zastanowić się natomiast osoby, których zęby są zniszczone przez głębokie zmiany próchnicowe, złamania lub pęknięcia. Leczenie kanałowe, które na ogół wiąże się z dość dużym ubytkiem naturalnych zębów, również będzie wymagało założenia korony przywracającej naturalną anatomię i funkcjonalność w jamie ustnej.
W warszawskiej klinice stomatologicznej Warsaw Dental Center wykorzystywane są materiały o najwyższej jakości, które pozwalają zarówno na osadzenie koron na implantach, jak i z użyciem wkładu koronowo-korzeniowego. Wkładem koronowo-korzeniowym wzmacniamy zęby leczone kanałowo, co pozwala w znacznym stopniu zachować naturalne uzębienie. Doświadczenie kadry i miła atmosfera panująca w gabinecie umożliwiają w pełni zadbać o stan swoich zębów i cieszyć się trwałością uzupełnień wykonanych z najwyższą starannością w Warsaw Dental Center.