Implanty dentystyczne – Czy jedzenie może przenikać pod nimi?

Czy jedzenie może dostawać się pod implanty dentystyczne?

Dla wielu pacjentów jedną z najczęstszych skarg związanych z ruchomymi i częściowymi mostami jest to, że drobne cząstki jedzenia mogą się zatrzymać między protezą a dziąsłem. Pozostałości pokarmowe często zalegają w jamie ustnej, co prowadzi do stanów zapalnych, podrażnień błon śluzowych i nieświeżego oddechu. Dodatkowo, gdy jedzenie dostanie się pod protezę podczas żucia, może to powodować ból lub dyskomfort. Protezy na implantach zapewniają wygodne i komfortowe jedzenie, eliminując te nieprzyjemności.

Czy jedzenie dostaje się pod pojedyncze implanty dentystyczne?

Implanty stomatologiczne z pojedynczą koroną całkowicie przywracają funkcję i kształt utraconego zęba. Po odbudowie pojedynczego zęba implantem stomatologicznym z koroną pacjent nie odczuwa dyskomfortu podczas jedzenia, który może być spowodowany dostaniem się resztek pokarmu pod protezę. Jeśli korona jest odpowiednio zamocowana, nie powinno być pod nią przestrzeni, w której mogłyby zbierać się resztki jedzenia. Jeśli mimo to pod koroną gromadzi się płytki nazębne, co może powodować dyskomfort, może to świadczyć o błędach w planowaniu i umieszczeniu implantu lub korony. W takiej sytuacji konieczne jest skontaktowanie się ze specjalistą. W przypadku skomplikowanych przypadków klinicznych zaleca się często stosowanie spersonalizowanego łącznika, co pozwala na dokładniejsze dopasowanie korony do implantu i zmniejsza ryzyko błędnego ułożenia. Odpowiednie ukształtowanie konturu dziąseł, zwłaszcza w okolicy przednich zębów, również wpływa na jakość wykonanej protetyki.

Implanty dentystyczne są zazwyczaj wykonane ze stopu tytanu, charakteryzującego się wysoką biokompatybilnością i bezpiecznym utrzymywaniem się w kości szczęki. Po umieszczeniu korony na implancie, wysokiej jakości ukształtowanie konturu dziąseł zapobiega dostawaniu się pokarmu pod dziąsło. Niemniej jednak, pacjent powinien regularnie dbać o higienę jamy ustnej i dokładnie czyścić okolice dziąseł sąsiadujące z implantem, aby uniknąć stanów zapalnych otaczających tkanki. Regularne wizyty u stomatologa są istotne dla profilaktyki i przeprowadzenia profesjonalnych zabiegów higienicznych.

Czy jedzenie dostaje się pod protezy na implantach?

Protezy stałe na implantach zapewniają komfort podczas żucia, gdyż są stabilnie podparte sztucznymi podporami. Istnieją różne rodzaje protez, dopasowanych do stanu dziąseł pacjenta, co może wpływać na sposób, w jaki jedzenie może utknąć pod ramą protezy. Jednakże, niezależnie od tego, nie powinno to powodować bolesnych doznań podczas użytkowania protezy.

Po wszczepieniu implantu stomatologicznego, lekarz udziela zaleceń dotyczących pielęgnacji i informuje pacjenta, jak prawidłowo dbać o implant. Nowoczesne konstrukcje są łatwe w czyszczeniu, odporne na działanie czynników zewnętrznych oraz zapewniają bezpieczne trzymanie się w ustach, eliminując ryzyko wypadnięcia czy pęknięcia. Codzienną higienę można utrzymać za pomocą szczoteczki i pasty, przy szczególnej uwadze na obszary dziąseł sąsiadujące z implantem. Zaleca się także używanie nici dentystycznej oraz irygatora według wskazówek specjalisty.

Używanie irygatora delikatnie usuwa płytkę nazębną z powierzchni zębów i dziąseł, jednocześnie masując błonę śluzową i pobudzając krążenie krwi, co przyczynia się do poprawy stanu błony śluzowej i zapobiega rozwojowi chorób.

Zapraszamy do naszej kliniki dentystycznej Warsaw Dental Center w Warszawie, gdzie zapewniamy kompleksową opiekę stomatologiczną. Zachęcamy również do regularnych wizyt kontrolnych, podczas których nasi specjaliści będą dbać o zdrowie Twoich zębów oraz udzielać niezbędnych porad dotyczących higieny jamy ustnej.

Umów wizytę

Make an appointment