Halitoza: wstydliwy problem, z którym można walczyć

Nieświeży zapach ust to źródło wielu problemów – daje uczucie dyskomfortu, naraża na towarzyski ostracyzm, ale może też oznaczać poważne problemy zdrowotne. O tym, dlaczego zamiast leczyć się na własną rękę, warto zwrócić się do lekarza, przekonuje lekarz dentysta Bartosz Leończak.

 

Zjawisko nieświeżego oddechu, fachowo nazywane halitozą (od łac. halitosis, fetor ex ore), to przypadłość, z którą zmaga się 80 proc. społeczeństwa – równie często dotyczy kobiet i mężczyzn. Przykry zapach z ust może występować przez cały dzień lub okresowo – na przykład tylko rano, po przebudzeniu albo po posiłku. Najczęściej halitoza wywoływana jest przez złą higienę jamy ustnej (aż 87 proc. zdiagnozowanych przy- padków). Niewłaściwe mycie zębów sprawia, że na zębach gromadzi się kamień, a nieusunięte resztki jedzenia stanowią pożywkę dla bakterii oraz grzybów. W efekcie rozwija się próchnica, choroby śluzówki czy dziąseł. Wówczas zalecane jest szczotkowanie zębów prawidłową metodą, a także stosowanie płynów antyseptycznychco najmniej dwa razy dziennie,a optymalnie po każdym posiłku.

Dużą starannością podczas codziennej higieny powinny wykazać się również osoby, które mają protezy z akrylu – jest on materiałem porowatym, dlatego na jego powierzchni rozwijają się szczepy bakterii. Nieprzyjemny oddech może sygnalizować również pierwsze symptomy parodontozy – choroby dziąseł, zazwyczaj rozwijającej się u pacjentów po 40. roku życia. Wywoływana jest przez bakterie w płytce nazębnej, która wnika coraz głębiej do kieszonek dziąsłowych i powoduje stan zapalny. W rezultacie dochodzi do niszczenia tkanek wokół zębów, także tkanki kostnej szczęki. Kamienia należy się pozbyć podczas zabiegu czyszczenia wykonywanego przez stomatologa lub higienistkę – nieleczona parodontoza prowadzi do rozchwiania, a w konsekwencji wypadania zębów.

Często nieprzyjemny oddech jest skutkiem kserostomii, czyli suchości jamy ustnej, wywołanej przez składniki leków (zwłaszcza silnie odwadniających, przeciw nadciśnieniu tętniczemu, bo wysuszają one gardło i usta, hamują wydzielanie śliny) albo oddychanie przez usta. Sucha jama ustna umożliwia gromadzenie się martwych komórek na języku oraz dziąsłach, co skutkuje właśnie nieprzyjemnym oddechem. Pamiętajmy że oprócz problemów stomatologicznych nieświeży oddech może być oznaką innych chorób.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Warsaw Dental Center Leończak Kupryś Sp.k.

NIP: 1182180875

kontakt@warsawdentalcenter.pl

Pon. — Pt. 9.00 — 21.00

ul. Topiel 11, 00-342 Warszawa

Warsaw Dental Center Leończak Kupryś Sp.k.​

NIP: 1182180875

Pon. — Pt. 9.00 — 21.00

ul. Topiel 11, 00-342 Warszawa