Cukrzyca — choroba, którą może rozpoznać dentysta

Cukrzyca to choroba, której wczesnym rozpoznaniu może pomóc wizyta u stomatologa. Jakie objawy jest w stanie zaobserwować podczas przeglądu dentystycznego lekarz? Dlaczego profilaktyka w przypadku pacjentów cukrzycowych pozwala uniknąć rozwoju choroby? O to zapytaliśmy doktora Bartosza Leończaka.

Rozpoznanie cukrzycy

Cukrzyca to szeroka grupa chorób metabolicznych charakteryzująca się przewlekłą hiperglikemią wywołaną zaburzonym wydzielaniem lub nieprawidłowym działaniem insuliny. Wyróżniamy cukrzycę insulinozależną, insulinoniezależną oraz cukrzycę ciężarnych. Szacunkowe dane wskazują, że w Polsce może chorować ok. 2 mln osób, z czego 90 proc. na cukrzycę typu II (insulinoniezależną).
Choroba ta często przebiega bezobjawowo przez wiele lat, powodując uszkodzenia wielonarządowe. Pacjent trafiając na fotel stomatologiczny, często nie ma świadomości choroby. Dlatego tak istotny jest dobrze skonstruowany wywiad medyczny, w tym pytania o stan nawilżenia jamy ustnej, powtarzające się infekcje czy poziom pragnienia. Stomatolog może w znacznym stopniu przyczynić się do rozpoznania i rozpoczęcia leczenia cukrzycy.

Stan jamy ustnej pacjetów dibaetologicznych jest zależny od czasu trwania choroby i stabilności poziomu glukozy we krwi. Udowodniono, że pacjenci chorujący na cukrzycę mają znacznie gorszy stan zębów i przyzębia w porównaniu z osobami zdrowymi.

Jest to spowodowane m.in. większym stężeniem glukozy w ślinie, osłabieniem funkcji śliny i poziomem jej wydzielania. Diabeteycy są bardziej podatni na próchnicę, zapalenia przyzębia, grzybicę jamy ustnej czy zespół piękącej jamy ustnej. Dlatego w tej grupie ważne jest wczesne wprowadzenie działań profilaktycznych: częstsze wizyty kontrolne, odpowiednio dobrana dieta, stosowanie płukanek lub środków pobudzających wydzielanie śliny, odpowiednie dopaswoanie uzupełnień protetycznych.

Leczenie w Warsaw Dental Center

Jeśli zmagacie się z podobnym problemem albo chcielibyście dokonać przeglądu stanu uzębienia, zapraszamy na konsultacje do Warsaw Dental Center. Wystarczy skorzystać z formularza kontaktu na stronie lub skontaktować się z recepcją kliniki.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Warsaw Dental Center Leończak Kupryś Sp.k.

NIP: 1182180875

kontakt@warsawdentalcenter.pl

Pon. — Pt. 9.00 — 21.00

ul. Topiel 11, 00-342 Warszawa

Warsaw Dental Center Leończak Kupryś Sp.k.​

NIP: 1182180875

Pon. — Pt. 9.00 — 21.00

ul. Topiel 11, 00-342 Warszawa