Implanty zębowe stosuje się w przypadku utraty własnego zęba. Są one nie tylko estetyczne, ale też bardzo trwałe. Choć zabieg wszczepienia implantu nie jest inwazyjny, należy jednak przestrzegać zaleceń specjalisty, by uniknąć powikłań i interwencji chirurgicznych.
Do co najmniej dwóch godzin od zabiegu nie wolno spożywać żadnych pokarmów. Zaleca się również, by przez kolejne 2 dni pacjent zrezygnował z jedzenia gorących posiłków, zastępując je chłodnymi pokarmami w formie płynnej. W pierwszych 48 godzinach warto unikać również produktów mlecznych oraz napojów gazowanych. Picie alkoholu jest zabronione.
Dopóki rana się nie zagoi, nie wolno żuć czy gryźć twardych pokarmów stroną operowaną. Nie zaleca się również spożywania ostrych dań, które mogą spowodować podrażnienia okolicy wszczepienia implantu.
Przez 7 dni od wykonanego zabiegu implantacji należy unikać intensywnego wysiłku fizycznego, dźwigania oraz schylania się. Do momentu, gdy obrzęk całkowicie zniknie, zalecane jest również, by zrezygnować z wizyt na basenie, saunie czy solarium.
Choć zabieg implantacji zalicza się do jednych z mniej inwazyjnych zabiegów stomatologicznych, należy pamiętać, że jest to chirurgiczny proces wszczepienia tytanowej śruby w szczękę. W związku z tym pacjent powinien przede wszystkim ściśle stosować się do zaleceń stomatologa i obserwować np., czy w miejscu wszczepienia implantu nie występuje obrzęk.
Aby uniknąć komplikacji, warto wybrać odpowiednią klinikę stomatologiczną. Jednym z polecanych miejsc jest Warsaw Dental Center, gdzie doświadczony zespół specjalistów wykona dokładną diagnostykę, zaplanuje zabieg implantacji i pozwoli uzyskać oczekiwany efekt.
Po przeprowadzonym zabiegu pacjent otrzymuje listę wskazań oraz leków przepisanych przez lekarza prowadzącego. Dolegliwości, takie jak obrzęk, są czymś normalnym, więc pacjent nie powinien się niepokoić. Najczęściej bywa on dokuczliwy w drugiej dobie od wykonania zabiegu i potrafi utrzymać się nawet kilka dni.
Częstym objawem jest również zasinienie w okolicy wszczepienia implantu. Potrafi ono utrzymywać się nawet do dwóch tygodni, jest to naturalna reakcja organizmu na interwencję chirurgiczną i nie powinna budzić obaw.
Istnieją jednak sytuacje, które mogą sugerować pogłębiający się stan zapalny po wszczepieniu implantu:
Jeśli więc jakakolwiek dolegliwość zaczyna nas niepokoić, należy niezwłocznie udać się do stomatologa.
Według zaleceń pacjent powinien udać się na pierwszą wizytę kontrolną około 10 dni po zabiegu. Oprócz kontroli postępów gojenia, lekarz usuwa wtedy szwy.
Należy pamiętać, że gdy stan zdrowia pacjenta wróci do normy, wskazane są regularne, minimum raz na pół roku, wizyty kontrolne w klinice stomatologicznej. Dzięki temu będziemy mogli mieć pewność, że implanty w pełni się przyjęły, a nasze zęby są zdrowe i pozbawione ubytków czy próchnicy.