BOLI MNIE ZĄB: I co dalej?

Traumatyczne przeżycia na fotelu dentystycznym to na szczęście już przeszłość. Dziś ból zęba oznacza tylko problem, który należy rozwiązać. jak najszybciej

i bezboleśnie. Jak? Pytamy o to doktor Urszulę Leończak.

Ból zęba powinniśmy traktować jak alarm, by niezwłocznie umówić się do dentysty. Wiele osób jednak zwleka z taką wizytą. To błąd. Zwykle dolegliwości same nie ustąpią, a problem może się tylko nasilić. — Ból zęba może być objawem próchnicy, zapalenia miazgi lub zapalenia tkanek dookoła zęba. Sama próchnica wymaga tylko założenia wypełnienia, zapalenie miazgi — leczenia kanałowego. Warto pamiętać, że im wcześniej zgłosimy się do dentysty, tym zakres i koszty leczenia będą mniejsze – mówi lek. dent. Urszula Leończak z Warsaw Dental Center. I choć rzadko kto ma przyjemne skojarzenia z wizytą w gabinecie dentystycznym, to dostępne znieczulenia powinny być w stanie wyeliminować odczuwanie bólu. Dentysta nie musi wiedzieć, kiedy nas boli, wprost przeciwnie — spokojny pacjent ułatwia pracę lekarzowi. Jedynym przypadkiem, gdy ból jest ostrzeżeniem, że zabieg należy przerwać to wybielanie. Wtedy zęby dają znać, że bodźce są nie do zniesienia i mogą grozić uszkodzeniem miazgi. Wówczas natychmiast należy zakończyć wybielanie — zarówno to gabinetowe, jak i nakładkowe w domu – tłumaczy ekspertka.

I dodaje, że jak każdy organ, zęby i tkanki otaczające mogą reagować bólem na przeprowadzane leczenie. Zwłaszcza po usunięciu zęba czy leczeniu kanałowym, ale zdarza się to nawet po założeniu zwykłego wypełnienia. — Po kilku dniach ból zwykle naturalnie ustępuje, a gdy jest uporczywy, możemy wesprzeć się lekami przeciwbólowymi z paracetamolem lub ibuprofenem. A gdy dolegliwości dokuczają ponad dwa tygodnie, warto skonsultować się z lekarzem – mówi Urszula Leończak.

Ból to naturalny sygnał z ciała, że coś jest nie tak. W przypadku zębów i dziąseł może to być objaw stanu zapalnego. Dziąsła są wówczas szczególnie tkliwe, zwłaszcza podczas jedzenia i szczotkowania. Najczęstszą przyczyną stanów zapalnych jest kamień i osad, dlatego powinny one być regularnie usuwane profesjonalnie przez higienistkę, przynajmniej raz na pół roku. Oznaką choroby przyzębia mogą być również recesje dziąsła, czyli tzw. „opadanie” lub „cofanie” dziąseł, które powoduje odsłonięcie korzenia zęba. Wówczas są one szczególnie wrażliwe na zmianę temperatury lub słodkie i kwaśne pokarmy. Pomóc może pokrycie odsłoniętych fragmentów zęba ponownie dziąsłem, pobierając przeszczep z podniebienia pacjenta i przenosząc go w miejsce recesji.

Aby zabieg był mniej inwazyjny, można też wykorzystać w tym celu specjalny materiał kolagenowy, natomiast nie u wszystkich pacjentów będzie to możliwe. Tydzień po zabiegu pokrycia recesji zdejmujemy szwy, a ostateczne efekt i wygląd dziąseł oceniamy po około trzech miesiącach.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Warsaw Dental Center Leończak Kupryś Sp.k.

NIP: 1182180875

kontakt@warsawdentalcenter.pl

Pon. — Pt. 9.00 — 21.00

ul. Topiel 11, 00-342 Warszawa

Warsaw Dental Center Leończak Kupryś Sp.k.​

NIP: 1182180875

Pon. — Pt. 9.00 — 21.00

ul. Topiel 11, 00-342 Warszawa