Aparat na zęby — kiedy leczenie ortodontyczne jest konieczne?

Korekta uzębienia za pomocą aparatu ortodontycznego od lat cieszy się dużym uznaniem wśród pacjentów. Proste zęby i promienny uśmiech to nie tylko kwestia estetyki czy lepszego samopoczucia, ale przede wszystkim zdrowia.

Dlaczego warto nosić aparat ortodontyczny?

– Najważniejszym powodem, by założyć aparat ortodontyczny, jest możliwość korekty wady zgryzu, a tym samym wyrównanie linii zębów, redukcja stłoczeń, poprawa profilu oraz uśmiechu. Prawidłowe ustawienie zębów w łuku zębowym oraz redukcja stłoczeń ułatwiają codzienną higienę, przez co zmniejszają ryzyko wystąpienia próchnicy. Równomierne, prawidłowe obciążenie zębów pozwala uniknąć przeciążeń czy urazów zgryzowych – mówi doktor Bartosz Leończak, stomatolog z kliniki Warsaw Dental Center. I dodaje, że leczenie ortodontyczne pomaga również w leczeniu chorób stawów skroniowo-żuchwowych czy eliminuje nawracające bóle głowy.

Aparat ortodontyczny – kiedy warto się na niego zdecydować?

Według lekarzy z Warsaw Dental Center, warszawskiej kliniki stomatologicznej specjalizującej się m.in. w leczeniu wad zgryzu, do najważniejszych wskazań do noszenia aparatu ortodontycznego zaliczamy:

  • tyłozgryz, przodozgryz, zgryz otwarty, zgryz głęboki, stłoczenie i szparowatość zębów lub też zatrzymany ząb;
  • bóle żuchwy i głowy wynikające z nieprawidłowego zgryzu;
  • rodzinne uwarunkowania genetyczne, czyli powikłania związane z wadami zgryzu;
  • wada wymowy, która utrudnia codzienne funkcjonowanie;
  • seplenienie lub inne problemy o charakterze logopedycznym, a także cofnięty podbródek bądź wysunięta bródka u dzieci;
  • skłonność zębów stałych do kruszenia się, pękania bądź wypadanie plomb.

W przypadku wystąpienia tych problemów oraz konsultacji u lekarza ortodonty, który zaleci aparat na zęby u dziecka, nie należy zwlekać z decyzją o leczeniu. Korygowanie wad zgryzu u dzieci za pomocą aparatu ortodontycznego jest bowiem prostsze i trwa znacznie krócej niż u osób dorosłych z nabytą wadą zgryzu, która przez lata zdążyła się utrwalić.

Leczenie ortodontyczne dzieci – kiedy należy je zacząć?

W zasadzie nie ma ściśle ustalonego wieku, kiedy można rozpocząć noszenia aparatów. W przypadku dzieci to zazwyczaj okres od 10 do 14 lat, kiedy usta i głowa jeszcze są na etapie wzrostu, a zęby stałe się wyrzynają. Jednak określenie dobrego momentu, kiedy można założyć aparat na zęby, to kwestia indywidualnego wzrostu oraz tego, jak szybko pojawiają się u dziecka zęby stałe.

W leczeniu ortodontycznym dzieci wyróżnia się dwa etapy:

  • leczenie pierwszej fazy – przeprowadzane zanim u dziecka pojawią się wszystkie zęby stałe w przypadku takich wad, jak przodozgryz/zgryz krzyżowy, poważny tyłozgryz, stłoczenie zębów, wystające zęby przednie czy wąskie szczęki. Wczesne leczenie pozwala na redukcję potrzeby usuwania zębów stałych, korygowanie szkodliwych nawyków, jak ssanie kciuka, wypychanie zębów językiem czy problemy z mówieniem i ułatwia późniejsze zadbanie o stan uzębienia. Zazwyczaj w tego typu leczeniu stosuje się aparaty ruchome, które dziecko powinno nosić przez określony czas, wskazany przez lekarza;
  • leczenie drugiej fazy – czyli leczenie aktywne, przeprowadza się poprzez założenie pełnego aparatu ortodontycznego. Stosowane do tego aparaty stałe wykonane są z zamków, łuków i ligatur. Stopniowe przesuwanie zębów wynika z nacisku, który wywiera sprężysty drut mocowany do zamków za pomocą ligatur. Współcześnie istnieje także możliwość założenia aparatu antyalergicznego, który nie powoduje niepożądanych reakcji w jamie ustnej pacjenta. Leczenie drugiej fazy pozwala na ostateczne wyprostowanie zębów i osiągnięcie prawidłowego zgryzu, kiedy dziecko ma już wszystkie zęby stałe.

Bardzo ważnym elementem leczenia ortodontycznego jest reżim higieniczny jamy ustnej. Nie sztuką jest mieć proste zęby, jeśli są one niewłaściwie czyszczone, a przez to narażone na powstawanie ognisk próchiczych. – Wielu pacjentów ma duże problemy z techniką czyszczenia zębów bez aparatu, a posiadanie tegoż wymaga jeszcze większej dyscypliny higienicznej. Dlatego ważne są regularne wizyty u higienistki. Dobrze, gdy odbywają się one wraz z wizytami kontrolnymi u ortodonty, bo wówczas można zdemontować łuki i dokładniej wyczyścić wszystkie przestrzenie – mówi Wioletta Zawierucha, higienistka stomatologiczna z Warsaw Dental Center.

Warszawska klinika stomatologiczna Warsaw Dental Center zaprasza na konsultacje ortodontyczne, które pozwolą ustalić odpowiedni plan leczenia dla każdego pacjenta.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Warsaw Dental Center Leończak Kupryś Sp.k.

NIP: 1182180875

kontakt@warsawdentalcenter.pl

Pon. — Pt. 9.00 — 21.00

ul. Topiel 11, 00-342 Warszawa

Warsaw Dental Center Leończak Kupryś Sp.k.​

NIP: 1182180875

Pon. — Pt. 9.00 — 21.00

ul. Topiel 11, 00-342 Warszawa