Pacjentom często wydaje się ze usunięcie zęba to jedyna możliwość. Usunięcie zęba, czyli ekstrakcja, jest szybkim, ale również nieodwracalnym rozwiązaniem problemu. Po usunięciu zęba pozostaje pusta przestrzeń, którą trzeba uzupełnić, co wiąże się z dodatkowymi zabiegami i wyższymi kosztami. Aby zachować swój naturalny ząb przez całe życie, warto rozważyć leczenie kanałowe, inaczej nazywane endodontycznym. Głównym celem tego rodzaju terapii jest wyeliminowanie mikroorganizmów z kanałów korzeniowych oraz zapobieganie stanom zapalnym kości wokół zęba.
Zabieg leczenia kanałowego dzięki specjalistycznej wiedzy, zaawansowanemu sprzętowi i umiejętnościom należy do bezpiecznych i skutecznych. Proces ten składa się z wielu części, które prowadzą do eliminacji bakterii z kanałów korzeniowych, co z kolei przyspiesza proces gojenia tkanek otaczających ząb.
Pierwszy krok to opracowanie kanałów, czyli nadanie im właściwego kształtu, co pozwala na redukcję populacji mikroorganizmów.
Kolejnym krokiem jest dokładna irygacja i dezynfekcja, przy użyciu specjalnych bakteriobójczych środków połączonych z odpowiednimi technikami ich aktywacji. To najważniejsza część eliminacji mikroorganizmów z kanałów.
Do ostatniego kroku należy szczelne wypełnienie oczyszczonych kanałów specjalnym materiałem. Cały zabieg leczenia kanałowego trwa około dziewięćdziesięciu minut i kolejna wizyta zazwyczaj nie jest potrzebna.
Najważniejsze informacje dotyczące leczenia kanałowego w WDC to:
- Dzięki znieczuleniu miejscowemu leczenie jest praktycznie bezbolesne i szybkie. W 99 procentach przypadków wystarczająca jest jedna wizyta.
- Zaleca się kontrolną wizytę po 6 miesiącach od zakończenia leczenia.
- Skuteczność leczenia kanałowego sięga nawet 96 procent.
- Endodonci korzystają z mikroskopu, co pozwala na precyzyjne i co za tym idzie bezpieczne przeprowadzenie procedury.