Zęby mleczne – kiedy wypadają i czy zawsze konieczne jest leczenie

Zęby mleczne zawiązują się już w początkowej fazie życia płodowego, a w jamie ustnej dziecka pojawiają się koło 6. miesiąca życia. Warto od samego początku przestrzegać higieny jamy ustnej malucha i dbać o zęby mleczne dziecka, ponieważ próchnica zębów mlecznych może mieć daleko idące konsekwencje, rzutując także na stan zębów stałych w przyszłości. Dowiedz się, kiedy pojawiają się pierwsze zęby mleczne, kiedy wypadają i jak należy o nie dbać, by uniknąć próchnicy zębów i w następstwie – problemu, jakim są zepsute zęby stałe.

Co to są zęby mleczne?

Zęby mleczne to pierwsze zęby, których zawiązki są już obecne u płodu w 4. tygodniu ciąży. Dziecko może urodzić się z jednym, a nawet kilkoma zębami mlecznymi, ale zazwyczaj zaczynają się one pojawiać w jamie ustnej pomiędzy 5. a 10. miesiącem życia dziecka (nieco później w przypadku wcześniaków). Wypadanie zębów mlecznych następuje około 6. roku życia dziecka. Zęby stałe pojawiają się stopniowo, w miarę jak zęby mleczne wypadają samoistnie.

Jak rosną ludziom zęby mleczne?

Zęby mleczne pojawiają się zazwyczaj w następującej kolejności:

  • dolne pierwsze siekacze mleczne, które wyrzynają się w okolicach 6-10 miesiąca życia dziecka,
  • górne pierwsze siekacze mleczne, które wyrzynają się w okolicach 8-12 m-ca życia,
  • górne drugie siekacze mleczne, które wyrzynają się w okolicach 9-13 m-ca życia,
  • dolne drugie siekacze mleczne, które wyrzynają się w okolicach 10-16 m-ca życia,
  • górne pierwsze trzonowce mleczne, które wyrzynają się w okolicach 13-19 m-ca życia,
  • dolne pierwsze trzonowce mleczne, które wyrzynają się w okolicach 14-18 m-ca życia,
  • górne kły mleczne, które wyrzynają się w okolicach 16-22 m-ca życia,
  • dolne kły mleczne, które wyrzynają się w okolicach 17-23 m-ca życia,
  • dolne drugie trzonowce mleczne, które wyrzynają się w okolicach 23-31 m-ca życia,
  • górne drugie trzonowce mleczne, które wyrzynają się w okolicach 25-33 m-ca życia.

Warto wiedzieć, że zawiązki zębów stałych są już uformowane i znajdują się w drugim rzędzie za zębami mlecznymi, od strony języka.

Budowa zęba mlecznego

Zęby mleczne mają cieńszą warstwę szkliwa w porównaniu z zębami stałymi, dlatego w ich przypadku poważnym zagrożeniem jest problem próchnicy zębów. Z tego względu kluczową kwestią jest właściwa higiena jamy ustnej dziecka. Jeszcze przed pojawieniem się zębów mlecznych warto przemywać dziąsła malucha naparem z rumianku. W miarę pojawiania się zębów mlecznych należy przyzwyczajać dziecko do mycia zębów, tak by usunąć z nich osad i szkodliwe bakterie.

Ile zębów mlecznych ma dziecko?

W jamie ustnej jest 20 zębów mlecznych. Szczęka dziecka jest przystosowana do takiej właśnie ilości zębów mlecznych, mniejszej niż w przypadku zębów stałych. Łuki zębowe malucha mają kształt półkola i zawierają 4 siekacze, 2 kły i 4 zęby trzonowe.

Kiedy pierwsza konsultacja u dentysty z dzieckiem?

Na pierwszą wizytę do stomatologa warto wybrać się z dzieckiem jeszcze przed ząbkowaniem, a następnie po ukończeniu przez malucha pierwszego roku życia. Pierwsza wizyta adaptacyjna zalecana jest gdy dziecko ma 2-3 lata. Jej celem jest przyzwyczajenie maluszka do wizyt w gabinecie stomatologa.

Kiedy wypadają zęby mleczne?

Zęby mleczne wypadają stopniowo. Proces ten rozpoczyna się około 5-6 roku życia dziecka (wcześniej u dziewczynek) i trwa do około 12. roku życia.

Próchnica zębów mlecznych – czy jest możliwa?

W przypadku próchnicy zębów mlecznych zmiany mogą pojawić się od razu, gdy zęby przebiją się przez dziąsła i postępować bardzo szybko. Do czynników ryzyka należy dieta bogata w produkty zawierające cukry proste oraz niedostateczna higiena jamy ustnej dziecka. Zmiany próchnicze obejmują szkliwo i zębinę, a często także nerw zęba. U niemowląt karmionych słodzonym mlekiem i sokami owocowymi może rozwinąć się tzw. próchnica butelkowa – zmiany pojawiają się już u kilkumiesięcznych dzieci.

Zęby mleczne – pielęgnacja i leczenie

W przypadku zębów mlecznych bardzo ważna jest odpowiednia pielęgnacja. Zęby mleczne należy regularnie myć pastą przeznaczoną dla dzieci. Zalecane są pasty uwalniające fluorki, które wzmacniają szkliwo. W przypadku pojawienia się próchnicy w zębach mlecznych nie wolno zwlekać z leczeniem. Próchnica to choroba zakaźna, która ma negatywny wpływ na organizm dziecka i może powodować późniejsze wady zgryzu. Usunięcie zęba mlecznego przekłada się na zaburzenie naturalnego tempa, w jakim pojawiają się stałe zęby, dlatego zaleca się unikać takiej sytuacji. Dbać należy zarówno o siekacze górne, jak i o kły dolne oraz zęby trzonowe. Wszystkie one są jednakowo ważne i potrzebne. Nieleczona próchnica w zębach mlecznych może też przyczynić się do tego, że stałe zęby zostaną nią zarażone zaraz po pojawieniu się w jamie ustnej.

Przyjdź na wizytę kontrolną z dzieckiem do Warsaw Dental Center

Regularne kontrole oraz leczenie zębów mlecznych są kluczowe, by w przyszłości dziecko miało zdrowe zęby stałe. W wyborze kliniki stomatologicznej warto kierować się jej renomą i opiniami klientów. Warsaw Dental Center to dobre miejsce na pierwszą wizytę u stomatologa z małym dzieckiem. Doświadczony personel oceni stan zębów mlecznych i doradzi, jak o nie dbać. Jeśli zachodzi konieczność leczenia, będzie ono bezbolesne i bezstresowe dla malucha.

Umów wizytę

Make an appointment