Szynowanie zębów: sposób na rozchwiane zęby

Rozchwianie zębów może mieć różne przyczyny, ale zawsze jest problemem, którym należy zająć się możliwie jak najszybciej w gabinecie stomatologicznym, ponieważ nieleczone może doprowadzić nawet do utraty zębów. Jedną z metod, alternatywną dla tradycyjnego postępowania implantologicznego i protetycznego, jest szynowanie zębów. Warto rozważyć tę opcję zaradzenia problemowi rozchwiania zębów. Sprawdź, na czym polega zabieg i kiedy się go stosuje.

Czym jest zabieg szynowania rozchwianych zębów?

Szynowanie zębów to zabieg stomatologiczny, który ma na celu ustabilizowanie rozchwianych zębów i uniknięcia konieczności wykonania ruchomych uzupełnień protetycznych. Procedura polega na połączeniu rozchwianych zębów za pomocą specjalnego materiału (włókna szklanego lub materiałów kompozytowych), tak by przywrócić fizjologiczną czynność łuków zębowych i zapewnić komfort pacjenta podczas jedzenia i żucia pokarmów. Szynowanie zębów stosowane jest najczęściej w przypadku dużych zaników kostnych i chorób przyzębia, rozchwiania zębów w skutek urazów mechanicznych, w czasie konieczność wszczepienia implantów oraz podczas zabiegów ortodontycznych. Za pomocą szynowania zębów można też usprawnić leczenie chorób przyzębia. Zabieg szynowania zębów przeprowadzany jest również w celu ustalenia równowagi zgryzu oraz w leczeniu parafunkcji narządu żucia pokarmów. Za jego pomocą można również korygować kształt uzębienia pacjenta.

Sposoby szynowania rozchwianych zębów

Są dwa sposoby szynowania zębów. Pierwszy przeprowadzany jest za pomocą materiałów kompozytowych światłoutwardzalnych, drugi dzięki zastosowaniu włókna szklanego. Każda z tych metod szynowania zębów jest skuteczna. W miarę możliwości jako podpora szynowania wykorzystywane są zdrowe zęby.

Na czym polega szynowanie zębów włóknem szklanym?

Szynowanie z wykorzystaniem włókna szklanego w przypadku rozchwiania zębów polega na przytwierdzeniu do zębów od stron podniebiennych lub językowych tasiemki z włóknem szklanym, która stabilizuje ząb lub zęby.

Szynowanie zębów kompozytem

Materiał kompozytowy stosowany jest dość często w łączeniu zębów i do ich stabilizacji. Rozchwiane zęby łączone są od strony podniebienia lub języka kompozytem dobranym do naturalnej barwy zębów. Jest to rozwiązanie prostsze i tańsze niż założenie tasiemki z włóknem szklanym.

Jak przebiega szynowanie zębów?

Samo szynowanie rozchwianych zębów trwa kilka do kilkunastu minut. Zabieg wymaga jednak zazwyczaj wcześniejszego opracowania zębów, na które będzie zakładana szyna wiertłem, ale nie jest to skomplikowana procedura.

Czy szynowanie zębów boli?

Szynowanie rozchwianych zębów jest bezbolesne, niezależnie od tego, jaka metoda została zastosowana. Ból może pojawić się na początkowym etapie zabiegu, zwłaszcza gdy dentysta musi powierzchnie międzyzębowe opracować wiertłem. Można zastosować wówczas znieczulenie miejscowe, co zwiększa komfort pacjenta.

Szynowanie zębów – cena

Cena zabiegu mającego na celu ustabilizować i wzmocnić rozchwiane uzębienie uzależniona jest głównie od wybranej metody założenia szyny. Szynowanie włóknem szklanym jest droższe niż z wykorzystaniem materiałów kompozytowych. To, jak dużych nakładów finansowych wymaga zabieg, zależy też od liczby unieruchamianych zębów. Ostateczna cena to zazwyczaj koszt kilkuset złotych.

Zalety i wady szynowania zębów

Sytuacja, gdy należy umocnić rozchwiane zęby za pomocą szyny, to ostatni sygnał alarmowy i sposób na zachowanie uzębienia m.in. przy zaawansowanej paradontozie. Zalety zabiegu są następujące:

  • szynowanie stabilizuje rozchwianie zębów i wzmacnia ich siłę,

  • pozwala uniknąć wkładów koronowych i ruchomych uzupełnień protetycznych,

  • dzięki szynowaniu zębów można skuteczniej leczyć choroby przyzębia.

Do głównych wad zabiegu należy jego cena. Pacjent może też na początku odczuwać pewien dyskomfort, zanim przyzwyczai się do nowej sytuacji w jamie ustnej, co w przypadku rozchwiania zębów występującego przez dłuższy czas jest dość częste.

Szynowanie zębów – wskazania po zabiegu

Po zabiegu szynowania właściwa higiena jamy ustnej jest szczególnie ważna. Należy czyścić zęby po każdym posiłku i dbać o szczeliny pomiędzy połączonymi zębami, które trzeba efektywnie czyścić nićmi dentystycznymi. Niedokładne oczyszczenie może skutkować rozwojem próchnicy. Po zabiegu szynowania zębów konieczne są również regularne wizyty w celu kontroli w gabinecie stomatologicznym. Dobrym wyborem jest sprawdzona i rekomendowana przez klientów klinika taka jak Warsaw Dental Center, gdzie zespół doświadczonych specjalistów kompleksowo i indywidualnie zajmuje się każdym pacjentem.

Umów wizytę

Make an appointment