Proteza na implantach

Proteza na implantach jest najlepszym rozwiązaniem dla osób, które straciły większość swoich zębów, a protezy ruchome sprawiają im sporo trudności w użytkowaniu. Polega ona na wszczepieniu implantów stomatologicznych w żuchwę i szczękę, a następnie zamocowaniu na nich protezy za pomocą specjalnych zatrzasków.

Dlaczego warto wymienić protezę ruchomą na protezę mocowaną na implantach?

Protezy ruchome, które mogą być wyjmowane i zakładane samodzielnie przez pacjenta, są często stosowanym rozwiązaniem ze względu na niższy koszt oraz dość krótki czas oczekiwania na ich wykonanie. Mają jednak sporo wad, wśród których najpoważniejsze to:

 • nie zapobiegają zanikowi kości;
 • powodują dyskomfort użytkowania;
 • powodują osłabienie zdrowych zębów, na których opiera się proteza;
 • należy wymieniać je co 5 lat ze względu na zmianę kształtu dziąsła wraz z wiekiem;
 • mogą się przemieszczać, co powoduje konieczność używania specjalnego kleju do protez;
 • wymagają często zmiany diety ze względu na brak pełnej swobody żucia;
 • nie są stabilne, przez co mają także wpływ na zmianę zachowań i nawyków pacjenta;
 • mogą powodować podrażnienia i otarcia w jamie ustnej, jeżeli proteza jest źle dopasowana lub kształt dziąseł uległ zmianie;
 • nie zatrzymują w pełni zmian kształtu i owalu twarzy spowodowanych przez utratę zębów;
 • mogą powodować uczulenia.

W stosunku do protez ruchomych stabilność protezy osadzonej na implantach jest znacznie wyższa, gwarantuje poprawę komfortu żucia i zapewnia większy komfort psychiczny. Protezy stałe nie wypadają, więc pozwalają na nowo czuć się swobodnie, niezależnie od ilości brakujących zębów. Istotny jest także fakt, że przeciwdziałają zanikowi kości.

Proteza zębowa na implantach – przebieg zabiegu

Przed zabiegiem wszczepienia implantu stomatologicznego niezbędna jest konsultacja, w trakcie której lekarz przeprowadza dokładny wywiad, ustala zestaw badań oraz wybiera najlepszy sposób leczenia implantologicznego. Standardowo wykonuje się również tomografię komputerową, która umożliwia szczegółowe zaplanowanie zabiegu oraz wykonanie go w najmniej inwazyjny i w pełni bezpieczny sposób.
Zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym, więc pacjent nie odczuwa bólu. W przypadku szczególnie wrażliwych osób możliwe jest również przeprowadzenie zabiegu pod narkozą. Implantacja wykonywana jest z użyciem mikroskopu neurochirurgicznego. Dzięki dużemu powiększeniu, wszczepienie jednego implantu trwa raptem 15 minut i nie trzeba do niego wykonywać dużych nacięć tkanki. Błona śluzowa zostaje nacięta i odwarstwiona, a następnie nawierca się jeden lub kilka otworów, w które wprowadzone zostają implanty. Na koniec lekarz wprowadza śruby gojące dziąsło, których zadaniem jest wytworzenie mankietu dziąsłowego wokół szyjki implantu, dzięki czemu przyszła korona ma bardziej naturalny wygląd. Możliwe są również przypadki, kiedy wprowadzone w kość implanty zębowe zaszywa się pod śluzówkę i odsłania dopiero po paru miesiącach. Zdarza się tak w przypadku natychmiastowych implantacji zębów (korzeni) lub konieczności przeprowadzenia regeneracji kości.
Przez 7-10 dni po wszczepieniu implantu niezbędne jest przepłukiwanie jamy ustnej roztworem soli fizjologicznej, aby utrzymać odpowiednią czystość. Pierwsza wizyta kontrolna odbywa się na następny dzień po zabiegu, a pacjenci mają możliwość skorzystania z naświetlania laserem biostymulującym przyspieszającym gojenie. 10-14 dni po zabiegu można zdjąć szwy, a na 12-14 dzień umawiana jest wizyta w celu dostosowania protez na wszczepionych implantach. W okresie ok. 2-3 miesięcy od zabiegu implant zrasta się z kością. Wówczas można wymienić dotychczasowe śruby na śruby zamykające, przykręcić do nich zaczepy kulowe, lokatory czy belki, cementować na nich korony i mosty lub wykorzystywać je do zatrzaskiwania protez ruchomych.

Przeciwwskazania do wszczepienia implantów

Implanty wykorzystywane są w leczeniu osób dorosłych w bardzo wielu przypadkach. Istnieją jednak pewne przeciwwskazania do jego przeprowadzenia. Wśród nich wymieniane są:

 • ciąża,
 • zaawansowana osteoporoza,
 • zaburzenia związane z krzepnięciem krwi,
 • niekontrolowana cukrzyca,
 • padaczka,
 • nowotwory,
 • AIDS,
 • narkomania,
 • choroba alkoholowa,
 • zły stan higieny jamy ustnej, jak ubytki próchnicze, kamień nazębny czy choroby dziąseł,
 • bruksizm – zaciskanie zębów i zgrzytanie nimi.

Osoby przyjmujące na stałe leki na schorzenia szpiku kostnego, choroby psychiczne, choroby układu krążenia i serca, nerek, wątroby, reumatyczne, astmę, przewlekłe choroby układu oddechowego i chorobę Parkinsona powinny przed decyzją o wszczepieniu implantów skonsultować się ze swoimi lekarzami prowadzącymi.
Poważnym czynnikiem będącym przeciwwskazaniem do zastosowania implantów może być również nałogowe palenie tytoniu. Powoduje ono niedotlenienie organizmu palacza, pogorszenie się jakości jego układu kostnego oraz pogorszenie stanu całego układy immunologicznego. Nikotyna ma negatywny wpływ na proces gojenia się we wszystkich jego fazach, wraz z etapem mineralizacji. Obkurcza naczynia krwionośne, przez co znacząco zmniejsza przepływ krwi zarówno w kości, jak i tkankach miękkich. Tym samym ogranicza dostępność substancji odżywczych, które są niezbędne do prawidłowego procesu gojenia się rany i wrastania implantu. Palenie tytoniu prowadzi też do wzrostu ilości bakterii beztlenowych, które wywołują zapalenie błony śluzowej i tkanek wokół wszczepu i zmniejszają szanse na przyjęcie się implantu. Zaprzestanie palenia przed zabiegiem i przez kilka miesięcy po nim znacznie podwyższa liczbę pomyślnie przeprowadzonych implantacji.

Proteza na implantach – korzyści

Protezy całkowite mocowane na implantach nie należą do najtańszych, są jednak sprawdzoną i najskuteczniejszą dziś metodą odtwórczą w stomatologii, stosowaną w przypadku braków w uzębieniu. Efekty leczenia m.in. eliminują bóle głowy, a przede wszystkim pozwalają na odtworzenie naturalnych zębów i przywrócenie ich funkcji. Do innych korzyści, jakie daje proteza mocowana na implantach, należą:

 • mocowanie protezy na stałe, bez ryzyka wypadnięcia lub zadławienia się w czasie snu;
 • stabilny system mocowania protezy, który pozwala na spożywanie i pełne smakowanie każdego rodzaju posiłku;
 • brak ucisku protezy na dziąsła;
 • przeciwdziałanie zanikowi kości.

Proteza całkowita na implantach stosowana jest w przypadku całkowitego braku zębów u pacjenta. Możliwe są również inne formy leczenia, jeżeli pacjent utracił zęby jedynie częściowo. Używa się wówczas implantów, mostów lub kombinacji obu tych rozwiązań.

Jak dbać o protezy na implantach?

O nową protezę mocowaną na implantach należy dbać, podobnie jak o naturalne uzębienie. Nowe zęby nie wymagają specjalnej diety płynnej lub półpłynnej, natomiast utrzymanie protezy w dobrym stanie wymaga od pacjenta samokontroli i regularnego czyszczenia. Niewłaściwa higiena lub jej brak mogą doprowadzić do choroby przyzębia – stanu zapalnego wokół implantu – co w efekcie może powodować obniżenie się linii dziąsła, zanik kości i odsłonięcie implantu, a nawet jego utratę. Przy protezie na implantach pamiętajmy więc o:

 • regularnym czyszczeniu zębów co najmniej dwa razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku;
 • nitkowaniu przestrzeni wokół implantów przynajmniej raz dziennie;
 • płukaniu jamy ustnej środkami antyseptycznymi raz dziennie;
 • używaniu raz dziennie irygatora stomatologicznego, który pozwala przepłukać przestrzenie międzyzębowe wodą pod ciśnieniem.

Elementem właściwej profilaktyki są również wizyty kontrolne u implantologa. Podobnie jak standardowe kontrolne wizyty stomatologiczne, przeprowadza się je raz na pół roku.

Koszt protezy na implantach

Ceny protez na implantach zależą przede wszystkim od ilości zębów, które należy odtworzyć. Koszt pojedynczego implantu zębowego to ok. 3 tys. zł. Ceny rozpoczynają się tu od 1500 zł i mogą dochodzić do 4600 zł. W przypadku protezy mocowanej na implantach odtwarzającej od 2 do 6 zębów, ceny są odpowiednio wyższe:

 • proteza zębowa stabilizowana na 2 implantach – 7500 zł;
 • proteza zębowa na 4 implantach – ok. 20 000 zł;
 • proteza zębowa na 6 implantach – od 21 000 do nawet 48 000 zł.

Do ceny ostatecznej należy także doliczyć koszt korony pełnoceramicznej, która może kosztować od 800 do 1600 zł lub nieco tańszej porcelanowej – kosztującej zazwyczaj do 1200 zł.

Gdzie wykonać protezę na implantach?

Warszawska klinika stomatologiczna Warsaw Dental Center oferuje przeprowadzenie zabiegu odtworzenia utraconego uzębienia przez zastosowanie protezy na implantach, zarówno w odcinku przednim jamy ustnej, szczęce górnej, jak i innych miejscach żuchwy. Specjalnie dla pacjentów WDC proponuje możliwość opłat ratalnych, co pozwala zaplanować leczenie bez nadmiernego obciążania domowego budżetu.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Warsaw Dental Center Leończak Kupryś Sp.k.

NIP: 1182180875

kontakt@warsawdentalcenter.pl

Pon. — Pt. 9.00 — 21.00

ul. Topiel 11, 00-342 Warszawa

Warsaw Dental Center Leończak Kupryś Sp.k.​

NIP: 1182180875

Pon. — Pt. 9.00 — 21.00

ul. Topiel 11, 00-342 Warszawa