Poprawna technika nitkowania zębów

Nitkowanie zębów, oprócz regularnego szczotkowania, stanowi istotny element utrzymania właściwej higieny jamy ustnej oraz zdrowego uzębienia. Aby skutecznie usunąć pozostałości po jedzeniu oraz osad bakteryjny z powierzchni zębów i przestrzeni między nimi, nie wystarcza samo używanie szczoteczki, nawet tej najwyższej jakości. Niezbędne jest również stosowanie nici dentystycznej.

Jak prawidłowo nitkować zęby?

Istnieje szeroki wybór nici dentystycznych, w tym z fluorem lub bez, woskowane, niewoskowane, o smaku miętowym, antybakteryjne i wiele innych. Odpowiednią nicią dentystyczną należy wybrać z uwzględnieniem jej grubości oraz materiału, z którego jest wykonana.

Grubość nici jest ważnym czynnikiem przy wyborze, ponieważ musi ona sprawnie przechodzić przez przestrzenie międzyzębowe z delikatnym oporem. Osobom początkującym zaleca się wybór nici woskowanej, która łatwiej przemieszcza się między zębami.

Jeśli masz wątpliwości co do wyboru odpowiedniej nici dentystycznej, skonsultuj się z lekarzem stomatologiem. Nasi specjaliści w Warsaw Dental Center chętnie doradzą Ci najlepszy wybór.

Nitkowanie zębów – technika

Nitkowanie zębów wymaga precyzji i delikatności, gdyż zbyt gwałtowne wykonanie może skutkować skaleczeniem dziąseł oraz przecięciem przyczepu nabłonkowego.

  1. Rozpoczynamy od odcięcia około 35-40 cm nitki z zwoju
  2. Końce nitki zawijamy wokół środkowych palców, pozostawiając około 5 cm nici pomiędzy nimi
  3. Używając kciuka i palca wskazującego (lub obu kciuków), delikatnie owijamy nitkę wokół podstawy zęba i wsuwamy ją, wykonując ruchy piłujące, przez punkt styku zębów do przestrzeni międzyzębowe
  4. Po wprowadzeniu nitki, wykonujemy ruchy pionowe, podążając krzywizną zęba

Podczas nitkowania kolejnych zębów ważne jest korzystanie z czystych części nici dentystycznych. W początkowych próbach nitkowania możliwe jest lekkie krwawienie i bolesność dziąseł. Nie należy się tym zrażać, a zabiegi należy kontynuować, jednakże z większą delikatnością. Te drobne, niepożądane objawy wynikające z braku wyczucia w obsłudze nitki są znacznie mniejszym zagrożeniem dla zębów niż nieprzeprowadzanie zabiegu nitkowania.

Nici dentystyczne – o czym musimy pamiętać

Zaniedbanie regularnego używania nici dentystycznych może prowadzić do niepożądanych konsekwencji, takich jak przebarwienia zębów, powstawanie ubytków oraz gromadzenie się płytki nazębnej (kamienia) w szczelinach, co z kolei zwiększa ryzyko rozwoju próchnicy i paradontozy, a nawet utraty zęba. Należy pamiętać, że nitkowanie zębów powinno być wykonywane przed każdym szczotkowaniem. 

Alternatywą dla nitkowania jest irygacja, która jest skuteczną metodą utrzymania higieny, szczególnie w przypadku noszenia różnych rodzajów prac protetycznych.

Jeśli potrzebujesz pomocy w dbaniu o odpowiednią higienę jamy ustnej, umów się na wizytę konsultacyjną w Warsaw Dental Center. Nasz zespół specjalistów pomoże Ci zadbać o zdrowie Twoich zębów.

Umów wizytę

Make an appointment