Currently set to Index
Currently set to Follow

Ortognatyka Warszawa

Chirurgia ortognatyczna lub ortognatyka, zwana inaczej dental faceliftingiem pomaga przy zaburzeniach rozwojowych kości szczęki i żuchwy oraz przy wadach twarzowo-zgryzowych, takich jak niedorozwoje szczęki i żuchwy, zgryz głęboki, deformacje czy dysproporcje twarzy. Rozwój techniki spowodował, że leczenie ortognatyczne możliwe jest do przeprowadzenia poprzez dostęp jedynie z jamy ustnej, bez naruszenia ciągłości powłok skórnych twarzy.
więcej

Ortognatyka. Klinika Stomatologiczna Warszawa

Chirurgia ortognatyczna jest stosowana wówczas, gdy zaburzenia rozwojowe kości szczęki i żuchwy lub też wady zgryzu niekorzystnie zmieniające kształt twarzy, nie są możliwe do usunięcia przez leczenie ortodontyczne. Ponieważ w efekcie dental liftingu pacjent może zyskać zupełnie nowy wygląd, nieocenione w procesie przygotowawczym do zabiegu są możliwości, jakie stwarza profesjonalna diagnostyka oferowana w Warsaw Dental Center. Dzięki szablonom, mock-up’om, wizualizacjom 3D pacjent jeszcze przed przystąpieniem do leczenia może zapoznać się z finalnymi efektami, jakie może przynieść zabieg ortognatyczny oraz późniejsze leczenie ortodontyczne. Celem całego leczenia jest maksymalna poprawa rysów twarzy, zgryzu, prawidłowa funkcja stawów skroniowo-żuchwowych oraz stabilność efektów uzyskanych w jego trakcie.

Kiedy zalecany jest zabieg ortognatyczny?

Wśród wskazań do przeprowadzenia zabiegu ortognatycznego są m.in.:

 • trudności związane z gryzieniem, przeżuwaniem oraz przełykaniem pokarmu;
 • przewlekły ból szczęki i głowy;
 • nadmiernie ścierające się zęby;
 • zgryz otwarty, czyli przerwa pojawiająca się między górnymi i dolnymi zębami, nawet gdy usta są zamknięte;
 • zgryz głęboki, czyli zbyt duże zachodzenie siekaczy szczęki na zęby żuchwy;
 • uraz twarzy lub wady wrodzone;
 • krzywy zgryz spowodowany przez przesunięte zęby lub szczękę albo obydwa defekty równocześnie, a także przez inne tempo rośnięcia górnej i dolnej części szczęki;
 • mocno cofnięty podbródek lub odstająca żuchwa;
 • problemy z zamykaniem ust bez konieczności natężania mięśni;
 • oddychanie przez usta, obrzęk nosa oraz przewlekle występująca suchość jamy ustnej;
 • bezdech senny, problemy z oddychaniem w czasie snu czy też chrapanie.

O przeprowadzeniu operacji u pacjenta decydują wspólnie ortodonta oraz chirurg twarzoczaszki. Szczegółowy wywiad i zdjęcia radiologiczne pokazujące warunki zgryzowe pacjenta pozwalają specjalistom realnie przedstawić czas, jaki może zająć cały proces korygowania niewłaściwego ustawienia łuków zębowych, w którym najczęściej sam zabieg połączony jest z leczeniem ortodontycznym.

Ortognatyka – Proces leczenia

Wady twarzowozgryzowe, takie jak niedorozwoje szczęki i żuchwy, zgryz głęboki, deformacje, czy dysproporcje twarzy leczy się metodą chirurgiczną. Polega ona na ingerencji w tkanki kostne i przywróceniu poprawnego ułożenia oraz proporcji kości twarzy. Obrzęki nosa i zatok po zabiegu utrzymują się zazwyczaj 5 do 10 dni.Przez ok. 6 tygodni konieczna jest płynna dieta oraz ograniczenie znacznego wysiłku fizycznego. Po okresie rekonwalescencji możliwa jest realizacja ostatniego etapu leczenia ortodontycznego. W konsekwencji przeprowadzonej operacji pacjent odzyskuje pewność siebie, komfort życia oraz pozytywny wpływ na zdrowie (lepiej dotleniony organizm, łatwiejsze oddychanie w trakcie snu, mniejsze ryzyko chorób serca i układu krążenia).

Przygotowanie do zabiegu ortognatycznego

Przygotowanie do zabiegu z dziedziny chirurgii szczękowo-twarzowej poprzedzają konsultacje chirurga oraz ortodonty, obejmujące diagnostykę, zdjęcia RTG i fotograficzne twarzy zewnątrz- i wewnątrzustne, a także wskazania dotyczące leczenia ortodontycznego. Następnie, w odniesieniu do wyników konsultacji, planowane jest leczenie.

Zabieg ortognatyczny poprzedza najczęściej leczenie ortodontyczne, które może trwać od 1 do 1,5 roku. Umożliwia ono dekompensację wad zgryzu oraz przygotowuje łuki zębowe do zabiegu operacyjnego. Sam zabieg z zakresu chirurgii szczękowo twarzowej przeprowadzany jest w ciągu kilku godzin. Pacjenci pozostają po nim przez ok. 2 dni w szpitalu na obserwacji, w bardziej skomplikowanych przypadkach – nieco dłużej. Ból pooperacyjny łagodzony jest lekami przeciwbólowymi, na ogół więc nie ma przeciwwskazań, aby w ciągu tygodnia lub trzech pacjent wrócił do szkoły lub pracy.

W pierwszym miesiącu po operacji należy pojawiać się na wizytach kontrolnych u lekarza, na ogół raz w tygodniu, a następnie w zależności od wskazań chirurga. Początkowa faza rekonwalescencji trwa zazwyczaj 6 tygodni, jednak całkowite wygojenie się szczęki może zająć nawet 9 do 12 miesięcy.

Finałowe i ostateczne dopasowanie zębów po zabiegu i retencję utrzymanego efektu umożliwia aparat ortodontyczny zakładany na okres ok. 3 miesięcy. Zamienia się go następnie na aparat retencyjny.

Ortognatyka – jakie daje korzyści?

W konsekwencji przeprowadzonej operacji pacjenci odzyskują pewność siebie, mają większe poczucie własnej wartości, polepsza się ich komfort życia. W dłuższej perspektywie czasowej ortognatyka zmniejsza ryzyko chorób serca i układu krążenia oraz wywiera pozytywny wpływ na zdrowie (lepiej dotleniony organizm, łatwiejsze oddychanie w trakcie snu).

Ile kosztuje operacja z zakresu ortognatyki?

Koszt leczenia ortognatycznego jest zróżnicowany, zależy bowiem w dużym stopniu od indywidualnych uwarunkowań pacjenta, konieczności i długości leczenia ortodontycznego. W Warsaw Dental Center pacjent już na początkowym etapie konsultacji jest informowany o szacowanych kosztach, a także o czasie trwania całego leczenia.

Ortognatyka Warszawa

Lek. dent.
Michał Zmorzyński

Specjalizuje się w zabiegach z zakresu ortognatyki u dzieci i dorosłych

Warsaw Dental Center logo www

 

Napisz do nas!

 

  Przekazane przez Państwa dane osobowe będą przetwarzane przez Warsaw Dental Center Leończak Kupryś Sp.k. , Topiel 11, 00-342 Warszawa NIP 1182180875, REGON w celach związanych z udzieleniem odpowiedzi na Państwa żądanie zgłoszone za pośrednictwem formularza kontaktowego. Przysługuje Państwu prawo do żądania od administratora danych dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, lub sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego. Odbiorcami danych mogą być podmioty zajmujące się obsługą informatyczną lub marketingową administratora danych. Dane osobowe będą przetwarzane do czasu udzielenia odpowiedzi na Państwa żądanie. Więcej informacji zostało zawartych w dokumencie „Informacje od administratora danych osobowych”.


   

  Umów się na wizytę w naszej klinice

   

  +48 22 542 18 04