Ortodoncja

Ortodoncja w klinice Warsaw Dental Center. W naszej klinice dajemy Ci możliwość nowoczesnego i skutecznego leczenia ortodontycznego w każdym wieku. Czas podjąć decyzję i dowiedzieć się więcej, na czym polega leczenie ortodontyczne, jaki aparat skoryguje naszą wadę zgryzu i jak mogą wyglądać po jego użyciu zęby stałe.

Ortodoncja

Ortodoncja dzisiaj. Perfekcyjny, błyszczący uśmiech oraz równo ułożone zęby stały się jednym z najbardziej pożądanych atrybutów w obecnych czasach. Nie tylko kobiety, ale także mężczyźni dążą do osiągnięcia tego standardu. Dlatego noszenie aparatu ortodontycznego już nie jest rzadkością i dla wielu stało się wręcz modne. Dlaczego zatem nie skorzystać z nowoczesnych rozwiązań w ortodoncji i zagwarantować sobie piękne oraz zdrowe uzębienie?

Zanim przystąpimy do leczenia wad zgryzu, dokładnie rozmawiamy z pacjentem i wyjaśniamy, że wprowadzone zmiany w ramach terapii ortodontycznej dotyczą nie tylko zębów, ale również kości oraz tkanek miękkich. Dzięki temu uda się poprawić wygląd rysów twarzy – i to na korzyść pacjenta! Takie zmiany są możliwe, ponieważ dokładnie korygujemy pozycję zębów w jamie ustnej. Każde leczenie ortodontyczne zaczyna się od spotkania z ortodontą – specjalistą zajmującym się terapią wad zgryzu oraz korektą ustawienia zębów.

Najlepszy ortodonta- Warszawa Powiśle, umów wizytę już dzisiaj! 

Wskazania do konsultacji ortodontycznej u dorosłych

Konsultacja ortodontyczna u dorosłych wskazana jest przede wszystkim w przypadku występowania problemów zdrowotnych, takich jak m.in.:

  • bóle żuchwy lub nawracające migreny;
  • problemy ze stawem skroniowo-żuchwowym;
  • zgrzytanie zębami;
  • wady wymowy, wady zgryzu (tyłozgryz i przodozgryz) lub oddychanie ustami;
  • zaburzona funkcja żucia;
  • stłoczenie zębów, szpary między zębami lub asymetria rysów twarzy.

Proces leczenia u osób dorosłych jest wprawdzie dość czasochłonny ze względu na ukształtowane już w pełni struktury kostnej, jednak współcześnie stosowane aparaty ortodontyczne pozwalają na wyeliminowanie większości wad zgryzu.

 

1. Na czym skupia się leczenie ortodontyczne?

Leczenie ortodontyczne skupia się nie tylko na zębach, ale także na kościach i tkankach miękkich. Dzięki precyzyjnej korekcji położenia zębów w jamie ustnej można również osiągnąć poprawę rysów twarzy 

2. Czy dla dorosłych jest już za późno na leczenie ortodontyczne?

Nie, właściwie nigdy nie jest za późno na leczenie ortodontyczne. Wiek prawie nigdy nie jest przeciwwskazaniem do założenia aparatu. 

3. Jakie znaczenie ma wczesne leczenie problemów ortodontycznych?

Im wcześniej na jest diagnostyka ortodontyczna u dzieci. Wczesna diagnostyka wad zgryzu jest bardzo ważna, ponieważ zapobiega powaznym powikłaniom i skraca czas leczenia.

 

4. Czy w Warsaw Dental Center jest specjalista ortodonta, który może pomóc?

Tak, najlepszy ortodonta w Warsaw Dental Center może pomóc w leczeniu wad zgryzu. Jesteśmy dumni z naszych najlepszych specjalistów, którzy posiadają ogromne doświadczenie w leczeniu zarówno dzieci jak i dorosłych.  

5. Czy problemy ortodontyczne mogą być skorygowane u dorosłych?

Tak, we współczesnej stomatologii  zęby można „wyprostować” w praktycznie każdym wieku, także u dorosłych. Umów wizytę u najlepszego ortodonty już dzisiaj! 

Ortodoncja – Planowanie leczenia ortodontycznego

Zaplanowanie leczenia obejmuje badanie zębów, jamy ustnej oraz wykonanie odpowiednich badań radiologicznych, fotografii i modeli diagnostycznych lub skanów uzębienia. Na tej podstawie lekarze ortodonci w klinice Warsaw Dental Center mieszczącej się na terenie Warszawy przygotowują w sposób indywidualny plan dla każdego pacjenta. Nowoczesna ortodoncja i stomatologia nie ma ograniczeń wiekowych – nieważne czy mamy do czynienia z pacjentem w wieku 8 czy 80 lat.

W naszej klinice zajmą się Tobą najlepsi, doświadczeni specjaliści w dziedzinie ortodoncji, którzy rozwiążą każdy problem związany z Twoją wadą zgryzu. Leczenie ortodontyczne w naszej klinice pozwoli:

  • zmienić położenie zębów na prawidłowe;
  • stać się posiadaczem pięknego uśmiechu;
  • zwiększyć pewność siebie i podnieść jakość życia.

Jakie są skutki nieleczonych wad zgryzu?

Nieprawidłowo ustawione zęby mogą prowadzić do różnych konsekwencji. Po pierwsze, osoby te mogą czuć się niekomfortowo ze swoim zgryzem, co sprawia, że rzadziej się uśmiechają. Poza kwestiami estetycznymi, nieprawidłowe ustawienie zębów może również negatywnie wpływać na zdrowie jamy ustnej. Na przykład może przyczyniać się do rozwoju chorób przyzębia, takich jak paradontoza, która dotyka dziąseł i struktury podtrzymujące zęby.

Trudności w prawidłowym czyszczeniu nieprawidłowo ustawionych zębów mogą dodatkowo pogarszać problemy zdrowotne jamy ustnej, w tym powstawanie nieprzyjemnych zapachów i, co najważniejsze, próchnicy.

Dlatego ważne jest, aby nie ignorować nieprawidłowo ustawionynych zębów i  utrzymać zarówno komfort jamy ustnej, jak i ogólne dobre samopoczucie. 

Rodzaje aparatów ortodontycznych

Wśród najczęściej wykorzystywanych sposobów korygowania wady zgryzu wykorzystuje się:

  • aparaty ortodontyczne ruchome (zdejmowane);
  • aparaty ortodontyczne stałe.

Aparaty ruchome, jak sama nazwa wskazuje, mogą być zakładane i zdejmowane samodzielnie przez pacjenta. W zależności od rodzaju wady zgryzu, konstrukcji aparatu i sposobu jego działania wyróżnia się z kolei:

  • aparaty bierne, wykorzystujące siłę żucia i zwarcia. Wykonane z akrylu aparaty ruchome tego typu służą do wczesnego korygowania wad zgryzu u dzieci. Stosuje się wśród nich płytkę ćwiczebną z wałem skośnym i prostym, płytkę przedsionkową Hotza albo Schönherra, krążek ćwiczebny Rogersa oraz kapę z równią pochyłą;
  • aparaty czynne mechaniczne, które składają się z płyty akrylowej oraz indywidualnych elementów doginanych z drutu o różnej średnicy i sprężystości. Wada zgryzu korygowana jest w tym przypadku dzięki kształtowaniu łuku zębowego poprzez wychylanie i przesuwanie zębów, na których znajdują się poszczególne części aparatu. Leczenie jest efektywne również dzięki działaniu siły mechanicznej śruby ortodontycznej wbudowanej w płytę akrylową. Wśród aparatów czynnych mechanicznych wyróżnia się płytki Schwarza i różne ich modyfikacje;
  • aparaty czynnościowe mechaniczne – czyli tzw. aparaty blokowe, które wykorzystują działanie sił mechanicznych oraz układu kostno-mięśniowego do korygowania różnego rodzaju wad dotylnych. Aparaty tego typu to aparaty blokowe Wanderera, Klammta, Frankla lub Baltersa.

Aparat ortodontyczny stały stosuje się najczęściej u osób dorosłych. Jego konstrukcję tworzą pierścienie i zaczepy nazywane zamkami oraz łuk łączący ze sobą wszystkie te elementy. Pierścienie montowane są na zębach trzonowych, a zamkami metalowymi koryguje się ustawienie pozostałych zębów stałych. Całą konstrukcję dopełniają elementy dodatkowe, jak haczyki poślizgowe, ligatury lub sprężynki.

Poprzez użycie aparatu stałego można korygować takie defekty uzębienia jak:

  • wady zgryzu przednio-tylne,
  • zgryz otwarty,
  • zwężenie łuków zębowych,
  • obroty zębów.

W klinice Warsaw Dental Center oferujemy aparaty stałe przyklejane do zębów (tradycyjne metalowe lub estetyczne – mniej widoczne). System Invisalign to z kolei rozwiązanie idealne dla tych, którzy wolą dyskretne leczenie. Zaznaczamy, że nie każdy rodzaj aparatu nadaje się do leczenia wszystkich wad. O tym jaki sposób leczenia będzie dla pacjenta najkorzystniejszy, poinformuje lekarz ortodonta.

Leczenie ortodontyczne trwa średnio ok. 24 miesiące. W trakcie leczenia bardzo ważne jest przestrzeganie wizyt umówionych przez lekarza specjalistę. Pominięcie czy celowe odkładanie wizyt kontrolnych w czasie leczenia spowoduje niepotrzebne wydłużenie okresu noszenia aparatu.

Zalecenia przy użytkowaniu aparatu ortodontycznego

Leczenie ortodontyczne dorosłych poprzez aparaty stałe wymaga od nich szczególnej samodyscypliny i ścisłej współpracy z lekarzem. Aparaty stałe mogą bowiem przyczyniać się do zwiększenia osadzania się płytki nazębnej, a także utrudniają czyszczenie zębów, co prowadzi często do próchnicy, demineralizacji szkliwa czy zapalenia dziąseł. Dobry ortodonta już na pierwszej wizycie konsultacyjnej przedstawia plan leczenia, zwracając przy tym uwagę na higienę jamy ustnej i czas, jaki zajmuje leczenie. Wśród zaleceń, jakie przedstawi nam ortodonta, z pewnością znajdą się rady, jak szczotkować zęby i dbać o ich higienę poprzez płukanie i czyszczenie przestrzeni międzyzębowych nićmi dentystycznymi, co pozwoli zapobiec próchnicy i innym chorobom jamy ustnej.

Skąd biorą się wady zgryzu u dzieci?

Nieprawidłowe ustawienie zębów u dzieci może mieć przyczyny wrodzone i nabyte. Około 90% wszystkich przypadków nieprawidłowego ustawienia zębów jest nabytych i rozwija się w pierwszych latach życia dziecka.

Do czynników przyczyniających się do nieprawidłowego ustawienia zębów mogą należeć ssanie kciuka, używanie niewłaściwych smoczków i oddychanie przez usta. Jednak najczęstszą przyczyną nabytego nieprawidłowego ustawienia zębów u dzieci jest próchnica, często wynikająca z braku świadomości rodziców. Ważne jest, aby pamiętać, że choć mleczne zęby w końcu wypadną, odgrywają one kluczową rolę w rozwoju całego aparatu żucia. Jeśli dzieci stracą mleczne zęby przedwcześnie i nie będą miały czym gryźć, wzrost ich kości szczęki i struktury żuchwy może być zahamowany.

W rezultacie, gdy zaczynają wyrzynać się stałe zęby, może zabraknąć odpowiedniej przestrzeni w niedorozwiniętych szczękach, aby mogły się one prawidłowo ułożyć, prowadząc do krzywego wyrośnięcia. W takich przypadkach zaleca się konsultację ze specjalistą ortodontą. 

Kiedy powinna odbyć się pierwsza wizyta dziecka u ortodonty?

Rodzice, których dzieci mają problem z prawidłowym ułożeniem zębów powinni udać się na konsultację ortodontyczną. Kiedy zatem najlepiej udać się na pierwszą wizytę do lekarza ortodonty ze swoją pociechą? Dobrze było by, gdyby pierwsza wizyta odbyła się przed ukończeniem 7 roku życia. Wady zgryzu u dziecka są możliwe do skorygowania i zwykle kończą się pełnym sukcesem. W leczeniu ortodontycznym u dzieci i młodzieży stosuje się aparaty ruchome (zdejmowane). Są one wykonane ze specjalnej masy akrylowej oraz stalowego sprężystego drutu. Dodatkowo ważnym elementem aparatu zdejmowanego są śruby ortodontyczne wykonane ze stali nierdzewnej – które służą do powiększania łuku zębowego.

Skuteczność stosowania aparatu ortodontycznego u dzieci

Sama skuteczność leczenia aparatem ruchomym wad zgryzu u dziecka w dużym stopniu zależy od dyscypliny i kontroli rodzicielskiej. Konieczne jest noszenie aparatu kilkanaście godzin dziennie. Dodatkowo potrzebne są wizyty kontrolne, które odbywają się w naszej klinice zwykle raz w miesiącu. Jest to konieczne, żeby nasz ortodonta mógł regularnie kontrolować postępy leczenia oraz wprowadzać stosowne korekty. Dużą zaletą aparatów ruchomych jest także to, że pozwalają na zachowanie odpowiedniej higieny jamy ustnej, dzięki temu, że aparat można w każdej chwili wyjąć i wyczyścić. Ten rodzaj aparatu zwykle stosujemy u dzieci do 13 roku życia, kiedy mamy do czynienia z zębami stałymi i mlecznymi.

W naszej klinice Warsaw Dental Center posiadamy wysoko wykwalifikowaną kadrę ortodontyczną, która ma doskonały kontakt z najmłodszymi pacjentami. Właśnie dlatego bardzo często trafiają do nas młodzi pacjenci, którym przywracamy piękny uśmiech!

Etapy leczenia ortodontycznego w Warsaw Dental Center

Twoja pierwsza wizyta w Warsaw Dental Center będzie obejmowała dokładną konsultację z naszym lekarzem ortodontą, który przeprowadzi z Tobą dokładne badanie stomatologiczne, a następnie pobierze wyciski lub wykona skany uzębienia, wykonana dokumentację fotograficzną i zleci badanie RTG. Po wykonaniu pełnej diagnostyki lekarz omówi z Tobą indywidualny plan leczenia.

Na kolejnej wizycie zakładany jest aparat ortodntyczny.

W klinice Warsaw Dental Center masz do dyspozycji zamki metalowe, zamki estetyczne lub leczenie ortodontyczne w postaci przezroczystych nakładek (alignerów) Po założeniu aparatu konieczne będą wizyty kontrolne. W przypadku aparatu w postaci zamków odbywają się one raz w miesiącu, zaś przy leczeniu nakładkami Invisalign – raz na dwa miesiące. Nasz specjalista zawsze dokładnie wytłumaczy Ci, że bardzo ważne jest zwrócenie szczególnej uwagi na codzienną higienę jamy ustnej. Aparat ortodontyczny bezwzględnie wymaga szczotkowania zębów po każdym posiłku i dokładne czyszczenie przestrzeni międzyzębowych przy użyciu specjalnych szczoteczek.

Zakończenie leczenia

Po zakończonym leczeniu ortodontycznym lekarz zdejmuje aparat. Polega to na odklejeniu zamków, ściągnięciu łączących je drutów (w przypadku leczenia nakładkami-odpowiednich zaczepów) i dokładne oczyszczenie zębów z resztek kleju.

Etap końcowy leczenia obejmuje utrwalenie osiągniętego efektu. Ortodonta zakłada stałą lub ruchomą retencję, która ma za zadanie podtrzymać zęby w prawidłowej pozycji. Może być ona przyklejona na stałe w postaci cienkiego drucika od wewnątrz łuku zębowego lub w postaci ruchomego aparatu. Czas noszenia retencji jest ściśle uzależniony od stanu wyjściowego zębów danego pacjenta, wymaga też wizyt kontrolnych.

Dlaczego warto skorzystać z leczenia ortodontycznego w klinice Warsaw Dental Center?

Ogromną zaletą naszej warszawskiej kliniki stomatologicznej jest to, że zajmujemy się leczeniem wad zgryzu w bardzo złożonej postaci, bez ograniczeń wiekowych naszych pacjentów. W naszym centrum ortodoncji pracują specjaliści należący do najlepszej kadry stomatologicznej w Warszawie, którzy każdego dnia przywracają pacjentom zadowolenie i olśniewający uśmiech. Pacjent, który trafi pod nasze skrzydła, może liczyć na indywidualne podejście i kompleksową pomoc zarówno w trakcie całego procesu leczenia zębów, jak i po nim.

Napisz do nas!

Jeżeli szukasz sprawdzonej kliniki specjalizującej się w leczeniu wad zgryzu – zapraszamy do Warsaw Dental Center. Napisz do nas lub zadzwoń, a umówimy Cię na konsultację ortodontyczną i zaplanowanie całego procesu leczenia.

Jak ważny jest dla Ciebie piękny uśmiech?

Piękny i zdrowy uśmiech jest pożądany z wielu powodów.

Po pierwsze, posiadanie prostych i atrakcyjnych zębów może znacznie zwiększyć pewność siebie i ogólny komfort. Ludzie, którzy są niezadowoleni z ustawienia swoich zębów, mogą czuć się niepewnie podczas uśmiechu, co może wpływać na ich interakcje społeczne i ogólne samopoczucie. Po drugie, utrzymanie dobrego zdrowia jamy ustnej jest kolejnym ważnym powodem. Nieprawidłowo ustawione zęby mogą przyczyniać się do chorób dziąseł, takich jak paradontoza, i utrudniać dokładne czyszczenie zębów, prowadząc do nieprzyjemnego zapachu z ust i, co najważniejsze, do próchnicy.

Dlatego posiadanie pięknego i zdrowego uśmiechu nie tylko wzmacnia samoocenę, ale także promuje ogólną higienę jamy ustnej, zapobiegając potencjalnym problemom stomatologicznym. 

Umów się na wizytę w naszej klinice

Każdy pacjent Warsaw Dental Center może liczyć na kompleksową pomoc ze strony naszych specjalistów. Odpowiednio dobrany aparat gwarantuje piękny uśmiech i zdrowe zęby na długie lata.

Umów wizytę

Make an appointment