Nadwrażliwość zębów to bardzo nieprzyjemna dolegliwość, która w dużym stopniu utrudnia czerpanie radości z życia i rozkoszowanie się ulubionymi potrawami. Jakie są objawy i co powoduje nadwrażliwość zębów? Czy ta dolegliwość może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia zębów? Jak prawidłowo dbać o higienę zębów i dziąseł przy nadwrażliwości zębów i czy można coś zrobić, żeby wreszcie móc cieszyć się jedzeniem? Podpowiadamy!
Co to jest nadwrażliwość zębów?
Nadwrażliwość zębów to nadmierna reakcja zakończeń nerwowych znajdujących się w zębinie na bodźce termiczne (ciepło, jedzenie zimnych pokarmów), czasami także słodkie i kwaśne napoje oraz potrawy. Do nadmiernej wrażliwości zębów mogą prowadzić uwarunkowania genetyczne, ale najczęściej jest to choroba nabyta. Może być spowodowana przez wiele różnych czynników. Najczęstsze przyczyny nadwrażliwości zębów to na przykład wybielanie zębów i inne czynności, które powodują uszkodzenie szkliwa. Odsłonięcie zębiny może być też spowodowane przez choroby dziąseł prowadzące do paradontozy. Nadmierna wrażliwość zębów może pojawić się w każdym wieku, także u dzieci, ale najczęściej dotyczy osób pomiędzy 20. a 50. rokiem życia [1]. Szczyt zachorowań przypada między 30. a 39. rokiem życia.
Nadwrażliwość zębów – objawy
O tym, że mamy do czynienia z nadwrażliwością zębów, świadczy przede wszystkim przeszywający, dotkliwy ból zęba, który pojawia się po każdym posiłku zawierającym np. zimne napoje, ale także kwaśne, słodkie lub ciepłe pokarmy. Ból ten jest charakterystyczny i różni się od dolegliwości, które powoduje próchnica, przede wszystkim tym, że z czasem uspokaja się i mija. Nadwrażliwe zęby reagują na bodźce termiczne natychmiast, a częstość występowania bólu zęba jest zależna od tego, jak często ma on styczność z czynnikami drażniącymi kanaliki zębiny. Przy próchnicy zębów ból jest pulsujący i nasila się na przykład przy zagryzaniu i mechanicznym uderzaniu zęba. Nie mija samoistnie, a środki przeciwbólowe uśmierzają go jedynie czasowo.
Co prowadzi do nadwrażliwości zębów – najczęstsze przyczyny
Co powoduje nadwrażliwość zębów? To szereg czynników, których często nie bierzemy pod uwagę. Należą do nich na przykład nieprawidłowe szczotkowanie zębów i używanie zbyt twardych szczoteczek. Podczas zbyt intensywnego lub z użyciem nieodpowiedniej szczoteczki szczotkowania zębów można uszkodzić powierzchnię szkliwa, co prowadzi do odsłonięcia kanalików zębowych i sprzyja nadwrażliwości zębów. Także niedostateczna higiena, czyli niedokładne usuwanie płytki nazębnej, co może powodować zapalenie dziąseł, przyczynia się do nadmiernej wrażliwości zębów. Inne przyczyny nadwrażliwości zębów to niewłaściwa dieta, np. spożywanie napojów gazowanych i soków owocowych zawierających kwasy, które niekorzystnie oddziałują na szkliwo. Zęby mogą stać się nadwrażliwe także wówczas, gdy pojawiły się ubytki przyszyjkowe. Do pozostałych przyczyn należą na przykład wady zgryzu, zgrzytanie zębami, obgryzanie paznokci, a także porowata tkanka zęba.
Co robić w razie wystąpienia objawów?
Przy zbyt wrażliwych zębach przede wszystkim ważna jest zmiana nawyków pielęgnacyjnych. Należy zapoznać się z odpowiednią technikę szczotkowania zębów i zaopatrzyć w dobrą szczoteczkę. Sposoby leczenia to głównie stosowanie pasty do zębów zmniejszającej nadwrażliwość. Może ona zawierać związki fluoru i sole mineralne zamykającej kanaliki zębowe. Prawidłowa higiena jamy ustnej jest bardzo ważna, wskazane jest również wyeliminowanie z diety pokarmów powodujących dolegliwości bólowe i zimnych napojów. Warto też odwiedzić dentystę, który doradzi odpowiednie zabiegi stomatologiczne.
Nadwrażliwość zębów – domowe sposoby
Unikanie kwaśnych potraw, używanie odpowiednich preparatów odbudowujących i wzmacniających szkliwo oraz szczotkowanie zębów w delikatny sposób to najlepsze domowe sposoby na zmniejszenie dolegliwości. Poprawy można spodziewać się już po kilku tygodniach, czasami jednak konieczne są profesjonalne zabiegi.
Nadwrażliwość zębów – ciągły ból może świadczyć o mocno zniszczonym szkliwie lub obniżeniu dziąseł
Jeśli objawy nie mijają po zastosowaniu domowych metod, może to świadczyć o tym, że choroba jest zaawansowana – szkliwo jest bardzo zniszczone lub dziąsła są znacznie obniżone. Należy wówczas udać się do stomatologa: konieczna może okazać się odbudowa zęba, ale lekarz może też zaproponować inne metody leczenia. W gabinecie dentystycznym Warsaw Dental Center czekają na pacjentów najlepsi specjaliści, którzy profesjonalnie zajmą się każdym problemem związanym ze zdrowiem zębów i dziąseł.
Bibliografia:
-
Iwona M. Tomaszewska, Nadwrażliwość zębów, [„mp.pacjent” online], https://www.mp.pl/pacjent/stomatologia/choroby-i-leczenie-zebow/107700,nadwrazliwosc-zebow, data dostępu 01.08.2022
Zostaw odpowiedź