Leczenie endodontyczne (kanałowe) zęba przeprowadza się w przypadku zapalenia i nieodwracalnego uszkodzenia miazgi. Dzięki rozwojowi technologii stomatologicznych, ma ono dziś zupełnie inny wymiar niż jeszcze kilkanaście lat temu. Wiedza i nowoczesny sprzęt pozwalają uniknąć bólu, a jednocześnie dają większe prawdopodobieństwo powodzenia w leczeniu, czyli zachowanie zęba przez wiele lat.
Co to jest leczenie endodontyczne?
Leczenie endodontyczne polega na precyzyjnym opracowaniu i oczyszczeniu kanałów zębowych z zainfekowanej miazgi z użyciem specjalistycznych narzędzi. Następnie stomatolog wypełnia oczyszczone i opracowane kanały płynną gutaperką – materiałem pochodzenia naturalnego, który jest dobrze tolerowany przez organizm.
Kiedy przeprowadza się endodontyczne leczenie zębów?
Endodontyczne leczenie zębów to najczęściej następstwo długo nieleczonej próchnicy. Zmiany próchnicze atakują najpierw zębinę, a następnie docierają do komory oraz kanałów wypełnionych bogato unerwioną i unaczynioną miazgą. Jej stan zapalny objawia się silnym, tępym lub ostrym bólem, nasilającym się przy dotyku, długotrwałą nadwrażliwością na ciepło i zimno oraz bolesnością tkanek okołowierzchołkowych w pobliżu miejsca zmienionego chorobowo.
Leczenie kanałowe jest także alternatywą dla usunięcia zęba w przypadku:
- pęknięcia lub złamania,
- wykonywanych na nim wielokrotnych zabiegów,
- rozwoju bakterii beztlenowych,
- zaawansowanego zapalenia tkanek otaczających korzenie zęba.
Zabiegi leczenia kanałowego można przeprowadzać zarówno u osób dorosłych, jak i dzieci. Przeciwwskazaniami do ich wykonania są: hemofilia, zapalenie wsierdzia, niektóre choroby reumatyczne i zaburzenia psychiczne. Kobiety w ciąży przed podjęciem decyzji o leczeniu endodontycznym powinny skonsultować się z ginekologiem.
Leczenie endodontyczne – krok po kroku
Rozpoczęcie leczenia endodontycznego poprzedza dokładne zdiagnozowanie przez stomatologa zmian chorobowych. W tym celu przeprowadza on wywiad z pacjentem, standardowe badanie jamy ustnej, a także diagnostykę radiologiczną. Zrobienie zdjęcia rentgenowskiego w jamie ustnej pozwala na zajrzenie do wnętrza zęba, rozpoznanie problemu, a także wstępną ocenę kanałów korzeniowych. Kolejne etapy leczenia endodontycznego to:
- zastosowanie silnego znieczulenia miejscowego , dzięki któremu pacjent nie odczuwa dolegliwości bólowych;
- otwarcie zęba, usunięcie próchnicy i wykonanie dojścia do kanałów korzeniowych. Specjalna osłona gumowa koferdam, którą zakłada się w trakcie tych działań, izoluje nadmiar śliny od okolicy komory zęba, zapobiegając zakażeniom;
- usunięcie miazgi z komory oraz kanałów, poszerzenie ich specjalnymi pilnikami i zdezynfekowanie roztworem podchlorynu sodu, który usuwa bakterie oraz pozostałą miazgę;
- w trakcie zabiegu stomatolog wielokrotnie sprawdza długość kanałów endometrem, co pozwala na ich dokładne opracowanie i zwiększa powodzenie leczenia. Z kolei wykorzystanie w leczeniu endodontycznym mikroskopu umożliwia dokładne opracowanie i oczyszczenie kanałów. Niejednokrotnie bywają one zagięte lub zakręcone, przez co przysparzają najwięcej trudności w trakcie leczenia;
- po zdezynfekowaniu i opracowaniu kanały zostają osuszone i szczelnie wypełnione biokompatybilną gutaperką zapobiegającą ponownemu zakażeniu;
- ząb z opracowanymi kanałami korzeniowymi zostaje odbudowany tradycyjnym wypełnieniem lub uzupełnieniem protetycznym, jak założenie korony;
- efekty leczenia weryfikowane są na kolejnym zdjęciu radiologicznym.
Współczesna endodoncja jest bezbolesna i komfortowa dla pacjenta. Nie wymaga także szczególnych przygotowań, choć warto przed zabiegiem zjeść solidny posiłek. Wizyta może potrwać bowiem dłużej niż standardowa.
Czym jest pierwotne i powtórne leczenie endodontyczne?
Pierwotne leczenie endodontyczne polega na dokładnym oczyszczeniu systemu korzeniowego zębów, z których usuwa się zakażoną lub obumarłą miazgę. W efekcie prawidłowo przeprowadzonego leczenia zęby mogą służyć jeszcze przez wiele lat, bez ryzyka występowania dolegliwości bólowych lub stanów zapalnych.
Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy konieczny jest powtórny zabieg leczenia kanałowego. Wskazaniem do jego wykonania są:
- nieprawidłowo, czyli zbyt cienko wypełnione kanały zębowe, widoczne dopiero po wykonaniu zdjęcia radiologicznego;
- niepokojące zmiany przy wierzchołku korzenia zęba, które nie muszą dawać objawów bólowych, również widoczne dopiero na zdjęciu rentgenowskim lub po tomografii komputerowej;
- obrzęk lub przetoka ropna nad zębem, powodowane zainfekowaniem bakteryjnym materiałów starej generacji używanych dawniej w leczeniu kanałowym.
W większości przypadków powtórne leczenie endodontyczne zapobiega nawrotom chorób prowadzącym do ekstrakcji zęba. Warto jednak wiedzieć, że może ono trwać dłużej niż pierwotne. Ząb zostaje jeszcze raz otwarty, następnie usuwa się stary materiał, czyści cały korzeń, a na koniec aplikuje odpowiednie wypełnienie.
Zgoda na leczenie endodontyczne
Współcześnie zabiegi z zakresu endodoncji są w ponad 90% przypadków skuteczne. Jednak lekarz, biorąc pełną odpowiedzialność za prawidłowy i zgodny z zasadami sztuki medycznej przebieg leczenia, nie jest w stanie zagwarantować pacjentowi dobrego efektu w 100%. Niepowodzenia mogą wynikać z budowy korzeni zęba, rozległości zakażeń, zjadliwości bakterii czy zaburzeń odpornościowych organizmu. Pacjent musi być więc w pełni świadomy podwyższonego ryzyka, co znajduje odzwierciedlenie w zgodzie na leczenie endodontyczne podpisywanej przy pierwszej wizycie przez obie strony.
Koszty leczenia endodotycznego
Leczenie kanałowe na ogół bywa dość kosztownym zabiegiem ze względu na stopień jego skomplikowania, użycie do niego kosztownego specjalistycznego sprzętu, wykorzystania wielu preparatów chemicznych wspomagających trwałość leczenia i konieczność wypełnienia powstającego ubytku materiałami o wysokiej jakości. Przykładowe ceny leczenia rozpoczynają się od ok. 700 zł w przypadku zęba jednokanałowego i mogą wynieść aż 1500 zł przy zabiegach na zębie czterokanałowym. Cenę rosną także w szczególnie skomplikowanych przypadkach, jak konieczność zamknięcia perforacji, usunięcie złamanego narzędzia czy udrożnienie zobliterowanego kanału, co wymaga odbycia więcej niż dwóch wizyt w gabinecie stomatologicznym.
W stołecznej klinice stomatologicznej Warsaw Dental Center przystąpienie do leczenia endodontycznego rozpoczyna konsultacja ze specjalistą. Lekarz nie tylko ocenia stan zęba i przedstawia plan leczenia, ale także przedstawia pacjentom jego koszt. Pozwala to przygotować im się na wydatki niezbędne dla uratowania zęba przed ekstrakcją.
Zostaw odpowiedź