Złamania, ukruszenia, uszkodzenia mechaniczne często skutkują koniecznością odbudowy zęba. Zależnie od stopnia i rodzaju uszkodzenia wykorzystuje się różne sposoby odbudowy zęba:
- odbudowa kompozytowa na włóknie szklanym,
- metodą bondingu (niewielkie ubytki);
- licówki;
- odbudowa korony;
- korony protetyczne.
Odbudowa kompozytowa na włóknie szklanym (wkład z włókna szklanego; most na włóknie szklanym)
Wkład z włókna szklanego często stosuje się w przypadku dużego uszkodzenia korony zębów. Wprowadzone do kanału włókno wzmacnia ząb i pozwala zwiększyć powierzchnię jego odbudowy. Efekt — zbliżony do naturalnego wygląd zęba. Włókno szklane stosowane jest także po zabiegach z zakresu endodoncji — ząb leczony kanałowo traci swoją elastyczność. By uniknąć ew. uszkodzeń, lekarze stosują wzmocnienia z włókna szklanego.
Największe zalety tej metody odbudowy zęba to:
- trwałość;
- naturalny kolor;
- precyzja wykonania;
- odporność na uszkodzenia;
- odbudowanie dawnych funkcji zęba
Wypełnienie kompozytowe, czyli bonding
Bonding, czyli wypełnienia drobnych ubytków za pomocą specjalnego materiału kompozytowego cieszy się wśród pacjentów dużą popularnością. Pamiętajmy jednak, że to rozwiązanie najlepiej sprawdza się w przypadku drobnych uszkodzeń, np. ukruszenie czy wyszczerbienia zęba. Aby przeprowadzić zabieg bondingu, zęby muszą być zdrowe. Nierzadko wymagana jest konsultacja ortodonty czy endodonty w celu osiągnięcia zamierzonego rezultatu.
Największe zalety tej metody odbudowy zęba to:
- szybkość wykonania;
- korekta drobnych uszkodzeń;
- aspekt ekonomiczny.
Licówki
Cienkie, najczęściej porcelanowe nakładki, które mocowane są do części licowych zębów przednich. Są w stanie niemal natychmiast poprawić estetykę uśmiechu, zmieniając nie tylko kolor zębów, ale i delikatnie korygując ich kształt (np. poszerzając je czy wydłużając). Przed ich nałożeniem zęby wytrawia się za pomocą delikatnego kwasu. Należy usunąć wszystkie ubytki, a czasami przeprowadzić leczenie ortodontyczne.
Największe zalety tej metody odbudowy zęba to:
- spektakularne efekty estetyczne;
- możliwość wprowadzenia dużych zmian w wyglądzie zębów;
- wysoka jakość wykonania;
- trwałość.
Korony protetyczne
Cementowane na filarze zęba lub implancie, wykonane z porcelany, kompozytu i innych materiałów. Koronę protetyczną lekarz stomatolog stosuje na zęby żywe i martwe, gdy doszło do znacznego lub całkowitego uszkodzenia naturalnej korony zęba. Lepsze jakościowo i wizualne są korony porcelanowe, choć wybierając bardziej ekonomiczne rozwiązanie, można zdecydować się na korony kompozytowe.
Największe zalety tej metody odbudowy zęba to:
- wytrzymałość;
- wysoka jakość wykonania.
Korony protetyczne
Włókno szklane wykorzystuje się także do rekonstrukcji zęba na korzeniu (wkład koronowo-korzeniowy). Ta metoda jest stosowana tylko wówczas, gdy korzeń zęba jest zdrowy i stabilny.
Zostaw odpowiedź