Korony. Czym są i kiedy zaleca się ich założenie?

Korona dentystyczna to ochronna osłona, zwykle wykonana z porcelany, ceramiki lub tlenku cyrkonu, o grubości od 1 do 2 milimetrów. Stosuje się ją w przypadku silnie przebarwionych lub uszkodzonych zębów, jak również do ochrony przed dalszymi uszkodzeniami. Wysokiej jakości korony porcelanowe są praktycznie nieodróżnialne od naturalnych zębów pod względem wyglądu.

Kiedy warto założyć koronę na ząb?

Korony dentystyczne to stałe protezy stomatologiczne, które są mocowane do istniejących zdrowych zębów lub wcześniej umieszczonych implantów. Są uznawane za wyjątkowo estetyczne rozwiązanie problemów takich jak złamane, wyszczerbione, pęknięte, przebarwione zęby lub luki między zębami. Korony te są przeznaczone dla osób poszukujących kosmetycznej lub funkcjonalnej poprawy wyglądu zębów z powodu różnych wad lub uszkodzeń dentystycznych.

Wskazania do założenia koron protetycznych obejmują:

– zęby po leczeniu kanałowym
– duże zniszczenie zęba uniemożliwiające założenie wypełnienia
– odbudowa zębów startych np. zniszczonych na skutek bruksizmu
– poprawa estetyki zębów
– odbudowa na implantach

Czy istnieją przeciwwskazania do założenia korony protetycznej?

W sytuacjach, gdy rozważana jest porcelanowa korona dentystyczna, ważne jest, aby być świadomym przeciwwskazań do tego zabiegu. Do kluczowych przeciwwskazań należą próchnica, zmiany korzeniowe, żywe zęby u młodych osób i bardzo uszkodzone zęby. Szczególnie, gdy pozostała część zęba nad linią dziąseł ma mniej niż 2-3 mm lub w przypadku poważnie uszkodzonych zębów, zaleca się skonsultowanie się z doświadczonym dentystą.

Jakie są rodzaje koron protetycznych?

Istnieje kilka rodzajów koron protetycznych. Można je podzielić ze względu na materiał, z którego są wykonane:

– korony porcelanowe na podbudowie metalowej lub ceramicznej. Korona porcelanowa na podbudowie z metalu zakładana jest najczęściej w przypadku rekonstrukcji zębów bocznych;
– korony porcelanowe na podbudowie ze złota są zalecane na zębach bardzo zniszczonych przez próchnicę. Metal ten ma bowiem działanie bakteriostatyczne;
– korony z tlenku cyrkonu – o wyjątkowej wytrzymałości i odporności na uszkodzenia mechaniczne, co powoduje, że koronę tego typu można założyć zarówno jako uzupełnienie w części przedniej jamy ustnej, jak i w jej częściach bocznych;
– korony pełnoceramiczne – o niezwykle estetycznym wyglądzie, które trudno odróżnić od naturalnych zębów. Korona pełnoceramiczna jest idealnym uzupełnieniem zniszczonych zębów przednich;
– korony pełnometalowe – stosowane powszechnie dawniej, obecnie używane są bardzo rzadko. Starsze korony z metalu są najczęściej zastępowane przez korony z bardziej naturalnych materiałów: porcelany czy tlenku cyrkonu;
– korony kompozytowe lub akrylowe to najczęściej korony tymczasowe. W niektórych przypadkach możliwe jest jednak wykonanie z nich również korony protetycznej.

Ile trwa proces założenia korony protetycznej?

Dzięki nowoczesnym technologiom w Warsaw Dental Center oferujemy naszym  pacjentom możliwość założenia korony w ciągu jednego dnia. Wykorzystujemy skanery i drukarki 3D, które precyzyjnie i efektywnie tworzą projekt oraz wykonują protetyczne korony.

Korony zębowe– jak wygląda zabieg założenia koron?

Umieszczanie korony dentystycznej zaczyna się od oszlifowania zęba i pobrania wycisków lub skanów, co zajmuje kilkadziesiąt minut. Następnie dobierany jest kolor wykonywanej korony, tak aby był identyczny z kolorem pozostałych zębów. . Technologie stosowane w Warsaw Dental Center pozwalają na założenie korony w jeden dzień. Obraz  oszlifowanego zęba jest przesyłany do komputera, który odpowiednio projektuje koronę protetyczną. Dzięki temu korona idealnie przylega do zęba co zwiększa jej trwałość i skuteczność.   Oczekiwanie na koronę ostateczną trwa około 3 godzin, a jej założenie jest szybkie i bezbolesne dzięki znieczuleniu miejscowemu.

Czy istnieją specjalne zalecenia po założeniu korony porcelanowej?

Po otrzymaniu koron porcelanowych ważne jest, aby regularnie dbać o właściwą higienę jamy ustnej, aby cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem przez długi czas. Pielęgnacja koron porcelanowych jest mniej wymagająca niż w przypadku ruchomych protez, które wymagają stosowania specjalnych produktów. Pamiętaj, aby regularnie odbywać wizyty kontrolne w gabinecie dentystycznym i  monitorować stan koron porcelanowych.

Korony na zęby przednie a licówki

Licówki to cienkie płatki wykonane z akrylu, kompozytu lub z porcelany. Nakleja się je na ząb po jego zewnętrznej stronie (licowej). To rozwiązanie idealne dla osób, które mają zdrowe, niezniszczone zęby (lub dokonały wszystkich niezbędny zabiegów w celu wyleczenia zębów), ale chcą poprawić estetykę uśmiechu i odzyskać śnieżnobiały kolor uzębienia.

Nad koroną protetyczną powinny zastanowić się natomiast osoby, których zęby są zniszczone przez głębokie zmiany próchnicowe, złamania lub pęknięcia. Leczenie kanałowe, które na ogół wiąże się z dość dużym ubytkiem naturalnych zębów, również będzie wymagało założenia korony przywracającej naturalną anatomię i funkcjonalność w jamie ustnej.

Ile kosztuje założenie korony dentystycznej?

Koszt korony dentystycznej zależy głównie od materiału, z którego jest wykonana. Najtańsza jest korona kompozytowa i tymczasowa, których ceny wahają się w granicach 500-1400zł. Przy użyciu tlenku cyrkonu cena korony protetycznej wzrasta do około 3800 zł . Korony projektowane komputerowo (CAD?CAM) kosztują 2800zł.

Korony na zęby w Warsaw Dental Center

W Warsaw Dental Center dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych technologii projektowanie i osadzanie koron dentystycznych jest szybkie i komfortowe. Każdy ząb jest szlifowany pod kontrolą mikroskopu, co zapewnia minimalną utratę tkanek zęba a dzięki komputerowemu projektowaniu, korony cechują się wysoką szczelnością i mogą służyć naszym pacjentom przez wiele lat.

 

Artykuł napisany 03.09.2022 i zaktualizowany 21.02.2024 w oparciu o najnowszą technologię i badania.

Umów wizytę

Make an appointment