Kiretaże – rodzaje. Wskazania, przeciwwskazania, przebieg

Kiretaż to zabieg wykonywany u pacjentów cierpiących na choroby przyzębia, problemy z dziąsłami i niestabilność zębów. Warto wiedzieć, jakie rodzaje kiretażu można wykonać w gabinecie stomatologicznym, na czym polega ta procedura medyczna i jakie są zalecenia po jej przeprowadzeniu.

Co to jest kiretaż?

Kiretaż jest obecnie jedną z początkowych metod leczenia chorób przyzębia. W jego trakcie w gabinecie stomatologicznym oczyszcza się dokładnie korzenie i patologicznie powiększone kieszonki dziąsłowe z gromadzących się w nich resztek pokarmowych, biofilmu bakteryjnego i ziarniny. Do oczyszczania używa się odpowiednich narzędzi stomatologicznych – kiret, a z korzenia zęba przed zabiegiem dokładnie usuwany jest kamień oraz płytka nazębna. Kiretaż zalecany jest pacjentom, u których standardowe usuwanie kamienia nazębnego nie daje satysfakcjonujących efektów.

Kiedy wykonuje się zabieg kiretażu?

Zabieg kiretażu przeprowadzany jest najczęściej w przypadku patologicznego powiększenia kieszonek dziąsłowych. W prawidłowych warunkach fizjologicznych powinny one nie być większe niż 2 mm. Jeżeli ich przestrzeń nadmiernie się pogłębia, zaczynają magazynować drobinki jedzenia, złuszczający się nabłonek i drobnoustroje bytujące w jamie ustnej. Może to prowadzić do rozwoju stanu zapalnego i licznych powikłań z nim związanych. Wskazaniami do wykonania kiretażu są:

  • zaawansowane zapalenia dziąseł;
  • choroby przyzębia, w tym paradontoza prowadząca do utraty zębów.

Kiretaż to efektywne leczenie, które uwalnia pacjentów od przykrych dolegliwości: tkliwych, krwawiących dziąseł, odczuwania dyskomfortu przy posiłku oraz niesmaku w ustach.

Kiretaż – przed i po

Celem kiretażu jest spłycenie kieszonki zębowej oraz wyeliminowanie czynników przyczyniających się do stanu zapalnego zęba: kamienia nazębnego oraz zmienionych chorobowo tkanek.
Wykonanie kiretażu skutecznie likwiduje stan zapalny dziąseł, poprawia stabilność zębów i pozwala uniknąć ich wypadania w przypadku paradontozy. Jest to więc dobra inwestycja w nasze zdrowie, jeśli chcemy pozbyć się krwawienia z dziąseł, bólu odczuwanego przy jedzeniu, a także nieprzyjemnego zapachu i posmaku w jamie ustnej.

Rodzaje kiretaży

Rozróżnia się dwa rodzaje kiretaży otwarty i zamknięty. Wybór rodzaju zabiegu uzależniony jest od głębokości patologicznie powiększonych kieszonek dziąsłowych.

Kiretaż otwarty

Kiretaż otwarty wykonuje się w przypadku głębokich kieszonek dziąsłowych, których wielkość przekracza 5 mm. Zabieg ten wymaga przecięcia dziąsła, a następnie usunięcia kireta kamienia nazębnego i tkanki zapalnej. Po dezynfekcji rany stomatolog zszywa rozcięte dziąsło nićmi chirurgicznymi. Po ok. 7 dniach po przeprowadzeniu zabiegu zdejmuje szwy i kontroluje, czy dziąsło prawidłowo się goi.

Kiretaż zamknięty

Kiretaż zamknięty jest wykonywany w przypadku, gdy kieszonki przyzębne nie są większe niż 5 mm. Nie wymaga więc nacinania dziąsła. Stomatolog oczyszcza chorobowo zmienione miejsca i płucze je, zabezpieczając przed zakażeniem. Wizyta kontrolna po zabiegu kiretażu zamkniętego przeprowadzana jest po ok. 7 dniach.

Kiretaż laserowy

Kiretaż można także współcześnie wykonać laserem, stosując go niezależnie lub dopełniając tradycyjne metody ręczne. Użycie lasera zmniejsza krwawienie i przyspiesza proces gojenia się rany pozabiegowej.

Czy kiretaż jest bolesny?

Kiretaż wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, więc jest to zabieg całkowicie bezbolesny dla pacjenta.

Kiretaż – przeciwwskazania

Ze względu na konieczność podania środka znieczulającego istnieją przeciwwskazania do przeprowadzenia kiretażu. Są to przede wszystkim choroby serca i naczyń krwionośnych:

  • nadciśnienie,
  • zakrzepowe zapalenie naczyń,
  • stan po zawale serca w okresie do 6 miesięcy po zawale,
  • niewyrównana cukrzyca,
  • nadczynność tarczycy,
  • choroby nerek,
  • marskość wątroby.

W przypadku występowania powyższych schorzeń każdy zabieg związany z podaniem znieczulenia powinien być skonsultowany z lekarzem specjalistą zajmującym się leczeniem danej choroby. Kiretażu nie można wykonywać także u osób z ostrą białaczką czy nowotworem jamy ustnej. Nie jest zalecane również przeprowadzanie tego zabiegu u pacjentek w pierwszym trymestrze ciąży.

Zalecenia po zabiegu kiretażu zębów

Kiretaż jest sporą ingerencją chirurgiczną w tkankę dziąsła. Z tego względu w okresie pozabiegowym istotne jest przestrzeganie zaleceń lekarza, które pozwolą zmniejszyć krwawienie czy obrzęki w miejscu zabiegu, a także ograniczyć nadwrażliwość i bolesność dziąseł oraz zębów. Niezbędne może być także przyjmowanie w tym okresie leków przeciwbólowych. Pierwszą tabletkę przeciwbólową zaleca się przyjąć jeszcze przed całkowitym zniesieniem efektu znieczulenia miejscowego, a najczęściej stosuje się je do ok. dwóch dób po zabiegu. Inne zalecenia po podobnych zabiegach chirurgicznych to:

  • odpowiednia higiena jamy ustnej – delikatne i dokładne czyszczenie zębów szczoteczką oraz z użyciem nici dentystycznych;
  • stosowanie płynu do jamy ustnej z chlorheksydyną o działaniu odkażającym, przeciwbólowym, sprzyjającym regeneracji tkanek, eliminującym płytkę nazębną i przeciwdziałającym powstawaniu kamienia nazębnego;
  • wyeliminowanie z diety pokarmów twardych, o ostrych krawędziach i kleistych, pikantnych czy bardzo gorących – zalecana jest dieta płynna bez konieczności gryzienia;
  • powstrzymanie się od palenia papierosów, ponieważ znajdująca się w nich nikotyna zaburza ukrwienie;
  • powstrzymanie się od spożywania alkoholu, który również wpływa na zaburzenia ukrwienia.

W przypadku zabiegu kiretażu otwartego po 7 dniach od zabiegu należy odwiedzić gabinet w celu usunięcia szwów. Niezbędna będzie również wizyta kontrolna, która pozwoli ocenić prawidłowość procesu gojenia.

Cena zabiegu kiretażu otwartego i zamkniętego

Cena wykonania kiretażu uzależniona jest od rozległości stanu zapalnego przyzębia i rodzaju zabiegu, jaki trzeba będzie zastosować. Ceny wahają się od ok. 300-400 zł za kiretaż zamknięty do ok. 600-700 za kiretaż otwarty wykonywany na jednym zębie.

Warsaw Dental Center – sprawdzone miejsce leczenia zębów

Warszawska klinika Warsaw Dental Center to miejsce, gdzie przeprowadzane są zabiegi kiretażu zamkniętego (400 zł) i otwartego (550 zł). Pełen profesjonalizm i miła atmosfera pozwalają pacjentom skutecznie zadbać o zdrowie swoich zębów i piękny uśmiech.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Warsaw Dental Center Leończak Kupryś Sp.k.

NIP: 1182180875

kontakt@warsawdentalcenter.pl

Pon. — Pt. 9.00 — 21.00

ul. Topiel 11, 00-342 Warszawa

Warsaw Dental Center Leończak Kupryś Sp.k.​

NIP: 1182180875

Pon. — Pt. 9.00 — 21.00

ul. Topiel 11, 00-342 Warszawa