Jak prawidłowo myć zęby? Radzi ekspertka

Od wielu lat lekarze oraz higienistki stomatologiczne podkreślają, że najskuteczniejszą metodą pielęgnacji jamy ustnej jest metoda wymiatająca. Polega ona na ustawieniu szczoteczki pod kątem 45 stopni do powierzchni zęba i delikatnych ruchach skierowanych od dziąseł, które pomagają usunąć zanieczyszczenia.

Szczotkowanie zębów w okrężnych ruchach może potencjalnie prowadzić do podrażnień dziąseł oraz powodować ich cofanie się. To z kolei może spowodować nadwrażliwość. Należy także pamiętać, aby unikać nadmiernej siły podczas szczotkowania. Zbyt mocne naciskanie może uszkodzić szkliwo. Intensywne szorowanie jest zalecane głównie na powierzchniach żujących, gdzie szkliwo jest grubsze. Natomiast w okolicach przydziąsłowych i międzyzębowych jest cieńsze i bardziej delikatne. Nadmierne naciskanie może prowadzić do uszkodzenia i zaniku dziąseł oraz odsłonięcia szyjek zębowych.

Jeśli masz wątpliwości co do wyboru odpowiedniej szczoteczki, warto skonsultować się z dentystą lub doświadczoną higienistką. Ważne jest nie tylko to, jak twarda jest szczoteczka, ale także wielkość jej główki, zwłaszcza w przypadku szczoteczek elektrycznych. Jeśli używasz szczoteczki elektrycznej, sonicznej lub ultradźwiękowej, nie trzeba wykonywać żadnych ruchów. Wystarczy przesuwać główkę szczoteczki od jednego zęba do drugiego, delikatnie przykładając ją do szkliwa.

W trakcie wizyty higienizacyjnej w Warsaw Dental Center higienistka, Wioletta Zawierucha, przeprowadza instruktaż prawidłowego mycia zębów. Taka sesja pomoże ci wypracować właściwe nawyki pielęgnacyjne na co dzień.

Serdecznie zapraszamy do skorzystania z konsultacji w Warsaw Dental Center.
Można je zarezerwować poprzez:
e-mail: kontakt@warsawdentalcenter.pl
telefon: 22 542 18 04

Zapraszamy na spotkanie przy ulicy Topiel 11 w Warszawie!

Umów wizytę

Make an appointment