Współczesne techniki stosowane w ortodoncji sprawiają, że nie istnieją ograniczenia wiekowe, które uniemożliwiają rozpoczęcie leczenia. Wciąż jednak wiele osób zwleka z podjęciem tej decyzji, obawiając się zarówno dolegliwości bólowych, jak i dyskomfortu, który może wynikać z zakładania oraz noszenia aparatu ortodontycznego. Wśród wielu wątpliwości warto postawić kluczowe pytanie – jak właściwie odbywa się ten proces i czy rzeczywiście jest bolesny?
Czy warto zakładać aparat ortodontyczny?
Leczenie ortodontyczne ma na celu wyeliminowanie wady zgryzu. Po jego zakończeniu przyzębie i stawy skroniowo-żuchwowe są zdrowe, a zęby proste. Noszenie aparatu ortodontycznego niweluje także inne schorzenia, które może powodować krzywizna zębów, takie jak wady wymowy, asymetria twarzy czy częsty ból głowy. Pomijając walory estetyczne, warto zaznaczyć, że istotny jest również aspekt zdrowotny, ponieważ prosty zgryz niweluje prawdopodobieństwo rozwoju próchnicy. Dodatkowo przy odpowiednim ułożeniu zębów prawidłowa higiena jamy ustnej staje się znacznie łatwiejsza.
Obecnie aparat ortodontyczny nie jest powodem do wstydu, a nawet zaczął być postrzegany jako modny gadżet. Możliwość doboru kolorów gumek montowanych na zamkach sprawia, że może stać się on nawet elementem stylizacji. Dla osób, preferujących bardziej dyskretne rozwiązania, klinka Warsaw Dental Center przygotowała możliwość zastosowania również przyklejanych do zębów, ale mniej widocznych aparatów stałych. Dodatkowo można skorzystać także z nowoczesnych, bardzo dyskretnych nakładek Invisalign. Właściwy sposób leczenia, precyzyjnie dopasowany do potrzeb pacjentów, zostanie wskazany przez specjalistę, po przeprowadzeniu niezbędnej diagnostyki.
Podczas której wizyty zakładany jest aparat ortodontyczny?
Zakładanie aparatu ortodontycznego nie odbywa się na pierwszej wizycie. Zawsze powinno być poprzedzone badaniem zębów oraz jamy ustnej, wykonaniem badań radiologicznych, a także fotografii i modeli diagnostycznych lub skanów uzębienia. Dopiero na tej podstawie ortodonta przygotowuje indywidualny plan terapii, który przedstawia pacjentowi.
Warto pamiętać, że stan uzębienia wpływa na decyzję dotyczącą tego, na której wizycie zostanie założony aparat. Jeśli nie istnieją przeciwwskazania, zabieg zostanie wykonany nawet podczas drugiego spotkania. Jeżeli jednak na etapie badań pojawią się nieprawidłowości, na przykład ubytki próchnicowe, najpierw należy je wyleczyć.
Etapy zakładania aparatu ortodontycznego
Pierwszym etapem jest konsultacja i omówienie planu postępowania. Jeżeli lekarz zaleci wykonanie separacji, w przypadku aparatu stałego, to na kolejnej wizycie między zęby boczne założy gumki (na około 7 dni), by doprowadzić do ich rozsunięcia. Umożliwi to założenie pierścienia stabilizującego aparat.
Czy zakładanie aparatu boli? Cały proces nie jest bolesny, uznaje się go jednak za niekomfortowy. W klinice Warsaw Dental Center przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego zaleca się wykonanie scallingu oraz piaskowania. Wizyta zaczyna się od czyszczenia powierzchni zębów. Później cementowane są pierścienie, a następnie do powierzchni zębów zamontowane zostają zamki, przez które przeprowadza się drucik. Na samym końcu dokonuje się regulacji aparatu stałego, by wytwarzał odpowiedni nacisk i powodował zaplanowane przemieszczanie się zębów. Specjalista powinien zawsze wytłumaczyć pacjentowi zasady jego użytkowania i zwrócić szczególną uwagę na konieczność codziennej higieny jamy ustnej.
Prawidłowo przeprowadzona terapia ortodontyczna trwa średnio około 2 lata. W tym czasie, w zależności od rodzaju aparatu, bardzo istotne jest odbywanie wizyt kontrolnych, na których lekarz poprawia i dostosowuje jego ułożenie. Przy zastosowaniu tradycyjnej wersji pacjenci muszą pojawiać się w gabinecie co 4 tygodnie. Natomiast przy technice Invisalign rzadziej
– raz na dwa miesiące. Efektem nieprzestrzegania umówionych terminów może być wydłużenie okresu korekcji zgryzu.
O końcowym etapie, czyli zdjęciu aparatu, decyduje lekarz. Odbywa się to na jednej wizycie, podczas której odklejane są zamki, ściągane druty lub zaczepy oraz oczyszczane i polerowane zęby. W celu wykonania płytki retencyjnej zostaje pobrany wycisk. Ostatnim elementem jest stosowanie retencji stałej lub ruchomej, która ma za zadanie utrwalić efekt kuracji. Okres i intensywność jej noszenia określa specjalista. Zalecenia dotyczące jej stosowania mogą ulegać zmianie w trakcie wizyt kontrolnych. Tego etapu nie można pominąć ani zaniedbać, ponieważ decyduje on o utrzymaniu zębów w prawidłowej pozycji.
Ile czasu trwa zakładanie aparatu ortodontycznego?
Na czas trwania wizyty wpływa wiele czynników. Zależy on od doświadczenia ortodonty, rodzaju aparatu stałego, ale przede wszystkim od liczby elementów – w niektórych przypadkach montowany jest jeden, a w innych dwa łuki zębowe na górę i dół. Cały proces trwa od 45 minut do maksymalnie 1,5 godziny. Jeśli bezpośrednio przed zabiegiem będzie wykonywane czyszczenie zębów, czyli usunięcie osadu i kamienia nazębnego, czas wizyty może zostać wydłużony. Koszt leczenia uzależniony jest od wyboru rodzaju aparatu – za 1 łuk aparatu metalowego zapłacimy około 1700 zł, z kolei za porcelanowy około 2700 zł. Do ceny należy doliczyć także koszt wykonania planu leczenia, wycisków i wizyt kontrolnych.
Czy korzystanie z aparatu ortodontycznego boli?
Szczególnie trudne są pierwsze dni po założeniu aparatu. Jego noszenie nie boli, ale może powodować różne dolegliwości. Często pojawia się m.in. ból głowy, który utrzymuje się 2-3 doby. Można uśmierzyć go za pomocą środków przeciwbólowych, takich jak paracetamol lub ibuprofen. Podobne dolegliwości mogą wystąpić ponownie po wizytach kontrolnych, na których ustawienie aparatu będzie modyfikowane. W takich przypadkach pomoże spożywanie chłodnych napojów i unikanie twardych pokarmów. Dyskomfort, szczególnie w pierwszych dniach po założeniu, mogą powodować także zamki, które umieszczone na zębach, dotykają wewnętrznej strony jamy ustnej i mogą ranić tkankę. Niewielkie skaleczenia powinny zagoić się samoistnie.