Regularne wizyty kontrolne u stomatologa oraz prawidłowa higiena jamy ustnej to gwarant pięknego uśmiechu i zdrowych zębów. Czasem jednak nie jesteśmy w stanie uniknąć ubytku, który gdy się pojawi, trzeba jak najszybciej skonsultować ze specjalistą. Gdy jednak zbyt długo zwlekamy, może doprowadzić do zapalenia miazgi zęba, które da się wygasić wyłącznie poprzez leczenie kanałowe. Na czym polega leczenie kanałowe i dlaczego nie należy z nim zwlekać?
Leczenie endodontyczne wykonywane jest w przypadku nieodwracalnego zapalenia miazgi i stanu zapalnego kości wokół zęba, które objawiają się silnym i dokuczliwym bólem u pacjenta. Często jest to jedyny sposób na uratowanie zęba, którego tkanka jest całkowicie zmieniona chorobowo.
Kanałowe leczenie zębów polega na dokładnym wyczyszczeniu oraz dezynfekcji kanałów, a następnie szczelnym wypełnieniu opracowanych miejsc. Cały proces musi być bardzo dokładny, ponieważ, aby leczenie endodontyczne było w pełni skuteczne, muszą zostać usunięte wszelkie zmiany zapalne. Wykorzystuje się do tego specjalistyczne środki dezynfekujące oraz materiały, które pozwolą uszczelnić nowe wypełnienie i nie dopuścić do rozwoju nowych bakterii.
Przebieg leczenia endodontycznego budzi często wiele niepotrzebnych wątpliwości wśród pacjentów. Boimy się zarówno całego procesu przeprowadzenia zabiegu, jak i bólu czy też jakichkolwiek komplikacji. Aby jednak rozwiać wszelkie niepokoje, opiszemy etapy leczenia kanałowego krok po kroku:
Stan zapalny miazgi i tkanek okołowierzchołkowych może nie tylko powodować dotkliwy ból, ale prowadzić do groźnych powikłań, a w efekcie do usunięcia zęba. Aby uratować ząb, należy jak najszybciej poddać się leczeniu w następujących przypadkach:
Metoda leczenia endodontycznego często okazuje się jedynym sposobem, aby utrzymać zęby naturalne po tym, jak pojawiły się w nich duże ubytki próchnicowe.
Przeprowadzenie leczenia endodontycznego nie jest możliwe w przypadku:
Leczenie endodontyczne jest skomplikowanym zabiegiem i może powodować szereg powikłań:
Na szczęście jednak dynamiczny rozwój technik leczenia stanu zapalnego, a także zdjęcia rentgenowskie i tomografia komputerowa pozwalają na zwiększanie precyzji i dokładności wykonania zabiegu, co powoduje obniżenie częstotliwości wystąpienia powikłań i przeciwdziała ostatecznemu usunięciu zęba na skutek zmian chorobowych.
Brak interwencji stomatologicznej w odpowiedni terminie w przypadku zapalenia miazgi lub innych stanów będących wskazaniem do leczenia kanałowego może skutkować usunięciem zęba. Endodoncja jest często „ostatnią deską ratunku” pozwalającą uchronić ząb, który po odpowiednim leczeniu może służyć nam jeszcze przez wiele lat.
Leczenie kanałowe zębów to zaawansowany zabieg stomatologiczny, który trwa dłużej niż regularne zabiegi dentystyczne. Wielu pacjentów zastanawia się, czy wystąpi u nich ból zęba w trakcie leczenia kanałowego. Nie bez powodu wyszukiwarki internetowe pełne są fraz – “leczenie kanałowe ból” , “leczenie kanałowe czy boli”. Nie możemy się jednak dziwić, ponieważ kiedyś leczenie kanałowe wiązało się z dużym dyskomfortem dla pacjenta. Dziś jednak, dzięki nowoczesnym środkom znieczulającym, jest ono zupełnie bezbolesne, gdyż lekarz wykonuje je w znieczuleniu miejscowym.
Po podaniu znieczulenia na samym początku wizyty, ból po krótkim czasie ustępuje, dzięki czemu stomatolog może rozpocząć dalsze działania. Należy jednak wspomnieć o wyjątkach, jakimi są wyjątkowo zaawansowane stany zapalne, które powodują duży ból, niemożliwy do opanowania poprzez określone dawki znieczulenia. Na szczęście to pojedyncze wyjątki, których pacjent regularnie kontrolujący stan jamy ustnej u stomatologa nie powinien się raczej obawiać.
Kolejne pytanie, które budzi niepokój u pacjentów oczekujących na leczenie kanałowe zęba, brzmi – czy ząb po leczeniu kanałowym może boleć?
Komora miazgi po usunięciu jej z kanałów jest pusta, a więc ząb przestaje posiadać impulsy bólowe i unerwienie, jednak ból zęba po leczeniu kanałowym może wystąpić przez krótki czas, ze względu na sam fakt wykonanego zabiegu. Ząb staje się wtedy nieco wrażliwszy i reaguje na bodźce termiczne, jednak tak jak wyżej wspomnieliśmy, dolegliwości bólowe powinny dość szybko ustąpić.
Jeśli jednak ból w jamie ustnej po leczeniu kanałowym nie ustaje, może to oznaczać dalej rozwijające się stany zapalne. Należy wtedy jak najszybciej skonsultować się ze swoim lekarzem, aby mógł wykluczyć wszelkie komplikacje.
Aby uniknąć wszelkich komplikacji oraz związanych z nimi dolegliwości bólowych, warto jest, aby leczeniem kanałowym zajęli się profesjonaliści. Jedną z klinik, w której bezpiecznie można wykonać ten zabieg, jest warszawska klinika Warsaw Dental Center, w której pracuje wykwalifikowany zespół endodontów.
Dodatkowo, poprzez nowoczesne rozwiązania stomatologiczne, możliwe jest rozwiązanie nawet bardzo skomplikowanych i trudnych przypadków w trakcie tylko jednej wizyty.
Podejmując decyzję o leczeniu endodontycznym, na podstawie odpowiednio wykonanej diagnostyki, stomatolog tworzy wraz z pacjentem plan całej terapii, natomiast po zakończonym leczeniu, niezbędne są wizyty kontrolne co sześć miesięcy. Dzięki nim stomatolog ocenia szczelność obudowy zęba oraz sprawdza za pomocą zdjęć RTG, stan wyleczonych kanałów zębowych.
Zapraszamy do kontaktu z warszawską kliniką Warsaw Dental Center, w której profesjonalnie i w miłej atmosferze można zadbać o stan swojego uzębienia zarówno w przypadku konieczności leczenia kanałowego, jak i innych przypadkach wymagających interwencji stomatologów.