Codzienna profilaktyka jamy ustnej. Oto sprawdzone patenty

Zdrowe, proste i białe zęby to najlepszy sposób na odjęcie sobie paru lat. Piękny uśmiech dodaje nam pewności siebie, a do tego działa jak lifting. By osiągnąć efekt wow, należy zacząć od najprostszych zabiegów we własnej łazience.

 

Szczotka, pasta, kubek, ciepła woda

Szczotka i pasta stanowią absolutne minimum pozwalające cieszyć się długo zdrowym uśmiechem. Codzienna higiena, systematyczne rytuały we własnej łazience to najprostsza i najtańsza profilaktyka próchnicy i chorób dziąseł. Dentyści przekonują, że regularne czyszczenie zębów można wręcz nazwać szczepionką przeciw próchnicy. Trzeba też wiedzieć, że higiena jamy ustnej to najskuteczniejsza profilaktyka poważnych chorób całego organizmu. Osoby, które unikają stomatologów, często bowiem stają się pacjentami kardiologów. Bo bakterie z zaniedbanych zębów, wędrując po organizmie, dostają się do układu krążenia, co może skończyć się zawałem serca i udarem mózgu. Bakterie próchnicowe to też zagrożenie dla nerek, stawów czy mózgu. Dlatego tak ważne są dokładne mycie i nitkowanie zębów oraz kontrola u dentysty, najlepiej raz na pół roku. Dzięki temu nie tylko chronimy swoje zdrowie, ale także odmładzamy się.

 

Liczy się technika

Od lat lekarze przekonują, że najbardziej korzystna dla zębów i dziąseł jest metoda wymiatająca. Ustawiamy szczoteczkę pod kątem 45 st. do powierzchni zęba i delikatnymi ruchami od dziąsła usuwamy zanieczyszczenia. Jeżeli szczotkujesz zęby okrężnymi ruchami, możesz pokaleczyć dziąsła i doprowadzić do ich „ucieczki”. A to prosta droga do nadwrażliwości zębów. Warto też zwracać uwagę, by czyść zęby delikatnie. Nie należy przyciskać szczoteczki zbyt mocno, bo wtedy uszkodzamy szkliwo. Intensywnie szorować można tylko powierzchnie żujące, na których jest najgrubsza warstwa szkliwa. W okolicach przydziąsłowych i międzyzębowych zaś jest ona cienka i delikatna.

Mocne szorowanie może ją uszkodzić, doprowadzając do zaniku dziąsła i szyjek zębowych. O pomoc w wyborze szczoteczki najlepiej poprosić swojego dentystę lub wykwalifikowaną higienistkę. Ważny jest też stopień twardości szczoteczki, ale też wielkość jej główki, gdy stosujesz szczoteczkę elektryczną.  Przy używaniu sonicznej, elektrycznej czy ultradźwiękowej, nie należy wykonywać żadnych ruchów, przesuwając jedynie po zębach.

Gdy nie możesz umyć zębów, wypłucz je wodą po jedzeniu lub żuj gumę – bez cukru, za to z ksylitolem, który ma właściwości przeciwpróchnicze. Jednak nie powinny ich używać osoby, które noszą aparat, bo jest ryzyko, że guma go uszkodzi.

 

Po nitce do pięknego uśmiechu

Można powiedzieć, że nitka dentystyczna jest nawet ważniejsza od szczoteczki. Stomatolodzy twierdzą, że nawet jeśli zdarzy się nam zapomnieć o użyciu szczoteczki, nigdy nie należy rezygować ze stosowania nitki. Nicią dotrzemy wszędzie tam, gdzie nie sięgnie włosie szczotki. A to właśnie w przestrzeniach międzyzębowych czy kieszonkach zbierają się resztki pokarmowe, narasta osad i gromadzi się kamień. Warto używać nitki z ekspanderem, która wsunięta między zęby rozszerza się i dokładnie usuwa płytkę.

Ciekawym rozwiązaniem są też miniszczoteczki, które przypominają wyciorki do mycia butelek. Warto razem ze stomatologiem wybrać ich wielkość i kształt. To może być alternatywa dla nitki — pomaga wyczyścić kieszonki miedzyzębowe, ale także przestrzenie.

Droga do pięknego uśmiechu bywa kręta, ale warto zacząć od najprostszych czynności, które możemy wykonywać sami. Profilaktyka zmniejsza ryzyko wystąpienia próchnicy, a także poprawia komfort i higienę życia.

Napisz do nas  Warsaw Dental Center Leończak Kupryś Sp.k.

  NIP: 1182180875

  kontakt@warsawdentalcenter.pl

  Pon. — Pt. 9.00 — 21.00

  ul. Topiel 11, 00-342 Warszawa

  Warsaw Dental Center Leończak Kupryś Sp.k.​

  NIP: 1182180875

  Pon. — Pt. 9.00 — 21.00

  ul. Topiel 11, 00-342 Warszawa