Co to są licówki zębowe i jak odmienią Twój uśmiech?

Hollywoodzki, olśniewająco biały uśmiech to marzenie wielu osób. Nie każdy jednak wie, że jego osiągnięcie jest dziś prostsze, niż nam się wydaje. Nowoczesna metoda aplikująca licówki na powierzchnię zęba to zabieg, na który bardzo często decydują się gwiazdy filmowe. Dziś może już sobie na niego pozwolić wielu pacjentów. Szukając trwałego, bezpiecznego i sprawdzonego sposobu na poprawę jakości uśmiechu, warto rozważyć założenie licówek. Licowanie zębów z roku na rok zyskuje coraz więcej zwolenników i nie ma w tym nic dziwnego. O czym powinien pamiętać pacjent, decydując się na ten zabieg? Oto garść praktycznych informacji.

Licówki – co to takiego?

„Co to jest licówka?” – takie pytanie zadaje sobie pewnie wiele osób, które nie miały wcześniej styczności ze stomatologią estetyczną. Licówka dentystyczna to nic innego jak cienka porcelanowa płytka przyklejana przez stomatologa do przedniej, widocznej części naturalnego zęba. W ten prosty sposób możliwa jest natychmiastowa zmiana kształtu zębów i zniwelowanie ewentualnych diastem, co w rezultacie poprawia cały zgryz. Co więcej, nakładając na zęby licówki, możemy również w widoczny sposób zmienić ich odcień na bielszy. Obecnie na rynku dostępnych jest kilka rodzajów licówek.

Licówki – zalety

Do najważniejszych zalet licowania zębów należą:

  • gwarantowany piękny uśmiech, bez widocznych przebarwień na zębach;
  • możliwość pozbycia się kosmetycznych niedoskonałości, jak szpary między zębami, niewielkie odchylenia i rotacje;
  • rekonstrukcja tkanek uszkodzonego w procesach abrazji i erozji szkliwa zęba.

Licówka pozwala na szybkie uzyskanie olśniewającego uśmiechu, ukrywając przebarwienia i inne defekty estetyczne. Trzeba mieć jednak świadomość, że jej założenie to zabieg nieodwracalny. Uszkodzoną licówkę można jedynie wymienić – za to nigdy już nie da się jej usunąć.

Licówki – wskazania

Ponieważ licowanie zębów to zabieg z pogranicza protetyki i stomatologii estetycznej, wskazania do tego typu korekcji mogą być bardzo różne:

  • liczne przebarwienia,
  • nieestetyczny kształt zęba lub wielu zębów,
  • niewielkie ubytki, jak złamanie lub ukruszenie uzębienia,
  • występowanie diastemy (przerwy) między zębami,
  • obrócone lub krzywe zęby.

Licówki sprawdzają się również w przypadku widocznych, nieestetycznych bruzd uzębienia czy innych nierówności. Jeżeli jednak ubytki są poważniejsze i doszło do naruszenia miazgi – wówczas najprawdopodobniej konieczne będzie wykorzystanie korony protetycznej.

Licówki – przeciwwskazania

Przeciwwskazaniami do licowania zębów są natomiast:

  • choroby dziąseł (paradontoza czy zapalenie przyzębia),
  • zbyt wysoki stopień zniszczenia zębów i rozległe wypełnienia,
  • nadmierne przebarwienia zębów, przez które dobór odpowiedniego odcienia nakładek może być utrudniony,
  • zbyt mała ilość szkliwa,
  • kanałowe leczenie zębów.

Wybierając któryś z dostępnych na rynku rodzajów licówek warto pamiętać, że ich założenie możliwe jest właściwie na wszystkie zęby. Najczęstszą praktyką jest aplikowanie ich jedynie na najbardziej widoczne zęby przednie, od jedynki do trójki. Nałożenie ich na pozostałą część zgryzu nie jest niemożliwe. Jednocześnie za każdym razem należy pamiętać o przestrzeganiu zasad higieny jamy ustnej, albowiem obecność nakładek nie chroni przed wystąpieniem próchnicy.

Rodzaje licówek zębowych

Rodzaje licówek wyróżnia się w zależności od materiału, z którego zostały zrobione:
Licówki akrylowe – wykonane z masy zawierającej akryl. Nie są tak wytrzymałe jak licówki porcelanowe, licówki kompozytowe lub ceramiczne – mogą być używane przez pacjenta do 2 lat. Są dość grube, ciężkie i niezbyt estetyczne, choć stosunkowo niedrogie. Traktuje się je jako tymczasowe i stosuje najczęściej przed założeniem właściwych.
Licówki z kompozytu – zbudowane z komponentów, których cechy wzajemnie się uzupełniają, zapewniając spójność, twardość i elastyczność nakładki na zęby oraz jej mechaniczną wytrzymałość. Do ich wykonania używa się tych samych kompozytów, którymi wypełniane są ubytki. Nie wymagają szlifowania zębów, są trwalsze od akrylowych, choć nie osiągają trwałości nakładek ceramicznych czy porcelanowych. Stosowane są również często jako tymczasowe, ponieważ przebarwiają się i po 3–5 latach należy je wymienić.
Licówki ceramiczne – wykonywane są z wypalanej w piecach masy z krzemionki, kwarcu, kaolinu i barwników. Składniki i sposób ich przygotowania gwarantują twardość przewyższającą nawet czasem szkliwo zęba. Wyglądem przypominają naturalne zęby, ponieważ ceramika skaleniowa pozwala na uzyskanie m.in. odpowiedniej jasności i przezierności.
Licówki porcelanowe – wykonane z masy porcelanowej, składającej się m.in. z masy akrylowej i ceramicznej. Licówki porcelanowe cieszą się największą popularnością wśród pacjentów, co wynika z ich atutów: dużej trwałości i wytrzymałości mechanicznej (osiągającej nawet kilkanaście lat), elastyczności, odporności na przebarwienia, osadzanie się osadów i kamienia nazębnego, a także dobrej tolerancji licówek porcelanowych przez ludzki organizm. Tego typu licówki stosuje się na wszystkie zęby, również w odcinkach bocznych, choć najczęściej na przednią część łuków zębowych górnego i dolnego.
Licówki pełnoceramiczne – bardzo wytrzymałe nakładki o budowie najbardziej zbliżonej do naturalnych zębów. Mają nie tylko warstwę szkliwa, ale również porcelanową zębinę. Wykonuje się je metodą napalania poszczególnych warstw, a nie tłoczenia. Dzięki temu mają minimalną grubość i często nie wymagają ingerencji w strukturę zęba, a nawet jego szlifowania.
Licówki ręcznie malowane – bardzo drogie i stosunkowo rzadko stosowane, ponieważ ich wykonanie zajmuje dużo czasu i wymaga precyzyjnej pracy. Wykonywane są najczęściej ze specjalistycznej ceramiki, na którą nakłada się porcelanę, modeluje i wypala. Porcelana jest kilkukrotnie malowana specjalnymi barwnikami, co pozwala osiągnąć wyjątkową estetykę licówek. Po każdym malowaniu są one wypalane w piecu, a przed ostatecznym wypaleniem pokrywane jeszcze masą nadającą połysk.
Licówki bez szlifowania – dzięki nim szlifowanie zębów nie jest konieczne. Przed ich mocowaniem zęby wymagają jedynie polerowania. Licówki cienkościenne zachowują przy tym równie wysoką trwałość i wytrzymałość jak licówki klasyczne. Nie można ich jednak przyklejać w każdym przypadku, a o ich zastosowaniu decyduje stomatolog.
Zróżnicowane kształty i odcienie nowoczesnych licówek powodują, że lekarz może dobrać je idealnie do uzębienia pacjenta.

W jaki sposób są zakładane są licówki?

Jeżeli pacjent zakwalifikowany do zastosowania licówek ma uzębienie niewymagające leczenia, licowanie zębów możliwe jest do przeprowadzenia w trakcie zaledwie dwóch wizyt:

  1. Na pierwszej wizycie dentysta ocenia stan uzębienia i przy braku przeciwwskazań przystępuje do szlifowania zębów przeprowadzanego w znieczuleniu miejscowym. Po przygotowaniu pobierany jest wycisk przekazywany do protetyka, który wykonuje dopasowane licówki.
  2. Na drugiej wizycie lekarz najpierw przymierza wykonane licówki na zębach, sprawdzając, czy ich kolor i kształt w pełni odpowiadają oczekiwaniom pacjenta. Jeśli tak, licówki oraz zęby są przygotowywane do cementowania. Licówka jest piaskowana lub chemicznie wygładzana, a zęby przygotowywane są przy wykorzystaniu papki pumeksowej i gumki, a następnie wytrawiane kwasem fosforowym. Aby powierzchnia, na której mocowane są licówki, pozostała sucha, pacjentowi zakłada się koferdam – ślinochron izolujący miejsce przeznaczone do zabiegu od śliny.
  3. Powierzchnia licówki zostaje równomiernie pokryta specjalnym cementem uniemożliwiającym jej odklejenie. Następnie przykłada się ją do odpowiedniego miejsca i naświetla specjalną lampą, która powoduje częściową polimeryzację. W tym momencie możliwe są jeszcze ostatnie poprawki. Jeśli wszystko jest w porządku, licówka naświetlana jest dłużej i ze zwiększoną energią lampy, co powoduje, że po wyjściu od dentysty można od razu cieszyć się nieskazitelnym wyglądem zębów.

Licówka może powodować niekiedy czasową nadwrażliwość zębów. Dlatego tuż po zabiegu zaleca się unikanie zbyt twardych pokarmów, o niskiej lub wysokiej temperaturze oraz stosowanie płukanek z fluorem. Liczbę wizyt kontrolnych pacjent ustala z dentystą. Należy się do niego zgłosić w przypadku odczuwania dyskomfortu czy jakichkolwiek wątpliwości po zabiegu.

Zakładanie licówek – jak się przygotować do zabiegu?

Przed założeniem licówek w gabinecie stomatologicznym należy poddać się usuwaniu osadu i kamienia z płytki nazębnej. Proces ten zapewnia odpowiednie przyleganie cienkiej i delikatnej płytki do zęba, dzięki czemu efekt jest długotrwały i pozwala na osiągnięcie pięknego uśmiechu. Jednak licówki zmieniają nie tylko kształt zębów i ostateczną linię zgryzu. W założeniu mają nam one służyć przez wiele lat, jeszcze przed ich aplikacją warto więc poddać się procesowi wybielania zębów. W ten sposób możliwe będzie dobranie jak najjaśniejszego odcienia licówki, co daje dobry efekt estetyczny, zbliżony do naturalnego wyglądu zębów. Niewłaściwie dobrany odcień licówek będzie skutkował widoczną różnicą na linii zęba, dziąsła i nakładki.

Czy licowanie zębów jest bezpieczne?

Wbrew obawom niektórych pacjentów, zabieg zakładania licówek jest całkowicie bezpieczny. Może się on rozpocząć od zeszlifowania niewielkiej licowej warstwy szkliwa z zębów lub odbyć bez szlifowania. Decydując się na zabieg licowania należy jednak pamiętać o wcześniejszej konsultacji lekarskiej i szczegółowym przeglądzie stomatologicznym, podczas którego dentysta wypełni wszelkie ubytki.

Czy licówki niszczą zęby?

Licówki często wręcz wzmacniają słabe zęby, chroniąc je przed uszkodzeniami i próchnicą. Aby je założyć, konieczne jest często wykonanie szlifowania powierzchni zębów, co powoduje, że zabieg ten jest nieodwracalny, a przyklejane nakładki używane są do końca życia pacjenta. Jeśli ulegną uszkodzeniu, zużyją się lub pękną, trzeba je będzie wymienić.

Czy licówki można wybielać?

Wybielanie licówek nie jest możliwe, ponieważ niezależnie od materiału, z jakiego zostały wykonane, nie zmieniają one koloru. Jeżeli licówki uległy przebarwieniom, co jest problemem zwłaszcza w przypadku nakładek kompozytowych, zalecana jest ich wymiana na nowe lub wykonane z lepszego materiału, np. porcelany.

Jaka jest trwałość licówek?

Trwałość licówek zależy przede wszystkim od materiału, z jakiego zostały wykonane. Zazwyczaj można ich używać przez ok. 10-20 lat, choć jeśli poluzują się, pękną lub nie będą zadowalać pacjenta pod względem koloru, należy je wymienić na nowe.

Ile kosztują licówki?

Podstawową różnicą pomiędzy poszczególnymi rodzajami licówek jest cena:

  • licówka porcelanowa – od 3000 zł za jeden ząb;
  • licówka kompozytowa – od 500 do 1000 zł.

Różnica w cenie wynika między innymi z techniki jej wykonania oraz zastosowanego materiału.
Licówki porcelanowe na zęby są zdecydowanie najtrwalsze i po właściwie wykonanym zabiegu i wdrożeniu odpowiedniej profilaktyki (tj. wizyty kontrolne, higiena) służą pacjentom przez 15 lat, podczas gdy te kompozytowe należy wymieniać co 2 – 5 lat. Jednocześnie ich dużą zaletą jest fakt, że ich użytkownicy nie muszą martwić się przebarwieniami, ponieważ nakładki przez cały czas mają ten sam odcień. Tańsze licówki kompozytowe po pewnym czasie wchodzą w reakcję z przyjmowanymi na co dzień pokarmami i napojami, przez co ich barwa może się nieco zmieniać.

Czy warto założyć licówki?

Współczesna stomatologia umożliwia pacjentom cieszenie się pięknym uśmiechem dzięki nowoczesnym technikom korekcji zębów. Jeśli nie zadowala nas wygląd naturalnego uzębienia, warto rozważyć założenie licówek porcelanowych, które dzięki swojej trwałości i naturalnemu wyglądowi mogą z powodzeniem służyć pacjentowi przez wiele lat.

Licówki zębowe w Warsaw Dental Center

W klinice Warsaw Dental Center zabiegi z zakresu protetyki, w tym licówki zębowe, wykonuje lek. dent. Tomasz Kupryś, twórca spektakularnych metamorfoz uśmiechów. Ceniony przez pacjentów za wiedzę, profesjonalizm i empatię. Jego doświadczenie pozwala stworzyć uśmiech, który jest naturalnie piękny.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Warsaw Dental Center Leończak Kupryś Sp.k.

NIP: 1182180875

kontakt@warsawdentalcenter.pl

Pon. — Pt. 9.00 — 21.00

ul. Topiel 11, 00-342 Warszawa

Warsaw Dental Center Leończak Kupryś Sp.k.​

NIP: 1182180875

Pon. — Pt. 9.00 — 21.00

ul. Topiel 11, 00-342 Warszawa