Currently set to Index
Currently set to Follow

Chirurgia stomatologiczna Warszawa

Chirurgia stomatologiczna to dziedzina stomatologii zajmująca się operacyjnym leczeniem zębów i całej jamy ustnej. Wymaga ona niezwykłej dyscypliny, precyzji, dlatego wszystkie zabiegi które wykonują nasi chirurdzy – poparte są diagnostyką oraz konsultacjami z lekarzami innych specjalizacji.
więcej

Chirurgia stomatologiczna Warszawa.

Najwyższej jakości sprzęt oraz przyjazna atmosfera pomagają nie tylko lekarzowi w przeprowadzeniu zabiegu, ale też pacjentowi – który w tej trudnej dla siebie sytuacji czuje się bezpiecznie i komfortowo. Chirurgia stomatologiczna w Warsaw Dental Center, chirurg omawia z pacjentem przebieg zabiegu, informuje go o kolejnych etapach w oparciu o opracowany wcześniej plan leczenia. Dzięki temu pacjent jest świadom tego, jak długo będzie trwało jego leczenie i jaki będzie jego koszt.

Chirurgia stomatologiczna Warszawa

W naszej klinice w ramach chirurgii stomatologicznej wykonywane są następujące zabiegi:

Ekstrakcje zęba

Ekstrakcje zęba – to zdecydowanie najpowszechniejszy zabieg polegający na usunięciu zęba (tj. ekstrakcji) z zębodołu przy użyciu specjalnych narzędzi, a następnie założeniu na ranę opatrunku lub szwów. Ekstrakcja zęba to zawsze ostateczność – dlatego wykonujemy ją tylko wtedy, gdy leczenie zachowawcze nie jest możliwe.

Plastyka połączeń z zatoką szczękową

Plastyka połączeń z zatoką szczękową – czasami ekstrakcja górnych zębów trzonowych powoduje przerwanie ciągłości dna zatoki szczękowej. Jest to spowodowane sporadycznym umiejscowieniem korzeni zębów w zatoce szczękowej lub długotrwałym stanem zapalnym pochodzenia odzębowego. W przypadku stwierdzenia przez chirurga połączenia ustno-zatokowego wykonywane jest zamkniecie otworu do zatoki przesuniętym płatem śluzówki. Rana zostaje zaopatrzona szwami na kilkanaście dni.

Resekcja wierzchołka korzenia

Resekcja wierzchołka korzenia – zabieg ten w większości przypadków pozwala na uratowanie zęba przed ekstrakcją, gdy nie ma już możliwości leczenia chorego zęba. Szczególnie, gdy zastosowanie leczenia kanałowego nie prowadzi do zlikwidowania i zatrzymania zmian zapalnych wokół korzenia zęba lub nie ma możliwości wypełnienia kanału na całej jego długości albo nastąpiło złamanie narzędzia w kanale korzeniowym. W takich przypadkach materiał wypełniający wydostał się poza wierzchołek zęba; lub konieczne jest powtórne leczenie, a kanał pozostaje wypełniony twardym materiałem.

Chirurgia zębów zatrzymanych z użyciem fizjodyspensera

Chirurgia stomatologiczna zębów zatrzymanych z użyciem fizjodyspensera – polega na usunięciu zębów, które się wykształciły, ale nie wyszły na powierzchnię łuku zębowego częściowo lub całkowicie. Jest zabiegiem bardziej skomplikowanym niż tradycyjne ekstrakcje zębów. Wykonywane jedynie przez doświadczonego chirurga stomatologa. Bardzo często dotyczy to tzw. ósemek czyli trzecich zębów trzonowych. Użycie fizjodyspensera zapewnia doskonałe wsparcie zapewniające maksymalna precyzję zabiegu. Ma on szczególne zastosowanie podczas zabiegów na tkankach twardych – wymagających małych obrotów i jednoczesnego chłodzenia solą fizjologiczną. Służy nie tylko do resekcji wierzchołka, osteotomii czy trepanacji wyrostka zębodołowego, ale także do modelowania i wygładzania kości oraz implantacji wszczepów zębowych. Jest także niezastąpiony podczas procedur usuwania zębów mądrości.

Chirurgia stomatologiczna w narkozie

Chirurgia stomatologiczna w narkozie – zabiegi usunięcia zębów zatrzymanych często budzą wśród pacjentów lęk. Znieczulenie ogólne zapewnia komfort i ogranicza stres związany z zabiegiem. Podanie tego rodzaju znieczulenia jest poprzedzone dokładnym wywiadem medycznym, przeprowadzonym przez lekarza anestezjologa. Lekarz czuwa nad bezpieczeństwem pacjenta w trakcie oraz po zabiegu.

Plastyka wyrostka zębodołowego

Plastyka wyrostka zębodołowego – polega na przygotowaniu wyrostka zębodołowego do leczenia protetycznego lub implantologicznego głównie poprzez jego odbudowę materiałami kościozastępczymi lub kościotwórczymi. Dzięki temu możemy odzyskać prawidłową budowę morfologiczną wyrostka.

Chirurgiczne wspomaganie ortodoncji

Chirurgiczne wspomaganie ortodoncji – zabiegi chirurgiczne stanowią istotny element całościowego leczenia ortodontycznego. Poniżej przedstawiamy kilka przypadków, kiedy ortodonta i chirurg łączą swoje siły w trosce o dobro pacjenta.

  • odsłonięcie zęba zatrzymanego – zabieg obejmuje operacyjne odsłonięcie zęba niewyrżniętego lub zęba zatrzymanego oraz umieszczenie na powierzchni korony elementu ortodontycznego wraz z trakcją ortodontyczną (zamkiem) wprowadzającą ząb do łuku zębowego. Dzięki siłom ortodontycznym ząb może po pewnym czasie znaleźć się w prawidłowej pozycji.
  • plastyka wędzidełek warg i języka – wędzidełko to cienka tkanka ,która łączy język lub wargę z wyrostkiem zębodołowym. Zdarza się, że jest ono nieprawidłowo wykształcone, co może być przyczyną wielu problemów zdrowotnych m.in. odsłaniania szyjek i korzeni zębów, powstawania szpar miedzy zębami, wywoływania trudności w wymowie, a w przypadku leczenia protetycznego może sprawiać problemy z utrzymaniem się protezy. Plastykę wędzidełka wykonuje się również w uzasadnionych przypadkach przy leczeniu ortodontycznym, przed założeniem aparatu.

Usuwanie zębów mądrości

Usuwanie zębów mądrości — jeden z najpopularniejszych zabiegów w gabinetach stomatologicznych. O tym, jakie są wskazania do jego przeprowadzenia i co warto wiedzieć, decydując się na ekstrakcję ósemek, mówi zajmujący się w WarsawDentalCenter chirurgią stomatologiczną doktor Bartosz Leończak.

Zęby mądrości rozwijają się na końcu łuków zębowych i zwykle nie pojawiają się aż do okresu dojrzewania lub wczesnej dorosłości. Późny rozwój oznacza, że mogą wrosnąć w już stłoczone łuki zębowe i ułożyć się pod niewłaściwym kątem lub nie wyrznąć się w pełni, a wówczas konieczne jest ich usunięcie.

Wskazania do przeprowadzenia zabiegu usunięcia zębów mądrości.

Najczęstszą przyczyną powstawania zębów zatrzymanych, w przypadku ósemek brak miejsca w łuku zębowym. Ból wywołany ich wyrzynaniem wymaga konsultacji lekarza. Nieprzeprowadzony we właściwym momencie zabieg ekstrakcji może być przyczyną poważnych dysfunkcji m.in. chorób dziąseł, próchnicy, zapalenia tkanki łącznej, ropni, a także stłoczenia zębów siecznych, tworzenia się bolesnych kieszeni kostnych.

Dlatego wielu pacjentów wymaga chirurgicznego usunięcia zatrzymanego zęba mądrości. Lekarz konsultujący przypadek dokonuje szczegółowych oględzin jamy ustnej, a następnie zaleca tomografię komputerową – dającą przejrzysty obraz tego w jakim stanie jest ząb i jak powinien zostać przeprowadzony zabieg. Objawy wskazujące na konieczność ekstrakcji takiego zęba to: próchnica zęba zatrzymanego, zniszczenie korzenia drugiego zęba trzonowego przez zatrzymany trzeci ząb trzonowy, nawracający obrzęk okolicy podżuchwowej, halitoza (nieświeży oddech), obrzęk lub krwawienie dziąseł, ból głowy lub ból żuchwy, zmiany o charakterze torbieli (wykrywalne wyłącznie na podstawie badań obrazowych).

Przebieg zabiegu

Usunięcie zębów mądrości wykonywane jest przez specjalistów z zakresu chirurgii stomatologicznej. Ekstrakcji można dokonać w znieczuleniu miejscowym. Pacjentom z wysokim poziomem stresu lub tym, którzy chcieliby usunąć więcej zębów w trakcie jednego zabiegu – klinika Warsaw Dental Center oferuje leczenie w narkozie lub w narkozie przy asyście anestezjologa.

Ekstrakcji zęba mądrości, tak jak każdemu zabiegowi chirurgicznemu, mogą towarzyszyć nieprzyjemne dolegliwości – obrzęk, drętwienie czy ból. Dbając o komfort pacjenta, lekarz zaleca przyjmowanie leków przeciwbólowych oraz przeciwzapalnych – minimalizuje odczuwanie skutków zabiegu. Wskazane jest także stosowanie szczoteczek przeznaczonych dla osób po zabiegach chirurgicznych, płukanie jamy ustnej, a przez 12-24 godzin po zabiegu dieta miękka.

Zakrzep powstający w zębodole po usunięciu zębów mądrości powinien zostać zachowany tak długo, jak to możliwe. Na wizytę kontrolną oraz usunięcie szwów lekarz umawia pacjenta tydzień po ekstrakcji.

Zapraszamy na konsultację do lek. dent. Bartosza Leończaka.

Lek. dent.
Bartosz Leończak

Specjalizuje się w zabiegach z zakresu chirurgii stomatologicznej

Warsaw Dental Center logo www

 

Napisz do nas!

 

Przekazane przez Państwa dane osobowe będą przetwarzane przez Warsaw Dental Center sp. z o.o. sp k., Topiel 11, 00-342 Warszawa NIP 1182180875, REGON w celach związanych z udzieleniem odpowiedzi na Państwa żądanie zgłoszone za pośrednictwem formularza kontaktowego. Przysługuje Państwu prawo do żądania od administratora danych dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, lub sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego. Odbiorcami danych mogą być podmioty zajmujące się obsługą informatyczną lub marketingową administratora danych. Dane osobowe będą przetwarzane do czasu udzielenia odpowiedzi na Państwa żądanie. Więcej informacji zostało zawartych w dokumencie „Informacje od administratora danych osobowych”.


 

Umów się na wizytę w naszej klinice

 

+48 22 542 18 04
× WDC: Porozmawiaj z ekspertem