BONDING: jak szybko odbudować zęby?

Bonding to ostatnio jedna z najpopularniejszych form odbudowy zębów. Stanowi alternatywę dla licówek oraz koron. O to, jak przebiega zabieg i jakie daje efekty, pytamy specjalistę, doktora Tomasza Kuprysia, protetyka z Warsaw Dental Center.

NA CZYM POLEGA ZABIEG BONDINGU?

Po wypiaskowaniu i wytrawieniu konkretnego zęba nakładana jest na niego żywica łącząca, a później warstwy kompozytu zębinowego i szkliwnego, tak by uzyskać jak najbardziej naturalny wygląd. Każda warstwa utwardzana jest wiązką światła ze specjalnej lampy polimeryzacyjnej. Po nadaniu odpowiedniego kształtu, odbudowany ząb jest dokładnie polerowany, by miał piękny połysk. Tak wygląda to w przypadku zębów przednich szczęki, ale jeśli wymagana jest odbudowa większości zębów procedura jest ciut bardziej skomplikowana. Na początku technik zgodnie z wytycznymi lekarza dentysty wykonuje tzw. „wax up” czyli projekt odbudowywanych zębów. Na jego podstawie wykonywane są specjalne szyny, dzięki którym wtłaczany jest płynny materiał kompozytowy. Dalej zabieg wygląda już tak samo: utwardzanie lampą i polerowanie. Chciałbym przy tym podkreślić, że w żadnym z przypadków żywe tkanki zęba nie są opracowywane.

BONDING VS LICÓWKI

Przy licówkach i koronach konieczne jest (czasami delikatne, ale zawsze) oszlifowanie zębów. Poza tym o ile bonding jest rozwiązaniem szybkim i ekonomicznym, nie jest tak trwały i estetyczny jak ceramika. Trwałość bondingu ocenia się na 5 lat, ale warunkiem są regularne wizyty kontrolne w gabinecie (uzupełnienia należy co jakiś czas dokładnie wypolerować profesjonalnymi narzędziami) oraz, jak w każdym innym przypadku, odpowiednia higiena jamy ustnej.

DLA KOGO JEST ZABIEG BONDINGU?

Jeśli masz niewielką zmianę kształtu korony zęba, przebarwienia czy lekkie nieprawidłowości w ich ustawieniu bonding może być dla ciebie dobrym rozwiązaniem. Również jeśli masz np. starty zgryz i chciałabyś przetestować nowy przed ostateczną odbudową pełnoceramiczną. Zabieg jest często wybierany przez pacjentów ze względu na szybkość, a także efekty, które zauważalne są natychmiast. Ale na pewno bonding nie powinien być stosowany jako rozwiązanie poprawiające wady zgryzu – do tego służy ortodoncja. Podobnie jeśli chodzi o braki zębowe – najpierw należy te braki uzupełnić.

JAKIE SĄ PRZECIWSKAZANIA DO WYKONANIA ZABIEGU BONDINGU?

Zęby odbudowywane kompozytem muszą być pozbawione próchnicy, a przyzębie nie powinno mieć

cech zapalnych. Należy też zachować ostrożność u pacjentów z bruksizmem, ponieważ niekontrolowane zgrzytanie czy zaciskanie zębów może wpływać na trwałość kompozytu. Takich pacjentów należy zaopatrzyć w specjalną szynę ochronną oraz wyznaczać częstsze wizyty kontrolne.

CENA ZABIEGU

Cena zależy od rozległości ubytku, ale jest to ok. 600 zł za jeden ząb ,czyli tyle ile zwykle kosztuje duże wypełnienie. Pełne rekonstrukcje np. startych zębów, gdzie wykonywany jest wspomniany wcześniej projekt to koszt ok. 20 000 zł, ale efekt jest wtedy naprawdę spektakularny.

Napisz do nas  Warsaw Dental Center Leończak Kupryś Sp.k.

  NIP: 1182180875

  kontakt@warsawdentalcenter.pl

  Pon. — Pt. 9.00 — 21.00

  ul. Topiel 11, 00-342 Warszawa

  Warsaw Dental Center Leończak Kupryś Sp.k.​

  NIP: 1182180875

  Pon. — Pt. 9.00 — 21.00

  ul. Topiel 11, 00-342 Warszawa