Bonding zębów – efekty i opis zabiegu

Bonding to rodzaj mikroinwazyjnej odbudowy estetycznej zębów przy użyciu żywic kompozytowych. Rekonstrukcja ich powierzchni polega na przykryciu wypełnieniem drobnych ukruszeń i wyszczerbień, starć, a także przebarwień. Dzięki tej technice ingerencja w naturalną strukturę kości jest niewielka i daje gwarancję szybkiej metamorfozy uśmiechu oraz znacznej poprawy jego wyglądu. Jak przebiega bonding zębów i jakie są jego efekty?

Co to jest bonding i na czym polega?

Bonding stosuje się w ramach stomatologii estetycznej. Odbudowa odbywa się za pomocą żywic kompozytowych, czyli materiałów dentystycznych wykorzystywanych także przy leczeniu ubytków próchnicowych. Odcień kompozytu można dostosować do koloru zębów, co sprawia, że wypełnienie jest dobrze wkomponowane. To także tworzywo niezwykle elastyczne, dzięki temu łatwo je wymodelować, by idealnie przywierało do szkliwa i zniwelowało wady powstałe na powierzchni zębów.

Do powiązania tkanek twardych z wypełnieniem kompozytowym dochodzi dzięki zjawisku adhezji, czyli przylegania. W efekcie powstaje szczelne połączenie materiału z powierzchnią zęba, które odbywa się bez jakiejkolwiek ingerencji w jego tkanki.

Bonding przed i po – jakie są efekty bondingu zębów?

Odpowiednio dobraną kolorystycznie, niewielką warstwę materiału kompozytowego nakłada się na szkliwo nie tylko po to, by zniwelować na nim skazy i przebarwienia, ale także naprawić ukruszenia i pęknięcia. Odbudowa zęba kompozytem pozwala również na korektę jego kształtu, zarówno długości, jak i szerokości. Metodą tą można także szybko wypełnić wyszczerbienie oraz zamknąć przerwę powstałą między zębami (np. diastemę). Daje ona natychmiastowy efekt i wpływa na poprawę estetyki całego uzębienia. Niedoskonałości są zamaskowane, zęby stają się równe, a przebarwienia usunięte.

Bonding – przebieg zabiegu

W trakcie zabiegu dochodzi do połączenia tkanek twardych zębów z kompozytem w postaci specjalnej żywicy. Proces odbudowy dzieli się na kilka etapów:

  1. oczyszczenie powierzchni zębów przez lekarza – przygotowanie do dalszych działań,
  2. niewielka preparacja zęba – nie zawsze zmniejszenie powierzchni zęba jest konieczne,
  3. wytrawienie szkliwa kwasem o łagodnym działaniu – trwa kilkadziesiąt sekund i ma na celu utworzenie mikroskopijnych wgłębień, nie wpływa negatywnie na szkliwo,
  4. nałożenie żywicy kompozytowej – aplikując kompozyt dentysta modeluje go tak, by pasował do kształtu zęba,
  5. naniesienie właściwego kompozytu – ostatnia warstwa to materiał dobrany do barwy uzębienia pacjenta,
  6. utwardzenie lampą stomatologiczną – kompozyt na zęby utwardza się za pomocą specjalnej lampy polimeryzacyjnej. Po nadaniu ostatecznego kształtu żywica jest także wygładzana i ma polerowaną powierzchnię.

Zalety i wady bondingu

Jako jedną z największych zalet bondingu wymienia się to, że efekty widoczne są od razu po zabiegu. Inne korzyści to również:

  • szybkość – zabieg przeprowadzany na jednym zębie trwa nie dłużej niż 60 minut, cały proces zamknięty zostaje w trakcie jednej wizyty,
  • usunięcie przebarwień, wyrównywanie zębów i ich kolorytu,
  • bezbolesność – nie wymaga stosowania znieczulenia,
  • mała inwazyjność i odwracalność – nie narusza struktury zęba, więc bez problemu można wrócić do stanu sprzed metamorfozy, np. gdy pacjent z czasem zdecyduje się na inną metodę leczenia, np. licówki porcelanowe.

Jest to także jeden z tańszych zabiegów stosowanych w tej dziedzinie stomatologii. Mimo naprawdę wielu zalet warto wiedzieć, że bonding ma też swoje słabsze strony, do których zaliczamy:

  • podatność kompozytu na czynniki zewnętrzne – łatwo ulega przebarwieniom, zwłaszcza pod wpływem spożywania dużej ilości kawy, herbaty czy czerwonego wina. Dlatego warto systematycznie poddawać się polerowaniu kompozytów i piaskowaniu w gabinecie dentystycznym,
  • wytrzymałość – zdarza się, że kompozyt może się kruszyć, jego trwałość szacuje się na około 5 lat, jednak zabieg można powtórzyć.

Wskazania i przeciwwskazania bondingu zębów

Stomatolodzy zalecają ten zabieg, gdy problemy dotyczą pojedynczych zębów. Najlepiej sprawdza się on w przypadku zamaskowywania niewielkich wyszczerbień, zniekształceń lub złamań korony zęba. Jeśli pacjent zachowa ukruszony fragment zęba, dentysta może podjąć nawet próbę przyklejenia go za pomocą żywicy kompozytowej.
Bondingu nie można wykonać, gdy w obrębie jamy ustnej toczy się stan zapalny. Wcześniej należy wyeliminować niewyleczone ubytki próchnicowe, bruksizm (nawykowe zgrzytanie i ścieranie się zębów) lub choroby dziąseł i przyzębia.

Licówki, bonding czy wybielanie? Co wybrać?

Pacjenci często mylą bonding z wybielaniem zębów. Różnica polega przede wszystkim na tym, że w drugim przypadku odzyskuje się naturalną barwę kości, poprzez rozjaśnianie, które ma swoją granicę. Przy bondingu można dowolnie zmienić odcień zęba z użyciem materiału stomatologicznego, jakim jest żywica. Przede wszystkim wybielanie nie daje możliwości zmiany kształtu, a nawet grubości korony zęba.
Metodą wykorzystywaną do zmiany wyglądu zębów i poprawy uśmiechu są także licówki ceramiczne. One, podobnie jak bonding, skutecznie przykrywają niedoskonałości. Z pewnością są trwalsze niż licówki kompozytowe. Jednak jest to uzupełnienie protetyczne, zalecane przy większych uszkodzeniach. Ich zastosowanie wiąże się z ingerencją w strukturę zęba, wymaga jego minimalnego zeszlifowania.

Ile kosztuje bonding zębów w Warszawie?

Koszt odbudowy zależny jest od kilku czynników, takich jak zaawansowanie problemów, liczba stosowanych licówek kompozytowych oraz to czy ząb wymaga wcześniejszej preparacji. Dlatego kliniki i gabinety dentystyczne najczęściej podają zakres cen. Należy jednak pamiętać, że bonding jest tańszy od licówek ceramicznych i wymaga tylko jednej wizyty, chyba że wcześniejsza diagnostyka musi zostać pogłębiona. W warszawskiej klinice Warsaw Dental Center sposób leczenia dobierany jest indywidualnie do każdego pacjenta, po wcześniejszym wywiadzie medycznym i badaniu. Koszt bondingu zaczyna się od 600 zł za ząb.
—————————————————————————————————————————-
O przybliżenie tematu bondingu poprosiliśmy także naszego eksperta, doktora Tomasza Kuprysia. Nazwa „bonding” pochodzi od „bondu”, czyli systemu wiążącego kompozyt z zębem. Przyjęła się do określania małoinwazyjnych estetycznych uzupełnień. Z zabiegu bondingu mogą skorzystać pacjenci borykający się z niewielkimi nieprawidłowościami, takimi jak np. stłoczenia, rotacje, zaburzenia kształtu symetrii czy koloru. Na początku specjaliści Warsaw Dental Center przeprowadzają szczegółowy wywiad stomatologiczny, a podczas badania oceniają, czy zabieg może być wykonany i ilu zębów ma dotyczyć (pamiętajmy, że bonding może dotyczyć tylko jednego zęba), a także jakie będą jego rezultaty. Ocena stanu uzębienia jest ważna, bo usunięcie wszystkich ubytków (próchnicy), profesjonalna higiena, a nawet wybielenie gabinetowe (niekoniecznie, ale jest to możliwe) stanowią warunek prawidłowego wykonania bondingu.

Jak przebiega zabieg bondingu?

Po wypiaskowaniu i wytrawieniu konkretnego zęba nakładana jest na niego żywica łącząca, a później warstwy kompozytu zębinowego i szkliwnego, tak by uzyskać jak najbardziej naturalny wygląd. Każda warstwa utwardzana jest wiązką światła ze specjalnej lampy polimeryzacyjnej. Po nadaniu odpowiedniego kształtu, odbudowany ząb jest dokładnie polerowany, by miał piękny połysk. Tak wygląda to w przypadku zębów przednich szczęki. Jeśli jednak wymagana jest odbudowa większości zębów, procedura jest ciut bardziej skomplikowana. Na początku technik, zgodnie z wytycznymi lekarza dentysty, na podstawie skanów lub wycisków oraz dokumentacji fotograficznej, wykonuje tzw. „wax up”, czyli projekt odbudowywanych zębów. Na kolejnej wizycie projekt mierzy się w jamie ustnej pacjenta jako mock up. Dzięki zdjęciom oraz rozmowie z lekarzem można dokonać jeszcze ostatecznych zmian. Na podstawie projektu wykonywane są specjalne szyny do flow injection, dzięki którym wtłaczany jest płynny materiał kompozytowy. Dalej zabieg wygląda już tak samo: utwardzanie lampą i polerowanie. Chciałbym przy tym podkreślić, że w żadnym z przypadków żywe tkanki zęba nie są opracowywane.

Bonding vs licówki

Zabieg bondingu ze względu na cenę (ta uzależniona jest od liczby zębów, ich stanu i ew. wad, które trzeba wyeliminować) stanowi alternatywę dla tych pacjentów, którzy nie decydują się na założenie licówek. Przy licówkach i koronach konieczne jest (czasami delikatne, ale zawsze) oszlifowanie zębów. Poza tym, o ile bonding jest rozwiązaniem szybkim i ekonomicznym, nie jest tak trwały i estetyczny jak ceramika. Trwałość bondingu ocenia się na 5 lat, ale warunkiem są regularne wizyty kontrolne w gabinecie (uzupełnienia należy co jakiś czas dokładnie wypolerować profesjonalnymi narzędziami) oraz, jak w każdym innym przypadku, odpowiednia higiena jamy ustnej. Ostatecznie warto pamiętać, że kompletna odbudowa protetyczna daje o wiele bardziej spektakularne i trwałe efekty.

Dla kogo jest zabieg bondingu?

Jeśli masz niewielką zmianę kształtu korony zęba, przebarwienia czy lekkie nieprawidłowości w ich ustawieniu, bonding może być dla ciebie dobrym rozwiązaniem. Również jeśli masz np. starty zgryz i chciałabyś przetestować nowy przed ostateczną odbudową pełnoceramiczną. Zabieg jest często wybierany przez pacjentów ze względu na szybkość, a także efekty, które zauważalne są natychmiast. Na pewno bonding nie powinien być stosowany jako rozwiązanie poprawiające wady zgryzu – do tego służy ortodoncja. Podobnie jeśli chodzi o braki zębowe – najpierw należy te braki uzupełnić.

Jakie są przeciwwskazania do wykonania zabiegu bondingu?

Zęby odbudowywane kompozytem muszą być pozbawione próchnicy, a przyzębie nie powinno mieć cech zapalnych. Należy też zachować ostrożność u pacjentów z bruksizmem, ponieważ niekontrolowane zgrzytanie czy zaciskanie zębów może wpływać na trwałość kompozytu. Takich pacjentów należy zaopatrzyć w specjalną szynę ochronną oraz wyznaczać częstsze wizyty kontrolne.

Cena zabiegu

Cena zależy od rozległości ubytku, liczby zębów, ich stanu i ewentualnych wad, które trzeba wyeliminować. Jest to ok. 600 zł za jeden ząb, czyli tyle, ile zwykle kosztuje duże wypełnienie. Pełne rekonstrukcje np. startych zębów, gdzie wykonywany jest wspomniany wcześniej projekt to koszt ok. 20 000 zł, ale efekt jest wtedy naprawdę spektakularny.
—————————————————————————————————————————————-
Pacjentka, której metamorfozę prezentujemy poniżej, trafiła do kliniki po leczeniu ortodontycznym. Starcie patologiczne zębów przednich w szczęce nie pozwalało jej uzyskać wymarzonego efektu: harmonijnego, zachowującego odpowiednie proporcje uśmiechu. Po analizie zwarcia i przywróceniu prawidłowych warunków okluzyjnych, lekarz przystąpił do estetycznej odbudowy sześciu zębów w szczęce. Pacjentka zdecydowała się właśnie na bonding, czyli bezinwazyjne kompozytowe uzupełnienia.

Czy drobna awaria retencji może spowodować duży kłopot? Tak, ale rozwiązaniem na usunięcie jej skutków okazał się popularny ostatnio bonding. Zapytaliśmy przeprowadzającą zabieg bondingu doktor Natalię Rogulską, na czym on polegał. Pacjentka zgłosiła się do naszego ortodonty z powodu uszkodzonej retencji górnej około dwa miesiące temu. Niestety nawet po tak krótkim czasie mogą pojawić się zmiany w ustawieniu zębów. U pacjentki widoczna była szpara między jedynką a dwójką. Nie chciała ona ponownie leczyć zębów ortodontycznie, zależało jej na szybkim, tanim i jak najmniej inwazyjnym rozwiązaniu. Najlepszym okazał się bonding.

Po higienizacji i wybielaniu dobraliśmy odpowiedni kolor wypełnienia oraz wykonany został bonding na obydwu siekaczach bocznych. Dlaczego na obydwu? Ta druga ,,dwójka” miała nieszczelne wypełnienia, w niepasującym kolorze. Dzięki temu udało się też poprawić symetrię uśmiechu.

Pacjentce zależało na jak najmniej inwazyjnych działaniach dlatego odstąpiono od korekty wyglądu dziąseł. A po zakończonym leczeniu, ostatecznej korekcie kształtu, polerowaniu ortodonta ponownie nakleił retencje, by pacjentka mogła się cieszyć pięknym, białym i prostym uśmiechem. Efekty? Zadowalające dla lekarza i pacjenta.

Zapraszamy na konsultacje do doktor Natalii Rogulskiej w WDC!

——————————————————————————————————–

Jeśli jesteście zainteresowani dalszymi szczegółami i możliwościami, jakie oferuje bonding – serdecznie zapraszamy do kontaktu i umawiania się na konsultacje w naszej klinice:

https://warsawdentalcenter.pl/kontakt/

Wizyty można rezerwować:

– telefonicznie: 22 542 18 04

– mailowo: kontakt@warsawdentalcenter.pl

lub za pośrednictwem mediów społecznościowych:

https://www.facebook.com/WarsawDentalCenter/

A także bezpośrednio u doktora Kuprysia:

https://warsawdentalcenter.pl/tomasz-kuprys/

Do zobaczenia na Topiel 11 w Warszawie!

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Warsaw Dental Center Leończak Kupryś Sp.k.

NIP: 1182180875

kontakt@warsawdentalcenter.pl

Pon. — Pt. 9.00 — 21.00

ul. Topiel 11, 00-342 Warszawa

Warsaw Dental Center Leończak Kupryś Sp.k.​

NIP: 1182180875

Pon. — Pt. 9.00 — 21.00

ul. Topiel 11, 00-342 Warszawa