Bonding to rodzaj mikroinwazyjnej odbudowy estetycznej zębów przy użyciu żywic kompozytowych. Rekonstrukcja ich powierzchni polega na przykryciu wypełnieniem drobnych ukruszeń i wyszczerbień, starć, a także przebarwień. Dzięki tej technice ingerencja w naturalną strukturę kości jest niewielka i daje gwarancję szybkiej metamorfozy uśmiechu oraz znacznej poprawy jego wyglądu. Jak przebiega bonding zębów i jakie są jego efekty?
Bonding stosuje się w ramach stomatologii estetycznej. Odbudowa odbywa się za pomocą żywic kompozytowych, czyli materiałów dentystycznych wykorzystywanych także przy leczeniu ubytków próchnicowych. Odcień kompozytu można dostosować do koloru zębów, co sprawia, że wypełnienie jest dobrze wkomponowane. To także tworzywo niezwykle elastyczne, dzięki temu łatwo je wymodelować, by idealnie przywierało do szkliwa i zniwelowało wady powstałe na powierzchni zębów.
Do powiązania tkanek twardych z wypełnieniem kompozytowym dochodzi dzięki zjawisku adhezji, czyli przylegania. W efekcie powstaje szczelne połączenie materiału z powierzchnią zęba, które odbywa się bez jakiejkolwiek ingerencji w jego tkanki.
Odpowiednio dobraną kolorystycznie, niewielką warstwę materiału kompozytowego nakłada się na szkliwo nie tylko po to, by zniwelować na nim skazy i przebarwienia, ale także naprawić ukruszenia i pęknięcia. Odbudowa zęba kompozytem pozwala również na korektę jego kształtu, zarówno długości, jak i szerokości. Metodą tą można także szybko wypełnić wyszczerbienie oraz zamknąć przerwę powstałą między zębami (np. diastemę). Daje ona natychmiastowy efekt i wpływa na poprawę estetyki całego uzębienia. Niedoskonałości są zamaskowane, zęby stają się równe, a przebarwienia usunięte.
W trakcie zabiegu dochodzi do połączenia tkanek twardych zębów z kompozytem w postaci specjalnej żywicy. Proces odbudowy dzieli się na kilka etapów:
Jako jedną z największych zalet bondingu wymienia się to, że efekty widoczne są od razu po zabiegu. Inne korzyści to również:
Jest to także jeden z tańszych zabiegów stosowanych w tej dziedzinie stomatologii. Mimo naprawdę wielu zalet warto wiedzieć, że bonding ma też swoje słabsze strony, do których zaliczamy:
Stomatolodzy zalecają ten zabieg, gdy problemy dotyczą pojedynczych zębów. Najlepiej sprawdza się on w przypadku zamaskowywania niewielkich wyszczerbień, zniekształceń lub złamań korony zęba. Jeśli pacjent zachowa ukruszony fragment zęba, dentysta może podjąć nawet próbę przyklejenia go za pomocą żywicy kompozytowej.
Bondingu nie można wykonać, gdy w obrębie jamy ustnej toczy się stan zapalny. Wcześniej należy wyeliminować niewyleczone ubytki próchnicowe, bruksizm (nawykowe zgrzytanie i ścieranie się zębów) lub choroby dziąseł i przyzębia.
Pacjenci często mylą bonding z wybielaniem zębów. Różnica polega przede wszystkim na tym, że w drugim przypadku odzyskuje się naturalną barwę kości, poprzez rozjaśnianie, które ma swoją granicę. Przy bondingu można dowolnie zmienić odcień zęba z użyciem materiału stomatologicznego, jakim jest żywica. Przede wszystkim wybielanie nie daje możliwości zmiany kształtu, a nawet grubości korony zęba.
Metodą wykorzystywaną do zmiany wyglądu zębów i poprawy uśmiechu są także licówki ceramiczne. One, podobnie jak bonding, skutecznie przykrywają niedoskonałości. Z pewnością są trwalsze niż licówki kompozytowe. Jednak jest to uzupełnienie protetyczne, zalecane przy większych uszkodzeniach. Ich zastosowanie wiąże się z ingerencją w strukturę zęba, wymaga jego minimalnego zeszlifowania.
Koszt odbudowy zależny jest od kilku czynników, takich jak zaawansowanie problemów, liczba stosowanych licówek kompozytowych oraz to czy ząb wymaga wcześniejszej preparacji. Dlatego kliniki i gabinety dentystyczne najczęściej podają zakres cen. Należy jednak pamiętać, że bonding jest tańszy od licówek ceramicznych i wymaga tylko jednej wizyty, chyba że wcześniejsza diagnostyka musi zostać pogłębiona. W warszawskiej klinice Warsaw Dental Center sposób leczenia dobierany jest indywidualnie do każdego pacjenta, po wcześniejszym wywiadzie medycznym i badaniu. Koszt bondingu zaczyna się od 520 zł za ząb.